خانه » نظریه ها » نظریات در جرائم و مجازات ها » حکم جعل در فتوکپی سند رسمی و عادی مصدق و غیرمصدق در آینه نظریات مشورتی اداره حقوقی
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

حکم جعل در فتوکپی سند رسمی و عادی مصدق و غیرمصدق در آینه نظریات مشورتی اداره حقوقی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱ و ۵۵ دقیقه ق.ظ

نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه پیرامون جعل فتوکپی اسناد رسمی و عادی تصدیق شده و تصدیق نشده

قضاوت آنلاین: در خصوص این که آیا جعل در فتوکپی اسناد عادی یا رسمی، جعل جزایی محسوب و قابل مجازات می باشد یا خیر، میان قضات اتفاق نظر وجود ندارد. اکثریت آنان، عمل را فاقد وصف جزایی دانسته و قابل مجازات نمی دانند اما اقلیتی آن را جرم و درخور مجازات قلمداد کرده‌اند. در پست حاضر، «حکم جعل در فتوکپی سند عادی و رسمی مصدق و غیرمصدق در آینه نظریات مشورتی اداره حقوقی» و در دو پست دیگر با عناوین «حکم جعل در فتوکپی سند عادی و رسمی در آینه نشست قضایی قضات استان مرکزی » و «حکم جعل در فتوکپی سند عادی و رسمی در آینه آراء محاکم بدوی و تجدیدنطر استان تهران» را در قضاوت آنلاین منتشر کردیم که می توانید مطالعه نموده تا به یک جمع بندی قضایی برسید.

⇐ نظريه ۳۴۸۰/۷ – ۱/۵۸/۱۳۸۰ اداره حقوقی قوه قضاییه:
«چون از فتوكپي هاي مجعول در ادارات و بسياري از مراجع استفاده و به آنها استناد شود، مصداق سند است زيرا سند آنست كه براي اثبات دعوي يا دفاع از آن، به آن استناد شود. بنابراين ساختن آن به قصد تقلب، جعل و تزوير مشمول ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی و نتيجتاً جاعل و استفاده كننده از آن حسب مورد به مجازات جعل يا استفاده از سند مجعول محكوم مي شود و كسي كه عالماً و عامداً برابري آن را با اصل تصديق نموده ممكن است معاون در جعل باشد (در صورت وحدت قصد با جاعل ) و يا مشمول ماده ۵۴۰ ق . م . ا . شود.»

نظريه ۵۶۸۶/۷ – ۱۱/۸/۱۳۷۸ ا . ح . ق.ق :
«نظر به اينكه فتوكپي سند في نفسه فاقد اعتبار مي باشد و شخصي كه فتوكپي سندي را به دادگاه تقديم نمايد. براساس ماده ۱۴۶ قانون آيين دادرسي مدني ۱۳۱۸ [ماده ۹۶ قانون آیین دادرسی مدنی ۱۳۷۹) ، بايد اصل سند را براي ارائه در دادگاه و ملاحظه طرف دعوي به دادگاه ارسال نمايد. صرف ارائه فتوكپي مصدق سندي كه اصل آن در اختيار نيست، فاقد وصف كيفري است مگر آنكه تهيه فتوكپي متقلبانه و با سوء‌نيت ارتكاب جعل انجام شده باشد لكن چنانچه فتوكپي اسناد اعم از عادي يا رسمي تصديق شده باشد، جعل در آنها و نيز استفاده از آن جرم و مرتكب قابل تعقيب كيفري است.»

نظريه ۲۰۷۳/۷ – ۵/۴/۱۳۷۸ ا . ح . ق. ق.: 
«با توجه به ماده ۵۲۳ ق . م . ا . و تعريف قانوني جعل، جعل فتوكپي غيرمصدق اسناد عادي و رسمي و استفاده از آن چون امكان اضرار به غير را ندارد ، جعل جزايي محسوب نمي شود ، لكن چنانچه فتوكپي اسناد اعم از عادي يا رسمي تصديق شده باشد، جعل در آنها و نيز استفاده از آن جرم و مرتكب آن قابل تعقيب كيفري است.»

