حاج غلامحسین وثیقی

زندگی نامه حاج غلامحسین وثیقی

حاج غلامحسین وثیقی، در سال ۷۱-۱۲۷۰ (ش.) در محله سرچشمه تهران به دنیا آمد. پس از طی دوره های ابتدایی و متوسطه، به مدرسه عالی علوم سیاسی رفت و لیسانس قضایی گرفت. مدتی در مناصب اداری مشغول خدمت شد و بعدها به دعوت علی اكبر خان داور، به كادر قضایی دادگستری نوین پیوست و با درایت و پشتكار كه از خود نشان داد، به مدیر كلی قضایی وزارت دادگستری رسید.

دیگر عناوین شغلی او عبارتند از: رئیس شعبه هفتم دیوان عالی كشور، معاون پارلمانی وزارت دادگستری (همزمان با ریاست شعبه هفتم دیوان عالی كشور) و سرانجام ریاست شعبه هفتم دیوان عالی كشور كه تا پایان خدمت قضایی او ادامه داشت او همچنین مشاور عالی سازمان اوقاف كشور و عضو كمیسیون انتخابی در زمان نخست وزیری دكتر مصدق بود.

حاج غلامحسین وثیقی، مردی خداترس و مقید به رعایت قوانین و مقررات بود و تسلط بی نظیری در امر قضاوت و مسائل حقوقی داشت و قاطعیت او زبانزد خاص و عام بود. بارها در كابینه دكتر مصدق و امینی به وی پیشنهاد شد كه پست وزارت دادگستری را بر عهده بگیرد، اما او هر بار به بهانه‌ای نپذیرفت و معتقد بود كه در مقام عملی قضایی مصدر خدمات بیشتری به مردم خواهد بود.

وثیقی پس از گشایش كلاسهای كارآموزی قضایی در دادگستری (۱۳۴۲ ش.) مدتی به تدریس پرداخت. مقام علمی و اخلاقی او تا به حدی بود كه در سال ۱۳۴۴ (ش.) هنگامی كه بازنشسته شد و بشیر فرهمند (یكی از قضات قدیمی) به ریاست شعبه هفتم دیوان عالی كشور منصوب شد، در تجلیل از خدمات ارزشمند او گفت: «خوشحال و مفتخرم كه در ریاست شعبه‌ای تصدی دارم كه سابق بر آن در این شعبه، قاضی جلیل القدر وثیقی تصدی داشته است.»

حاج غلامحسین وثیقی، در هفتم اردیبهشت ماه در ۱۳۴۸ (ش.) بر اثر ابتلا به سرطان معده و روده، بدرود حیات گفت. پیكرش در قبرستان شیخان قم به خاك سپرده شده است.

منبع: مباركیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آ موزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=14194


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1777 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code