اختلال رواني پس از سانحه

اختلال روانی پس از سانحه

PTSD سر جمع عبارت Post Traumatic Stress Disorder است که به اختلال تنش‌زاي پس از رويداد، تنش رواني پس از رويداد، استرس پس از سانحه و نیز اختلال رواني پس از سانحه، اختلال فشار روانى پس آسيبى ترجمه شده است، این بمیاری غالباً پس از مواجهه مستقيم با يک واقعه دردناک، که مي‌تواند به مرگ منجر شود، ايجاد مي شود. بهترين مثال اين افراد، سربازان خط مقدم و اسيران جنگي، قربانيان بمباران هاي هوايي و حتي قربانيان تجاوز و تصادف‌هاي شديد هستند. اين افراد مرگ را به چشم ديده و پس از آن علاقه به زندگي و لذت بردن از فعاليت هاي روزمره را از دست داده اند. اين بیماری روي مردم عادي کشورهاي جنگ زده هم تأثير مشابه دارد.

از عوارض این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بي خوابي و کابوس هاي شبانه، بازگشت خاطرات وحشتناک و احساس تکرار شرايط دردناک با يک تحريک حسي (نظير نور، صدا، ديدن يک تصوير، رنگ يا احساس يک بو…)، اضطراب، افسردگي عميق، اختلالات خوردن غذا نظير کم اشتهايي عصبي يا پرخوري جنون آميز، سوءمصرف مواد مخدر و وابستگي به الکل.

همچنین این بمیاری در اثر تماشاي صحنه هاي خشن در شبکه‌هاي اجتماعي مثل اسيد پاشي مي تواند فرد را دچار شوک و عدم تعادل رواني کند و خطر اضطراب، افسردگي و پرخاشگري را افزايش مي دهد.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=12344


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید