خانه » آموزش ویدیویی » آیین دادرسی کیفری » فایل ویدیویی ساز و کارهای نهادینه شدن پرونده شخصیت در دادرسی کیفری، دکتر شادی عظیم زاده
دکتر شادی عظیم زاده
دکتر شادی عظیم زاده

فایل ویدیویی ساز و کارهای نهادینه شدن پرونده شخصیت در دادرسی کیفری، دکتر شادی عظیم زاده

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۷ و ۵۷ دقیقه ب.ظ

از مجموعه سخنران های ویدیویی همایش بررسی تحولات و نوآوری های قانون آیین دادرسی کیفری

قضاوت آنلاین: در ادریبهشت ماه سال گذشته، به مناسبت بزرگداشت پروفسور دکتر محمود آخوندی که از سوی «مؤسسه آموزش عالی آزاد دور اندیشان» در تهران برگزار شد، در آن به نقد و بررسی تحولات و نوآوری های قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ پرداخته شد. نظر به اهمیت مطالب مطروحه در این همایش و با توجه به اجرایی شدن قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ از تاریخ ۱۳۹۴/۴/۱، قضاوت آنلاین ویدیوی آن را همراه تلخیصی از مهمترین مطالب سخنرانان تهیه و با ویرایش ضمن انتشار در کانال قضاوت آنلاین در آپارات در سایت نیز بازنشر می‌نماید. اساتید مدعو و موضوعات سخنرانی آنان عبارت است ازز: آقای دکتر محمود آخوندی، نقد و بررسی قانون آیین دادرسی کیفری ، آقای دکتر محمد آشوری، نقد و بررسی کلیات قانون آیین دادرسی کیفزی ، آقای دکتر علی اصغر مهابادی، اختیارات ضابطان دادگستری و دادستان در قانون آیین دادرسی کیفری ، آقای دکتر حسن علی مؤذن زادگان، تحولات قرارهای تأمین و نظارت قضایی ، آقای دکتر مهدی ساقیان، فلسفه وضع مواد یک تا هفت قانون آیین دادرسی کیفری۱۳۹۲ ، آقای دکتر امیر مرادی: قرارهای نهایی دادسرا و مواد قانونی مرتبط با آن ، خانم دکتر زینب باقری نژاد، حدود اختیارات و وظایف وکیل دادگستری ، خانم دکتر شادی عظیم زاده، پرونده شخصیت در دادرسی کیفری ، دکتر سید علی کاظمی: دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان در قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲

مشخصات فایل ویدیویی:

نام: سازوکارهای نهادینه شدن پرونده شخصیت در دادرسی کیفری

فرمت: mp4

حجم: ۱۶:۴۸ مگابایت

مدت: ۱۰:۴۴ دقیقه

سخنران: دکتر شادی عظیم زاده– عضو هیأت علمی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی

مکان: مؤسسه دوراندیشان

ناشر: شبکه حقوق

استخراج متن: علیرضا مرادی

شرح مختصر: خانم دکتر عظیم زاده در خصوص سازوکارهای نهادینه شدن پرونده شخصیت در نظام دادرسی کیفری ایران بیان داشتند:

از جمله تغییراتی که در آیین دادرسی کیفری ما وارد شد، پرونده شخصیت است که در کنار پرونده کیفری طرح خواهد شد. شناسایی شخصیت بزهکار یا آبزرواسیون از نظر تاریخچه، اولین بارقه های آن در مکتب اثباتی میان پوزیتیویست ها مطرح شد با این تأکید که شناخت ریشه های زیستی، روانی، اجتماعی و خانوادگی می تواند به مقام محترم قضایی در اتخاذ بهترین تصمیم کمک کند. آنچه که تحت عنوان اصل تفرید یا فردی کردن واکنش اجتماعی شناخته شده است.

بعد از انقلاب نزدیک به ۲۰ سال جای پرونده شخصت در نظام دادرسی کیفری ما خالی بود. با وضع قانون مجازات اسلامی در بند های الف و ت ماده ۱۸ این قانون که قانونگذار در مقام تعریف تعزیر بر آمد، اجازه داد تا مقام قضایی بتواند وضعیت شخصی، روانی، خانوادگی و اجتماعی بزهکار را در فردی سازی تغزیر وارد کند.

اصل فردی سازی نیازمند ابزار است که آن هم پرونده شخصیت است. این پرونده در تمام مراحل دادرسی از مرحله تحقیقات مقدماتی تا مرحله مراقبت بعد از خروج، کاملاً ابزار نظام عدالت کیفری است.

