خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه باقر رسا معروف به شیخ محمد باقر رسا خورگامی
شیخ محمد باقر رسا خورگامی

زندگی نامه باقر رسا معروف به شیخ محمد باقر رسا خورگامی

باقر رسا مشهور به شیخ محمد باقر رسا خورگامی، فرزند آخوند ملا غلامعلی، در سال ۱۲۶۵ (ش.) در روستای خورگام رشت به دنیا آمد. پدرش از روحانیون به نام و مدرسان علوم قدیمه و اسلامی بود.

باقر رسا، تحصیلات مقدماتی را در علوم قدیمی و فقه و اصول (در مرحله سطح) در مدرسه علمیه مستوفی رشت آغاز كرد و قسمتی از درس خارج را نیز در آن مدرسه گذراند. سپس به همراه آیت الله العظمی آقا سید مرتضی مرتضوی لنگرودی كه با وی همدرس و همدوره بود، عازم تهران شد و در مدرسه علمیه صدر تهران به ادامه فراگیری دروس خارج فقه پرداخت. سپس عازم قم شد و پس از شاگردی در محضر استادان برجسته این شهر، به نجف اشرف رفت و در محضر مراجعی عالی قدر همچون آخوند خراسانی و دیگر علمای طراز اول آن دیار، به درجه اجتهاد و دریافت گواهی و اجازات نائل آمد.
رسا پس از بازگشت به ایران، به تدریس در مدرسه علمیه مستوفی رشت همت گماشت. در زمان وزارت پیرنیا (معاضد السلطنه) در عدلیه (۳۴-۱۳۳۰ هـ.) با سمت امین صلح شهر رشت به عدلیه دعوت شد و مدتی بعد از ریاست صلح گیلان را بر عهده گرفت. در زمان ریاست سید محسن صدر (صدرالاشراف) بر عدلیه گیلان، عضو محكمه بدایت گیلان شد. در سال ۱۳۰۶ (ش.) از سوی علی اكبر خان داور برای همكاری با دادگستری نوین دعوت به كار شد و در ۲۱ شهریورماه ۱۳۰۶ (ش.) ریاست كل محاكم بدایت رشت را بر عهده گرفت. در سال ۱۳۱۰ (ش.) عضو استیناف مركز، در ۱۳۱۴ (ش) رئیس استیناف آذربایجان، در ۱۳۱۶ (ش.) رئیس كل محاكم استیناف درجه اول آذربایجان، در ۱۳۱۹ (ش.) رئیس كل دادگاههای استان خراسان و در ۱۳۲۳ (ش.) مستشار شعبه چهارم دیوان عالی كشور شد. در سال ۲۹-۱۳۲۸ (ش.) به تقاضای خودش بازنشسته شد اما مدتی بعد به درخواست عبدالعلی لطفی و محمد سروری، با سمت رئیس شعبه سوم دیوان عالی كشور، دوباره مشغول به كار شد. وی در دوره‌های ۱۴ و ۱۷ مجلس شورای ملی به وكالت مجلس انتخاب شد ولی هر بار از قبول‌ آن سرباز زد و سرانجام در سال ۳۳-۱۳۳۲ (ش.) بازنشسته است.

باقر رسا، از قضات درستكار و مسلط به امر قضاوت بود و از درایتی چشمگیر در زمینه امور قضایی برخوردار بود. حدود پنجاه جلد كتاب خطی در علم حقوق اسلامی فقه و اصول (به زبان عربی و فارسی) از وی به یادگار مانده كه در سال ۱۳۷۴ (ش.) وقف كتابخانه آیت الله رودباری (در رشت) شده است.

باقر رسا (آقا شیخ محمد باقر رسا خورگامی) پس از ۸۶ سال عمر پر تلاش، در دهم آبان ماه ۱۳۵۱ (ش.) در تهران بدرود حیات گفت. پیكرش در قبرستان شیخان قم به خاك سپرده شده است.

منبع: مبارکيان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالي حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)