خانه » قوانین و مقررات » دیگر قوانین و مقررات حقوقی » آیین نامه اجرایی مدارس مصوب ۱۳۷۹ شورای عالی آموزش و پرورش
آیین نامه اجرایی
آیین نامه اجرایی

آیین نامه اجرایی مدارس مصوب ۱۳۷۹ شورای عالی آموزش و پرورش

پیش‌گفتار

آشنایی مدیران مدارس و مسؤولان آموزش و پرورش با حدود اختیارات خود و ارکان مدرسه و مقررات تحصیلی از شرایط لازم برای موفقیت یک مدیر به شمار می‌آید. بررسی‌های دبیرخانه‌ی شورای عالی آموزش و پرورش در سال ۱۳۷۶ نشان داد که فقدان یک آیین‌نامه‌ی جامع در این زمینه و وجود مقررات متعدد، موردی و بعضاًٌ غیر‌هم‌سو، مدیران مدارس را با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو ساخته است. بر این اساس مقرر گردید دبیرخانه‌ی شورا با همکاری مدیران و کارشناسان حوزه ستادی نسبت به تدوین آیین‌نامه‌ی جامعی با عنوان آیین‌نامه‌ی اجرایی مدارس اقدام کند.

آیین‌نامه‌ی مذکور تدوین و پس از طرح در کمیسیون مقررات تحصیلی و کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش با مجوز شورا به صورت آزمایشی در سال تحصیلی ۷۹-۷۸ در کلیه‌ی مدارس کشور به اجرا در آمد. آیین‌نامه‌ی مذکور با توجه به نظرات واصله اصلاح شد و تلاش گردید در بازنگری، اختیارات جدیدی در راستای سیاست مدرسه محوری به مدارس واگذار شود و بستر مناسبی برای تحقق شعار مدرسه محوری یا مدیریت مدرسه محور فراهم گردد.

در مدیریت مدرسه محور که آن را اجمالاً راهبردی برای تسهیل دسترسی به اهداف تعلیم و تربیت از طریق واگذاری بخشی از اختیارات تصمیم‌گیری به ارکان مدرسه تعریف می‌کنند، تأکید اساسی بر مشارکت مدیران، معلمان، دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها در تصمیم‌گیری و شفاف کردن اهداف و اختیارات می‌شود تا مدارس به جای آنکه صرفاً مجری شیوه‌نامه‌های ابلاغی باشند، خود در برنامه‌ریزی‌های مدرسه نقش اصلی را عهده‌دار شوند. لازمه‌ی تحقق مدرسه محوری تدوین اهداف، تعریف ارکان و تعیین حدود اختیارات ارکان مدرسه است که شورای عالی آموزش و پرورش در طی دو سال اخیر بیش‌ترین وقت خود را به این امور اختصاص داده است.

در سال ۱۳۷۹ برای اولین بار در تاریخ آموزش و پرورش ایران اهداف دوره‌های تحصیلی به تفصیل تدوین و در اختیار مدارس قرار گرفت و ارکان مدرسه و اختیارات آن‌ها نیز در آیین‌نامه‌ی اجرایی مشخص گردید و به تصویب شورا رسید. بدون شک اجرای مناسب آیین‌نامه‌ی اجرایی زمینه‌ی واگذاری اختیارات بیشتر را به ارکان مدرسه فراهم خواهد کرد.

ذکر این مطلب نیز ضروری است که مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش بر اساس ماده‌ی ۵ قانون تأسیس شورای عالی آموزش و پرورش بر اساس ماده‌ی ۵ قانون تأسیس شورای عالی آموزش و پرورش مصوب مجلس محترم شورای اسلامی، در حدود قانون معتبر بوده و برای مؤسسات ذی‌ربط لازم‌الاجراست. مدیران محترم مدارس و مسؤولان گران‌قدر آموزش و پرورش توجه داشته باشند که تفسیر مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش بر عهده‌ی خود شورا می‌باشد و در صورت ابهام باید از هرگونه تفسیر خودداری و موضوع را از طریق دبیرخانه‌ی شورا پی‌گیری فرمایند.