مواد قانونی که به پرونده شخصیت اشاره دارد:

موارد الزامی تشکیل پرونده شخصیت

ماده ۲۰۳ قانون آیین دارسی کیفری

پرونده شخصیت مجزا از پرونده کیفری و حاوی گزارش مددکاری از وضعیت مادی، خانوادگی، اجتماعی و گزارش پزشکی و روانشناسی است.

ماده ۲۸۶ قانون آیین دادرسی کیفری

بند ج ماده ۲۷۹ قانون آیین دادرسی کیفری

این سه ماده اشاره صریح به تشکیل پرونده شخصیت دارند.

مراحل تخییری تشکیل پرونده شخصیت

در مراحل مختلف، مقام قضایی نیازمند تشکیل پرونده شخصیت به صورت اختیاری و توجه به وضعیت شخصی متهم است.

در مرحله دادرسرا در قرار بایگانی شدن پرونده ماده ۸۰، در قرار تعلیق تعقیب ماده ۸۱، قرار ارجاع به میانجیگری مواد ۸۲ و ۸۳ از قانون آیین دادرسی کیفری اشاره دارد که مقام تعقیب برای قضا زدایی کردن، خروج از نظام عدالت کیفری در جرائم کم اهمیت، برای این تصمیم هایش ناچار می شود به وضعیت شخصی، خانوادگی و اجتماعی بزهکار ورود کند و پرونده مربوط، اختیاراً تشکیل شود.

در مرحله رسیدگی و صدور حکم در قانون مجازات اسلامی نهادهای متعدد مطرح شده است که در آنها مقام قضایی ناگزیر به بررسی پرونده شخصیت است.

بند پ و ث ماده ۳۸ در تخفیف، سطر دوم ماده ۴۰ در تعویق صدور حکم، در تعلیق اجرای مجازات ، همان شرایط تعویق را دارد. در برنامه های نظام نیمه آزاد، سطر دوم و سوم ماده ۵۷، در آزادی مشروط ماده ۶۰، در نظارت الکترونیک که شرایط تعویق را دارد و در جایگزین های حبس، تصریح قانونگذار در سطر سوم ماده ۶۴

در همه این موارد مقام قضایی برای این که از اختیار خود برای ابزار های کاهش حجم استفاده کند، ناچار است وضعیت روانی شخص بزهکار را بداند و این یعنی پرونده شخصیت را در اختیار داشته باشد.

همچنین در تبصره ۲ ماده ۵۱۳ قانون آیین دادرسی کیفری به پرونده شخصیت برای طبقه بندی زندانیان، در ماده ۵۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری در برنامه های نظارت الکترونیک اشاره شده و در ماده ۴۸۷ قانون آیین دادرسی کیفری، واحد مددکاری که در معیت دادسرا باید پرونده شخصیت را تشکیل دهد، نامبرده شده که نیروی انسانی آن باید حقوقدانان، جامعه شناسان، جرم شناسان و متخصصان علوم پزشکی و روانشانسی باشند.

به نظر می رسد برای تعامل نظام عدالت کیفری با بحث اصل فردی سازی، ناچاراً باید واحد مددکاری پرونده شخصیت را در کنار پرونده کیفری به خدمت مقام قضایی برساند،ناچاراً این تعامل باید برقرار شود.

هر دل که ز عشق توست خالی

از حلقه وصل تو برون باد

توضیح دکتر مؤذن زادگان در مورد پرونده شخصیت

پرونده شخصیت یکی از تحولات قانون آیین دادرسی کیفری است، یک قرن و اندی است که در فرانسه سابقه خدمت دارد. در قانون ما برای اولین بار پیش بینی شده است. در حال حاضر [قبل از قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲] ما فقط در آیین نامه سازمان زندان ها به آن توجه کردیم، وقتی فردی محکوم می شود برای اجرای مجازات سالب آزادی اما قانون آیین دارسی کیفری ۱۳۹۲ نقش آن را توسعه داد.

باید رویه قضایی خودش را با این تحول هماهنگ سازد تا بتواند بهترین استفاده را جهت اجرای بند ۵ اصل ۱۵۶ پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان ببرد. این پرونده براساس جرم شناسی، اصلاح درمان در قانون ایران پیش بینی شده است.

قضاوت آنلاین: پرونده شخصیت با آن همه آثاری که برایش فرض شده،متأسفانه فعلاً به جهت فراهم بودن سازوکارهای لازم عملاً تشکیل نمی شود. امید است گذشت زمان آن را جزء مواد قانونی عملاً متروک قرار ندهد.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

Avatar
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز، کارشناس ارشد حقوق خصوصی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره حقوقی و پاسخگویی در تلگرام و وکالت پرونده‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.