میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد

ميثاق‌ بين‌المللی حقوق‌ مدنی و سياسی مصوب‌ ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ ميلادی (۲۵/۹/۱۳۴۵ شمسی) مجمع‌ عمومی سازمان‌ ملل‌متحد

مقدمه‌

كشورهای طرف‌ اين‌ ميثاق‌ با توجه‌ به‌ اينكه‌ بر طبق‌ اصولی كه‌ در منشور ملل‌ متحد اعلام‌ گرديده‌ است‌، شناسايی حيثيت‌ ذاتی و حقوق‌ يكسان‌ و غيرقابل‌ انتقال‌ كليه‌ اعضاء خانواده‌ بشر مبنای آزادی ـ عدالت‌ و صلح‌ در جهان‌ است‌.

با اذعان‌ به‌ اين‌ كه‌ حقوق‌ مذكور ناشی از حيثيت‌ ذاتی شخص‌ انسان‌ است‌.

با اذعان‌ به‌ اين‌ كه‌ بر طبق‌ اعلاميه‌ جهانی حقوق‌ بشر كمال‌ مطلوب‌ انسان‌ آزاد رهائی يافته‌ از ترس‌ و فقر فقط‌ در صورتی حاصل‌ میشود كه‌ شرايط‌ تمتع‌ هر كس‌ از حقوق‌ مدنی و سياسی خود و همچنين‌ از حقوق‌ اقتصادی ـ اجتماعی و فرهنگی او ايجاد شود.

با توجه‌ به‌ اين‌ كه‌ دولتها بر طبق‌ منشور ملل‌ متحد به‌ ترويج‌ احترام‌ جهانی و مؤثر و رعايت‌ حقوق‌ و آزاديهای بشر ملزم‌ هستند.

با در نظر گرفتن‌ اين‌ حقيقت‌ كه‌ هر فرد نسبت‌ به‌ افراد ديگر و نيز نسبت‌ به‌ اجتماعی كه‌ بدان‌ تعلق‌ دارد عهده‌دار وظايفی است‌ و مكلف‌ است‌ به‌ اين‌ كه‌ در ترويج‌ و رعايت‌ حقوق‌ شناخته‌ شده‌ به‌ موجب‌ اين‌ ميثاق‌ اهتمام‌ نمايد.

با مواد زير موافقت‌ دارند:

بخش‌ يك‌

ماده‌ ۱

۱. كليه‌ ملل‌ دارای حق‌ خودمختاری هستند. به‌ موجب‌ حق‌ مزبور ملل‌ وضع‌ سياسی خود را آزادانه‌ تعيين‌ و توسعه‌ اقتصادی ـ اجتماعی و فرهنگی خود را آزادانه‌ تأمين‌ میكنند.

۲. كليه‌ ملل‌ میتوانند برای نيل‌ به‌ هدفهای خود در منابع‌ و ثروتهای طبيعی خود بدون‌ اخلال‌ با الزامات‌ ناشی از همكاری اقتصادی بين‌المللی مبتنی بر منافع‌ مشترك‌ و حقوق‌ بين‌الملل‌ آزادانه‌ هر گونه‌ تصرفی بنمايند ـ در هيچ‌ مورد نمیتوان‌ ملتی را از وسايل‌ معاش‌ خود محروم‌ كرد.

۳. دولتهای طرف‌ اين‌ ميثاق‌ از جمله‌ دولتهای مسئول‌ اداره‌ سرزمينهای غيرخودمختار و تحت‌ قيمومت‌ مكلفند تحقق‌ حق‌ خودمختاری ملل‌ را تسهيل‌ و احترام‌ اين‌ حق‌ را طبق‌ مقررات‌ منشور ملل‌ متحد رعايت‌ كنند.

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5,00 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=14048


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1730 مطالب

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code