در این مجموعه، آیین‌نامه‌ی اجرایی مدارس که در سال امیر مؤمنان علی (ع) در ۱۱۰ ماده‌ی و ۵۲ تبصره به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده است، تقدیم می‌شود. کلیه‌ی مدارس ابتدایی، راهنمایی تحصیلی، متوسطه‌ی نظری، فنی و حرفه‌ای، کاردانش و پیش‌دانشگاهی موظف به اجرای این آیین‌نامه می‌باشند. مدارس استثنایی، شبانه‌روزی، استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، غیرانتفاعی و مدارس وابسته به سایر وزارتخانه‌ها، نهادها و مراکز غیروابسته به آموزش و پرورش که بر اساس قوانین و مقررات خاص تأسیس می‌شوند، به جز در مواردی که تابع قوانین خاص خود هستند، مشمول مفاد این آیین ‌نامه خواهند بود.

ضمناً مجموعه‌ی مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش در کتابی تحت همین عنوان توسط انتشارات مدرسه منتشر شده است که استفاده از مفاد آن می‌تواند در انتظام بخشی به امور مدرسه بسیار موثر واقع شود. ان شاء ا. . .

دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش

آیین نامه اجرایی مدارس مصوب ۲۰ مرداد ۱۳۷۹ شورای عالی آموزش و پرورش

 

                شماره ابلاغ: ۱۲۰/۱۰۷۷/۸                                                                                                                                  تاریخ: ۱۳۷۹/۶/۷
                شماره جلسه: ۶۵۲                                                                                                                                           تاریخ ۱۳۷۹/۵/۲۰

مقدمه‌:

اهمیت‌ و نقش‌ آموزش‌ و پرورش‌ در بهسازی‌ و توسعه‌ زندگی‌ فردی‌ و اجتماعی‌ موجب‌ شده‌است‌ که‌ جامعه‌ و اولیای‌ دانش‌آموزان‌ انتظار داشته‌ باشند که‌ مدرسه‌ محیطی‌ رشد دهنده‌، پویا و زمینه‌ساز پرورش‌ استعدادهای‌ بالقوه‌ و خداداد فرزندان‌ آنان‌ باشد. تحقق‌ اهداف‌ متعالی‌ آموزش‌ و پرورش‌ و لزوم‌ توجه‌ به‌ روحیات‌ و ویژگیهای‌ نسل‌ جوان‌، تفاوتهای‌ ناشی‌ از شرایط جغرافیایی‌ و محیطی‌ و محدودیت‌ منابع‌ و امکانات‌، ایجاب‌ می‌کند که‌ اداره‌ امور مدارس‌ مبتنی‌ بر افزایش‌ قدرت‌ تصمیم‌گیری‌، استقلال‌ نسبی‌، انعطاف‌ پذیری‌ و روشهای‌ غیرمتمرکز و مشارکت‌جویانه‌ باشد تا بتواند فضای‌ عمومی‌ مدرسه‌ را پویا، پرنشاط و فعال‌ نموده‌ و توانمندی‌ها و خلاقیت‌های‌ مدیران‌، معلمان‌ و دانش‌آموزان‌ را به‌ خوبی‌ شکوفا و متجلی‌ سازد. بدین‌ جهت‌ لازم‌ دیده ‌شد آیین‌نامه ‌اجرایی‌ مدارس‌ با توجه‌ به‌ سیاست‌ها و راهبردهای‌ اساسی‌ آموزش‌ و پرورش‌ از جمله ‌تمرکززدایی‌، مدرسه‌ محوری‌ و توسعه‌ مشارکت‌ همه‌ بعدی‌ تنظیم‌گردد و با تفویض‌ اختیارات‌ لازم‌به‌ مدارس‌، زمینه‌ مناسب‌تری‌ برای‌ تحقق‌ اهداف‌ تعلیم‌ و تربیت‌ فراهم‌شود.

فصل‌ اول‌ – کلیات‌

ماده‌ ۱- مدرسه‌ از مهمترین‌ نهادهای‌ اجتماعی‌، تربیتی‌ و آموزشی‌ و اصلی‌ترین‌ رکن‌ تعلیم‌ و تربیت‌ است‌ که‌ به‌ منظور تربیت‌ صحیح‌ دانش‌آموزان‌ در ابعاد دینی، اخلاقی، علمی، آموزشی‌، اجتماعی‌ و کشف‌ استعدادها و هدایت‌ و رشد متوازن‌ روحی و معنوی‌ و جسمانی‌ آنان‌ براساس‌ اهداف‌ مصوب‌ دوره‌های‌ تحصیلی‌، برابر ضوابط و دستورالعملهای‌ وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ تأسیس‌ و اداره‌ می‌‌شود.

11+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (7 رأی, میانگین: 3٫00 از5)
Loading...

۳۴ نظر

 1. Avatar
  سورن حصاري

  من يه سوال دارم اگه غيبت داشته باشيم در دوره ي امتحانات خرداد بايد چي كار كنيم؟؟؟؟؟؟؟جواب لطفا

  ۰
 2. مدیر سایت

  بله، احتمال آن وجود دارد.
  در نظام قدیم آموزشی، اگر دانش آموزی در امتحان خرداد شرکت نمی کرد با ارائه گواهی پزشکی می توانست، یک هفته بعد از امتخانات خرداد ماه، دوباره درس مورد نظر را امتحان بده یا این که در امتحان شهریور و یا دی ماه شرکت کند، اما در نظام جدید آموزشی، طبق بخشنامه ای که جدیداً به مدارس ابلاغ شد، با ارائه گواهی پزشکی تنها می توان در امتحان شهریور شرکت کرد.
  ضمناً امتحان دی ماه برگزار نمی شود. دانش آموز می تواند در پایه جدید ثبت نام کرده، ولی درسی که امتحان نداده را کلاس نمی گیرد.

  ۰
 3. Avatar

  من بخاطر بوی سیگار قبل از رفتن به مدرسه اخراج موقت شدم :/ کل این قوانینو خوندم ولی جایی اینو ننوشته بود

  ۰
 4. زهرا امیدی
  زهرا امیدی

  با درود
  پاسخ سئوال شما در چند فراز به شرح ذیل بیان می شود:
  اول- در این که آیا به خاطر بوی سیگار قبل از رفتن به مدرسه اخراج موقت می کنند و اگر چنین است، مستند آن چیست، باید عنوان شود که معمولاً بدون اطلاع خانواده، تحت هیچ شرایطی نمی تونند دانش آموز را از کلاس درس اخراج کنند. هر تخلفی صورت بگیرد، ابتدا به والدین محصل اطلاع می دهند، بعد با حضور دانش آموز و خانواده برای تخلفی که صورت گرفته، تنبیه در نظر می گیرند. مدیر مدرسه می تواند به علت تخلفی که انجام شده تا سه روز دانش آموز را از کلاس درس و مدرسه محروم کند.
  مستند تخلف موضوع سئوال ماده ۷۶ آیین نامه اجرایی مدارس است که برای نقض «راهنمایی‌ها و چاره‌جویی‌های‌ تربیتی‌» ضمانت اجراهایی را نظر گرفته که در بند ۵ آن «اخراج‌ موقت‌ از مدرسه‌ با اطلاع‌ قبلی‌ ولی‌ دانش‌آموز، حداکثر برای‌ مدت‌ سه‌ روز» بیان شد.

  دوم- با توجه به این که در ماده مزبور اشاره ای به سیگار کشیدن نشده است، شاید این سئوال مطحر شود که آیا این عمل در زمره چارچوب مدرسه قرار داشته باشد یا خیر و اساساً چه شخص یا مقامی  آن را جزء چارچوب موضوع ماده ۷۶ قانون مزبور تعریف کرده است، مدیر مدرسه یا مسئولین در آموزش و پرورش و یا بخشنامه وزارتی و …. که باید گفت، درست است که نوع تخلف در آئین نامه قید نشده  است ولی با توجه به دامنه عبارت «راهنمایی‌ها و چاره‌جویی‌های‌ تربیتی‌» مصادیق آن به عهده مدیر مدرسه گذاشته است و همه اینها بستگی به منطقه جغرافیایی و نوع مدرسه دارد. معمولاً مدیران مدارس قبل از شروع مدارس طی یک جلسه با دانش آموزان و خانواده ها، حتی نوع تخلف رو هم عنوان می کنند و به صورت کتبی تعهد می گیرند.
  در برخی نقاط، اگر این مسئله در «هنرستان ها» اتفاق بیافتد، معاون مدرسه صرفاً به یک تذکر بسنده می کرد، و حتی به مدیر آن مدرسه هم گزارش نمی دهد. اگر در «مدرسه معارف» اتفاق بیافتد، اخراج دائمی از مدرسه را به دنبال خواهد داشت ولی در «مدارس معمولی» دختران، اخراج یک تا سه روزه رو به دنبال دارد.

  سوم- در این که آیا آن موارد مدون شده است یا تنها جنبه شفاهی دارد، در پاسخ باید اشاره شود، آن قدر برخی از بچه ها مدرسه رفتارهای عجیب و غریب دارند که در تعهد نامه های کتبی هم، از مطلق کلمه «تخلف» استفاده می شود تا مدیر برای کنترل مدرسه دستش باز باشد. نام تخلفات را تا جایی که ما دیدیم به صورت ریز و جزئی نمی نویسند. شاید مدیر یک هنرستان در تعهد نامه کتبی این مسئله را قید کند ولی مدیر یک دبیرستان دخترانه، خیلی کلی صحبت می کند و مسائل را باز نمی کند و صرفاً از عبارت «مشکلات اخلاقی» استفاده می کند و در هنگام مقتضی مورد را با آن انطابق می دهد.

  ۱+
 5. Avatar

  باسلام
  دانش آموزی دارم که تا سن ۱۱ سالگی فاقد مدارک هویتی بوده است (ایشان ایرانی الاصل و مقیم روستا است) چند سال از طریق آشنایان و دوستان تمام کتاب های اول تا پنجم را خوانده و مسلط شده. امسال شناسنامه برایش گرفتم، راهی که این دانش آموز بتواند بدون وقفه به پایه ششم برود چیست؟ لطفا پاسخ دهید.

  ۱+
 6. زهرا امیدی
  زهرا امیدی

  سلام
  فرزند شما باید در مرحله اول به بخش «معاونت ابتدایی» آموزش و پروش منطقه شهر اقامتگاه مراجعه کند و از این معاونت به «امتحانات» معرفی می شود. امتحانات، کمیسیون تشکیل داده و تصمیم می گیرد که وی را برای تعیین سطح و امتحان به کدام مدرسه معرفی کند. به این ترتیب، بیشتر کارها را بخش «امتحانات» بر عهده دارد. بنابراین، تا دیر نشده، اقدام نمایید.

  ۰
 7. Avatar
  سجاد محصولی

  ببخشید .
  اگر دو نمره برابر باشند، چگونه رتبه کلاسی اعلام می شود?

  ۰
 8. مدیر سایت

  با سلام
  سئوال شما مبهم است و مشخص نیست مقصود از آن کدام نمرات است.

  ۰
 9. Avatar

  سلام
  مدرسه ما دانش آموزان رو با توجه به ماده ۷۰ در صورت غیبت یا تاخیر، مجبور به امضا تعهدنامه در جهت عدم انجام تخلف می کند و این کار با هماهنگی اولیا نیست و در صورت امضا نکردن تعهدنامه یا امضاء آن و شکستن تعهد دانش آموزان تهدید به حذف چند درس در امتحانات نهایی پایان سال می شوند تا آنها را در شهریور امتحان دهند، آیا این تخلف است؟
  در ضمن در ماده ۷۰ ذکر شده که غیبت بیش از حد، آیا منظور غیبت غیرموجه بیش از حد است؟
  برای این می پرسم که اگر غیبت های دانش آموز توسط ولی او موجه شده باشد و تعداد زیادی باشد، باز هم این ماده شامل حال او می شود؟

  ۰
 10. زهرا امیدی
  زهرا امیدی

  با سلام
  عوامل اجرایی می توانند از دانش آموزان تعهد بگیرند که تخلف نکنند، اما نمی تونند، چند درس امتحان نهایی را حذف کنند.
  ماده ناظر به غیبت غیر موجه است ولی مقصود شما از تعداد زیاد، مشخص نیست چند روزاست.

