روز جمعه سیاه

وجه تسمیه روز جمعه سیاه در آمریکا و ایران

روز ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶ برابر با ۶ آذر، مصادف بود با روز جمعه سیاه که در تاریخ کشور آمریکا، اولين روز پس از شکرگزاري، موسوم به جمعه سياه است که آغاز فصل خرید برای تعطیلات سال نو در ایالات متحده آمریکا است. این خبر بهانه‌ای شد تا به چرایی شهرت این روز، وجه تسمیه و فعالیت های مردم در این روز نظر کوتاهی بیفکنیم.

مردم آمریکا جمعه شب، روز شکرگزاری را جشن گرفتند. در روز شکرگزاری در آمریکا بطور سنتی خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند، رژه‌های مربوط به این روز و فوتبال را تماشا می‌کنند، بازی می‌کنند و شام نیز بوقلمون می‌خورند.

امسال نودمین مراسم سالانه رژه روز شکرگزاری در Mayc’s در نیویورک با حضور بیش از ۳۰۰۰ هزار پلیس یونیفورم پوش و مخفی برگزار و بدن هیچ حادثه ای به پایان رسید.

شب قبل از روز شکرگزاری، حتی قبل از آنی که بعضی از آمریکایی‌ها شام خورده باشند، صف های طویلی در خارج از فروشگاهها، برای استفاده از حراح های استثنایی سالانه در روز جمعه، موسوم به سیاه تشکیل شده دادند و حتی عده‌ای در کنار فروشگاهها چادر زده بودند.

در سراسر کشور آمریکا از اوهایو تا فلوریدا و کالیفرنیا، خریداران در صف‌ها منتظر گشایش درهای وروری فروشگاهها بودند. بسیاری از فروشگاههای بزرگ آمریکا درهای ورودی خود را از ساعت ۶ بامداد جمعه باز کردند. برای نمونه در فروشگاه میسیس در منهتن نیوبورک  حدود ۱۶۰۰۰ نفر در صف ایستادند و در انتظار بازشدن درهای فروشگاه بودند. لازم به ذکر است که کالاهایی که در این فروشگاهها بفروشد می رسید، برخلاف نمایشگاههای فصلی فروش کالاها در ایران که عمدتاً محلی برای فروش جنس های بنجول و فروش نرفته است، در آمریکا کالاهایی که در شرایط دیگر روزها بفروش می رسانند را می فروشند اما در قبال آن به جهت بالا بودن رقم فروش، سود نصیب آنان می شود.

صفت سیاه از این رو به این روز داده شد که خرده فروشان در دفاتر خود سود را با مرکب سیاه و زیان را با مرکب قرمز نشان می دهند و در این روز همه خرده فروشان سود می برند. ولی در ایران روز جمعه سیاه، یادآور روز ۱۷ شهريور ۱۳۵۷ است که مخالفان حکومت قبل از انقلاب روي آن مي گذارند که رژيم محمد رضا شاه پهلوی در اين روز در ميدان ژاله به روي مردم تيراندازي شد.

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code