خانه » مقاله ها » مقالات جرم شناسی » اولین حکم قضایی انجماد جسد در جهان به همراه شرح علمی سرما زیستی
سرمازیستی و انجماد جسد

اولین حکم قضایی انجماد جسد در جهان به همراه شرح علمی سرما زیستی

یک قاضی در بریتانیا و البته در جهان، با خواسته یک دختر که تقاضا داشت جسدش منجمد شود، موافقت کرد و به این ترتیب، برای اولین بار در جهان “حکم قضایی انجماد جسد” صادر شد.

ماجرا از این قرار است که، دختر ۱۴ ساله‌ای به سرطان مبتلاء شده بود و از والدین خود خواست تا اجازه دهند که جسدش منجمد شود تا در آینده با استفاده از تکنولوژی روز، دوباره زنده شود. مادرش موافق این درخواست ولی پدرش مخالف شود. دختر به دادگاه بریتانیا عرضحال داد تا مادرش در این خصوص تصمیم گیری کند. دادگاه هم تقاضا را بررسی و آن را پذیرفت و حکم به آن داد.

با حکم فوق و موافقت مادر، جسد دختر در آمریکا در ازای پرداخت ۴۶/۰۰۰ دلار منجمد شد و در زمره ۱۵۰ جسد منجمد شده در آمریکا قرار گرفت که در آینده با رشد فناوری مجدداً‌ زنده شود.

خبر فوق بهانه ای شد تا نگاهی گذرا به انجماد جسد بعد از مرگ و دیدگاههای موافق و مخالف داشته باشیم.

سجن شناسی، انجماد جسد یا سرمازیستی (Cryonics) و نگهداری در سرما (Cryopreservation) دو شاخه جدید علم هستند که اخیراً زیاد درباره آنها شنیده‌ایم و از این به بعد هم بیشتر خواهیم شنید. علم‌ جديد يخ‌ زدن‌ جسد به‌ اين‌ اميد كه‌ در آينده‌ چاره‌اى براى آن‌ بيمارى كه‌ موجب‌ مرگ‌ او شده‌ است‌ پيدا شود و بتوان‌ جسد را گرم‌ و زنده‌ كرد. تمایل بشر به جاودانگی هیچگاه فروکش نکرده و پیشرفت دانش و فناوری برخی را بیش از همیشه به این احتمال امیدوار کرده‌است. بشر از مدت‌های پیش می‌دانست که سرما از بروز فساد و تباهی جلوگیری می‌کند. در حال حاضر سلول‌های خون، مغز استخوان، اسپرم  با انجماد حفظ شده و پس از گرم کردن، این سلول‌های زنده و فعال برای درمان استفاده می‌شوند. 

این کار باید کاملاً از قبل برنامه‌ریزی شده‌باشد چون هر اتفاق غیرمترقبه‌ای ممکن است باعث عدم موفقیت شود. بنابراین پس از مرگ، جسد بلافاصله در یخ قرار می‌گیرد تا روند فساد و تباهی شروع نشود. بعد از آند جسد به دستگاه قلب و ریه مصنوعی، مشابه دستگاهی که در جراحی قلب باز از آن استفاده می‌شود، متصل می‌شود تا خون در بدن در گردش بماند. سپس حدود ١٥ نوع ماده شیمیایی وارد رگ‌ها می‌شود تا روند فساد متوقف شده و سلول‌ها محافظت شوند. جسد اکنون آماده جراحی شده، قفسه سینه باز می‌شود و جراح با کمک دستگاهی که به رگ‌های بزرگ بدن متصل می‌کند، خون و مایعات دیگر را تخلیه می‌کند و به جای آن، ضد یخ وارد رگ‌ها می‌کند. این روندی بسیار حساس است. جسد در یخ قرار دارد. اگر سلول‌ها یخ بزنند یا در روند انجماد، آب خود را از دست بدهند آسیب خواهند دید، بنابراین باید با دقت زیاد تعادل را حفظ کرد. وقتی رگ‌ها پر از ضد یخ شد، جسد به تدریج در مدت دو هفته سرد می‌شود تا دمای آن به ١٩٦ درجه سانتی‌گراد برسد و به آرامگاه فعلاً ابدی‌اش منتقل شود؛ به صورت سر و ته در محفظه‌ای مخصوص حاوی نیتروژن مایع و به احتمال زیاد در کنار سه جسد دیگر. جسد همان جا می‌ماند تا زمانی که بشر به فناوری‌ای که آرزویش را دارد، دست یابد.

اوایل سال میلادی جاری اعلام شد، دانشمندان در MIT آمریکا توانسته‌اند مغز خرگوش را منجمد کرده و بعد دوباره آن را به دمای معمولی برگردانند. آنها کارکرد مغز خرگوش را پس از گرم شدن تقریباً کامل توصیف کردند و گفتند به نظر می‌آید حافظه درازمدت هم حفظ شده‌است.

از این شیوه در آینده می‌توان در پیوند اعضا استفاده کرد که تحولی بزرگ در پزشکی خواهد بود اما در حال حاضر، هدف این است که فرد به زندگی برگردانده شود، دردی که الان لاعلاج است بعداً درمان خواهد شد، فقط کافی است ما را نکشد.

برخی دیگر به این فکر می کنند که در آینده این امکان وجود خواهد داشت که تمام اطلاعات موجود در مغز را بتوان اسکن و دانلود کرد، از این رو در آینده علم به قدری پیشرفت خواهد کرد که می‌توان یک بدن نو در آزمایشگاه تولید کرد یا اینکه اطلاعات مغز یک نفر را در بدن فرد دیگری گذاشت. از این رو برخی فقط سر را منجمد می‌کنند نه تمام بدن را.

 تا به حال این کار در آمریکا و روسیه برای حدود ٢٥٠ تا سیصد نفر انجام شد.

طرفداران این کار می گویند هر آنچه که زمانی داستانی تخیلی بود، بعداً محقق شد، بنابراین این اتفاق هم خواهد افتاد، هر چند در آینده دور اما در مقابل برخی دانشمندان مرگ را روی دیگر سکه زندگی می‌دانند و معتقدند جلوگیری از مرگ هیچگاه محقق نخواهد شد چرا که با ذات حیات و ماهیت موجود زنده در تضاد است.

آیا به نظر شما اگر دعوایی مشابه دختر انگلیسی در محاکم قضایی ایران طرح شود، قابلیت استماع و صدور حکم دارد؟!

منبع: قضاوت آنلاین

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی زهرا امیدی

Avatar
فوق لیسانس فیزیک اتمی با سوابق متمادی تدریس علوم پایه در مدارس آموزش و پرورش و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین، علاقمند به مسائل آموزشی، تربیتی و روانشناسی که تمایل دارم تجارب خود در این خصوص را با کاربران به اشتراک گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)