  ۰
 11. Avatar

  با سلام
  بنده اولیای یک دانش آموز پسر پایه ی دوازدهم رشته تجربی هستم.
  دانش آموز بنده در یک مدرسه روزانه ی دولتی درس می خواند.با توجه به اینکه امسال امتحان کنکور دارند آیا امکان غیبت و عدم حضور در کلاس به منظور مطالعه و آمادگی برای کنکور در فصل بهار وجود دارد؟
  بسیاری از مدارس غیرانتفاعی و غیردولتی نظیر استعداد درخشان این امکان را برای دانش آموزان فراهم نموده اند، یعنی دانش آموزان فقط تا پایان اسفند ماه در کلاس درس حاضر می شوند.
  با تشکر از راهنمایی شما

  ۰
 12. زهرا امیدی
  زهرا امیدی

  با سلام
  با توجه به آیین نامه اجرایی دانش آموزان، مدیر مدرسه می تونه غیبت دانش آموز رو غیر موجه اعلام کنه و در صورت تکرار، دانش آموز را سه روز از مدرسه اخراج کنه.
  برای حفظ آرامش دانش آموز سال دوازدهم پیشنهاد می‌شود در ابتدا با مدیر مدرسه در این مورد به توافق برسید اگر نشد، مدرسه دانش آموز را تغییر دهید.

  ۰
 13. Avatar

  سلام
  اگر دانش آموز سال دوازدهم دو ماه به مدرسه نرود، چه مشکلی برایش پیش می آید؟
  آیا می توانند او را به دلیل غیبت از امتحانات خرداد محروم کنند؟

  ۰
 14. زهرا امیدی
  زهرا امیدی

  با سلام
  خیر، به دلیل غیبت نمی تونند از امتحانات خرداد محروم کنند. چون اداره آموزش و پروش جزئیات تخلفات رو در آیین نامه اجرایی قید نکرده و این مسئله رو به مدیر محول کرده، لذا به همین دلیل، عوامل اجرایی مدارس در برخورد با تخلفات، از جمله غیبت دانش آموزان، سلیقه ای عمل می کنند.
  در قدم اول پیشنهاد میشه با مدیر مدرسه به توافق برسند اگر دانش آموز نمی تونه خودش رو با شرایط مدرسه وفق بده، بهتره مدرسه رو تغییر دهند.

  ۰
 15. Avatar

  سلام ببخشید
  معلم میتونه دانش امروز رو از امتحانات نهایی محروم کنه؟
  یا این که سنجش های تشریحی و تستی رو حتما باید بدیم؟
  ممنون

  ۱+
 16. زهرا امیدی
  زهرا امیدی

  با سلام
  پاسخ قسمت اول سئوال شما خیر است.
  اگر منظور شما،سنجش های تستی و تشریحی هست که در طول ترم از دانش آموزان انجام میشه. این سنجش‌ها کمک می کنه تا معلم نمره دقیق تری به عنوان نمره مستمر در کارنامه لحاظ کند.
  بنابراین پیشنهاد میشه که در این سنجش ها شرکت کنید.

  ۰
 17. Avatar

  سلام
  چند سوال ؟!
  مدیر مدرسه حق داره که جاسوس برای خود در مدرسه انتخاب کنه ؟! ( در میان دانش اموزان )
  مدیر مدرسه حق داره بین دانش اموزان تفاوت بزاره ( از نظر تحصیل نیست ( انضباطی) موی بلند لباس…
  مدیر مدرسه حق داره که موبایل دانش اموز جاسوس خود را بایگانی نکنه ولی دیگر دانش اموزان را بایگانی کنه ؟
  اگر حق یکی از کار های بالا را نداشت چکار کنیم ؟! (تازه مدیر شده)
  لطفا جواب سوال ها رو درست و کامل و با منبع مشخص بدید
  ممنون از سایت خوبتون

  ۱+
 18. زهرا امیدی

  با سلام
  به تمامی سئوالات شما در انجمن آموزش و پرورش در تاپیک «آیا مدیر مدرسه حق تبعیض بین دانش آموزان و تعیین جاسوس میان آنان را دارد؟» پاسخ داده شد.

  ۰
 19. Avatar

  سلام خسته نباشید ….میخواستم بدونم مدرسه حقی داره که دانش اموز رو برای امتحانات نهایی معرفی نکنه….مثلا به خاطر شرکت نکردن در امتحانات معرفی…..اخه ما مدرسمون چند تا امتحان گذاشته گفته امتحان معرفی هستش اگه شرکت نکنین برای امتحان نهایی معرفیتون نمیکنیم…..
  با تشکر

  ۰
 20. زهرا امیدی

  با سلام
  به سئوال شما در انجمن آموزش و پرورش در تاپیک «حدود اختیار مدرسه در معرفی یا عدم معرفی دانش آموز برای امتحان نهایی چیست؟» پاسخ داده شد.

  ۰
 21. Avatar

  سلام
  آیا دانش آموز می تواند به دلخواه موی خود را اصلاح کند؟

  ۰
 22. زهرا امیدی

  با سلام
  به سئوال شما در انجمن آموزش و پرورش در تاپیک «اصلاح موی سر دانش آموز در مدرسه» پاسخ داده شد.

  ۰
 23. Avatar

  با سلام
  من از کلاس خارج شدم و دیگر بر نگشتم. مدیر مدرسه درس را گفته طبق قوانین بیاندازد. این چجوریه !؟
  به والدینم اعلام کردند: سلام مطلع باشید فرزند شما از کلاس ریاضی امروز خارج شده و به کلاس برنگشته است. ضمن برخورد با ایشان طبق آیین نامه، انتظار قبولی ایشان در درس ریاضی را نداشته باشید.
  آیا چنین چیزی میتونه صحت داشته باشه ؟؟

  ۰
 24. زهرا امیدی

  با سلام
  سئوال شما به «انجمن حقوقی قضاوت آنلاین» منتقل و در آنجا پاسخ داده شد.
  برای مشاهده پاسخ به تاپیک«آثار خارج شدن دانش آموز از کلاس درس مدرسه بدون اجازه معلم چیست؟» مراجعه کنید.
  ضمناً چون بخش «دیدگاه» هر پست تنها برای اعلام نظر نسبت به مطالب سایت اختصاص دارد، منبعد سئوالات خود را در یکی از انجمن‌های فوق مطرح کنید.

  ۱+
 25. Avatar

  سلام خدمت مدیر محترم
  این امکان وجود داره که در امتحان نهایی نمره زیر هفت باشد اما نمره سالیانه بالای هفت باشد و با این فرمول دانش اموز بتواند از تبصره استفاده کند؟

  ۰
 26. زهرا امیدی

  با سلام
  به شرط این که معدل بالای ۱۲ باشد و فقط برای یکی از درس ها این شرایط بوجود آمده باشد، می توان از تبصره استفاده کرد.
  لطفاً منبعد سئوال خود را در انجمن حقوق قضاوت آنلاین مطرح نمایید.

  ۰
 27. Avatar
  فاطمه ابوالحسنی

  با سلام
  بنده در اواخر خرداد ماه پسرم رو در یک مدرسه غیرانتفاعی ثبت نام کردم ولیکن الان که متوجه شدم تعداد شاگردان کلاسشون یعنی ثبت نامی های این پایه زیاد شده، میخواهم پرونده ایشون رو بگیرم و به مدرسه‌ی دیگری که تعداد نفرات کمتری ثبت نام کرده اند، ببرم.
  حال با توجه به این که موقع ثبت نام حدود ۲/۵ میلیون تومن پول پرداخت کرده‌ام و با توجه به اینکه هنوز مدارس شروع بکار نکرده اند و مدرسه‌ی قبلی می تواند دانش آموز جدید جایگزین کند، کلاً می خواستم قانون رو در این باره بدونم که یا مدرسه قبلی می تواند هزینه ای به من برنگرداند؟
  و سئوال دوم این که، آیا قانونی وجود دارد که برای مثال بگوید در فضای کلاس ۵X4 یعنی کلاس ۲۰ متری با عنوان فضای آموزشی حداکثر چند دانش آموز می تواند باشد؟
  ظاهراً در اینخصوص قانونی وجود ندارد زیرا که متاسفانه شاهد این هستیم که مدارس بخصوص غیرانتفاعی در اتاقک های ۱۰-۱۲ متری بعضاً تا ۲۵-۳۰ دانش آموز جا می دهند.