نظريه ۶۰۸۶/۷ – ۳/۱۱/۱۳۷۴ ا . ح . ق. ق.:
«اگر اصل سند وجود نداشته باشد يا از بين رفته باشد و متهم فتوكپي غيرمصدق را مورد جعل قرار داده باشد به لحاظ اينكه سند اعتبار قانوني ندارد و امكان اضرار به غير وسيله آن نيست و عمل ارتكابي كار بي معني و عبثي است، عنوان جعل و استفاده از سند مجعول در عمل ارتكابي شخص مصداق پيدا نمي نمايد.»

نظريه ۱۰۰۶/۷ – ۶/۳/۱۳۷۵ ا . ح . ق . ق. :
«اگر كسي با اخذ فتوكپي يا عكس از سندي، مشخصات خود را در آن درج نمايد و از آن استفاده كند، مرتكب بزه جعل نشده زيرا فتوكپي في نفسه فاقد اعتبار است مگر اينكه مطابقت آن با اصل از طرف مرجع صلاحيتدار گواهي شده باشد، در اين حال جرم جعل و استفاده از سند مجعول هر دو متحقق خواهد بود . ضمناً چنانچه سند مذكور در امر ازدواج موثر واقع شده باشد ممكن است مساله به شرط وجود جهات لازم از نظر فريب در ازدواج قابل بررسي باشد.»

نظريه ۳۲۱۷/۷ – ۴/۶/۱۳۷۲ ا . ح . ق . ق.:
«چنانچه فتوكپي اسناد اعم از عادي و رسمي تصديق شده باشد، جعل در آنها و نيز استفاده از آن جرم محسوب مي شود.»

نظريه ۴۹۰۲/۷ – ۱۲/۹/۱۳۶۸ ا . ح . ق . ق.:
«جعل فتوكپي اسناد، اعم از رسمي و عادي در صورتي كه مصدق نشده باشد، جرم نيست.»

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (4 رأی, میانگین: 3٫75 از5)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

کارشناس ارشد حقوق خصوصی، قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره حقوقی و پاسخگویی در تلگرام (با پرداخت هزینه قبلی) و وکالت پرونده‌ها

۶ نظر

 1. سلام و عرض ارادت می خواستم بدانم که استفاده از پرینت سیاه و سفید کارت خبرنگاری(البته کپی آن)بدون داشتن مهر و امضا و هولوگرام،جرم محسوب می شود؟ممنونم

 2. با درود
  نظر به این که در سئوال مشخص نیست که عکس روی کارت و نیز مندرجات هویتی صاحب کارت متعلق به چه شخصی بوده، آیا بعد از کپی تغییری در آن صورت گرفته یا خیر و در نهایت این که از کپی نزد چه شخص یا مرجعی شده استفاده شده و نتیجه این استفاده چه بوده است؛ نمی توان اعلام نظر دقیقی نمود.

 3. با سلام. بعضی وقتا افرادی به کافینت ها یا دفاتر خدماتی مراجعه میکنن و برگه ها و فرم های خالی که انتهاشون مهرو امضا هست رو پرینت رنگی میزنن. در همچین موردایی جرمی متوجه کارمند کافینت هست؟

 4. با درود
  اگر تهیه اسناد موضوع سئوال برای ارتکاب جرم جعل سند مبنی بر درج نوشته هایی در بالای مهر و امضاء و انتساب آن به صاحبان آنها باشد، ممکن است عمل انجام شده تحت شرایطی با عنوان «شروع به جرم جعل» قابل تعقیب باشد.

 5. باسلام.
  می خواستم بدونم جعل کپی کارت پایان خدمت (به این صورت که کارت برای شخص دیگریست و کپی آن را با دستکاری عکس و مشخصات فرد جعل کننده ، جعل کرده است و از آن برای استخدام در یک آژانس مسافربری استفاده کرده باشد) جرم محسوب می شود؟ مجازات آن چیست؟

 6. با درود
  در ارتباط با جعل در فتوکپی سند عادی و یا رسمی و نیز استفاده از آن، رویه قضایی یکسان نیست ولی اکثریت قضات عقیده دارند که جعل در فتوکپی و استفاده از آن ها جرم و قابل مجازات نیست.
  از آنجایی که جاعل موضوع سئوال شما، از فتوکپی مجعول در استخدام استفاده نموده است، چنانچه در اثر این استفاده، مالی تحصیل نموده باشد، ممکن است تنها همین عمل وی با جمع سایر شرایط منطبق با جرم تحصیل مال از طریق نامشروع و یا کلاهبرداری باشد. مواد یک و دو این قانون را مطالعه کنید.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *