شعبه دادگاه
شعبه دادگاه

حکم به خسارت مازاد بر دیه منصرف از محل درمان و میزان هزینه درمانی است

چکیده رأی: مسئول حادثه رانندگی، صرف نظر از محل بستری شدن مصدوم و میزان هزنیه صورت گرفته، مکلف است به جبران کلیه خسارت ناشی از هزینه درمان تحمیل شده به مصدوم است.

کلاسه پرونده: ۹۱۰۲۶۶
رأی شماره: ۱۱۶۷
تاریخ صدور: ۲۵/۹/۹۱
مرجع صدور: شعبه ۱۰۸۰ دادگاه عمومی تهران

رأی بدوی

در خصوص دعوی آقای م.ع.به طرفیت آقای ن.ل. به خواسته مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم موضوع پرونده کیفری کلاسه ۹۱۰۲۶۶ شعبه ۱۰۸۰ اعم از هزینه‌های درمانی و خسارت وارده به موتور سیکلت و خسارت دادرسی که خواهان مستند دعوی خود را محتویات پرونده کیفری به کلاسه فوق‌الذکر و رسیدهای بیمارستان ر. و مرکز پزشکی قانونی شرق تهران و رو‌گرفت صورت حساب فروش کالا از شرکت ت. سهامی خاص، برگ ویزیت پزشک و صورت‌حساب بیمارستان ف. و نظریه کارشناس قرار داده است. خوانده دعوی ادعای خواهان را مبنی بر ورود خسارت به موتور سیکلت را پذیرفته است ولیکن هزینه‌های درمان را نپذیرفته و تقاضای رد آن را نموده است. از توجه به مستندات ابرازی دادگاه دعوی خواهان را ثابت تشخیص به استناد مواد ۱و۲ قانون مسئولیت مدنی و مواد ۵۱۹ و ۵۲۰ قانون آیین دادرسی مدنی و توجه به قاعده لاضرر و لاضرار فی‌الاسلام و تسبیب و … حکم به الزام خوانده به پرداخت مبلغ یکصدو شصت میلیون ریال در حق خواهان صادر و اعلام می‌دارد. رأی صادره، حضوری و ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر تهران است.

رئیس شعبه ۱۰۸۰ دادگاه عمومی جزایی تهران

رأی شماره: ۹۲۰۹۹۷۰۲۲۱۵۰۰۰۵۱
تاریخ صدور: ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
مرجع صدور: شعبه ۱۵ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

رأی دادگاه تجدید نظر

تجدید نظر خواهی آقای ن.ل. با وکالت خانم م.ص. به طرفیت آقای م.ع. نسبت به دادنامه شماره ۱۱۶۷ مورخ ۲۵/۹/۹۱ صادره از شعبه ۱۰۸۰ دادگاه عمومی تهران که به موجب آن دعوی تجدید نظر خوانده به خواسته مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم موضوع پرونده کیفری کلاسه ۹۱۰۲۶۶ اعم از هزینه‌های درمانی و خسارات وارده به موتور سیکلت و خسارت دادرسی مورد اجابت قرار گرفته، متضمن علل و جهاتی که نقض دادنامه را ایجاب نماید، نبوده و رأی خالی از ایراد مؤثر انشاء گردیده است زیرا اولاً بر خلاف آنچه وکیل تجدید نظر خواهان ذکر نموده، نوع هزینه‌های مربوط به درمان، با توجه به مستندات موجود با مصدومیت تجدیدنظرخوانده در حادثه تصادف سنخیت دارد؛ ثانیاً اینکه مصدوم در چه بیمارستانی بستری شده و هزینه‌های صورت گرفته چگونه است، نمی‌تواند ملاک و معیار اعتراض باشد زیرا آنچه مسلم است هر مصدومی باید به نحو صحیح درمان گردد، به صورتی که پس از بهبودی وضعیت وی نزدیک به زمان سلامت قبل از مصدومیت باشد و ممکن است در این راستا هزینه‌هایی هم متحمل گردد. لذا نمی‌توان اینگونه هزینه‌ها را غیر متعارف دانست؛ ثالثاً مطابق قانون مسئولیت مدنی که منطبق با قاعده فقهی لاضرر می‌باشد، باید هر زیانی جبران گردد و نظریه مشورتی شماره ۷۵۰۱/۷ مورخ ۱۳/۱۰/۷۷ اداره حقوقی قوه قضاییه نیز در تقویت همین تفکر می‌باشد. بنا به مراتب اعتراض بلاوجه بوده و مستنداً به ماده ۳۵۸ قانون آئین دادرسی مدنی با رد تجدید نظر خواهی، دادنامه مذکور تأیید می‌شود. این رأی قطعی است.

رئیس شعبه ۱۵ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ـ مستشار دادگاه

منبع: پژوهشگاه قوه قضاییه

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=13976


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1777 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code