  ۰
 28. زهرا امیدی

  با سلام
  سئوال شما به «انجمن حقوقی قضاوت آنلاین» منتقل و در آنجا پاسخ داده شد.
  برای مشاهده پاسخ به تاپیک«آیا شهریه ثبت نام دانش آموزان مدارس غیر انتفاعی قابل استرداد است؟» در «انجمن آموزش و پرورش» مراجعه کنید.
  ضمناً چون بخش «دیدگاه» هر پست تنها برای اعلام نظر نسبت به مطالب سایت اختصاص دارد، لطفاً منبعد سئوالات خود را در یکی از انجمن‌های فوق مطرح کنید.

  ۰
 29. Avatar

  سلام وقت بخیر
  می خواستم بدونم دانش آموز دوره دوم متوسطه حق غیبت غیر موجه داره یا نه و اگر داره، چند روز در سال تحصیلی است؟
  این سوال به این دلیل است که برای مثال معلمان یا سایر کارکنان مدرسه حق چند روز غیبت غیر موجه (مرخصی) در سال را دارند
  به همین خاطر می خواستم ببینم که دانش آموزان هم از این حق برخوردارند یا نه؟

  ۰
 30. زهرا امیدی

  با سلام
  دانش آموز تا سه روز می تواند غیبت غیرموجه داشته باشد ولی برای بیش از این مدت باید موجه باشد.
  مقصود از موجه اعم از این است که مستند به گواهی پزشک معالج باشد یا این که اولیای وی موضوع را با مدیر مدرسه به نحو مقتضی مطرح و حل کنند.
  معلمان مدرسه نیز در صورت غیبت غیرموجه کسر حقوق می شوند.

  ۰
 31. Avatar

  با سلام
  کارکنان مدرسه حق گشتن کیف دانش اموزان رو دارند؟
  از نظر من این یه نوع تجاوز به حریم شخصیه

  ۲+
 32. زهرا امیدی

  با سلام
  متأسفانه در سال های اخیر، از یک طرف شاهد حمل اشیایی ممنوعه در کیف دانش‌آموزان مدرسه هستیم که به هیچ وجه به مصلحت آن‌ها نمی باشد، در نتیجه لازم است در این خصوص تدبیری اندیشه شود.
  از طرف دیگر، مدیر هر مدرسه ای با توجه به شرایط مدرسه تحت مدیریت خود، اختیار ایجاد نظم و انضباط و نیز مسئولیت در این ارتباط است که از موارد اعمال این حق و تکلیف وارسی کیف دانش‌آموزان می باشد.
  ایشان می تواند هر چند وقت یک یار و یا حتی هر روز مبادرت به بازرسی کیف‌ها نماید.

  ۰
 33. Avatar

  با سلام
  من در در پایه دوم متوسطه هستم.
  خواستم بپرسم که آیا معاون مدرسه حق توهین دارد و می‌تواند با ماشین آرایشگری موزر به مدرسه بیاورد و با اصول غیر بهداشتی اعم از اینکه سر تمام بچه ها را با یک قیچی شانه و شانه موزر داشته باشه؟
  چرا که، شاید یکی از آن ها بیماری پوستی داره یا شوره و شپش و….. که با این کار بیماری به نفر دیگری منتقل شود.

  ۱+
 34. زهرا امیدی

  با سلام
  اصولاً و به ویژه با توجه به شیوع شپش و بیمارهای قارچی در مدارس، معاون هیچ مدرسه ای حق انجام آنچه شما در سئوال بیان کردید را ندارد.
  پیشنهاد می شود که شکایتی در این خصوص تهیه و به قسمت «ارزیابی» و نیز «حراست» که هر یک دو بخش مجزا در هر اداره آموزش و پرورش می باشند، تقدیم کنید.
  همچنین می توانید برای پیگیری موضوع مراتب را به «بخش بهداشت و سلام آموزش و پرورش منطقه» منعکس تا بررسی و اقدامات لازم به عمل آید.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.