خانه » نظریات » نظریات اداره حقوقی » نظریات مشورتی جرائم و مجازات‌ها » مرجع رسیدگی به جرم خودداری کارفرما از اجرای احکام قطعی هیأت های حل اختلاف و تشخیص قانون کار (نظریه مشورتی شماره ۲۶۳۴)
اداره کل حقوقی قوه قضاییه
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

مرجع رسیدگی به جرم خودداری کارفرما از اجرای احکام قطعی هیأت های حل اختلاف و تشخیص قانون کار (نظریه مشورتی شماره ۲۶۳۴)

تاریخ: ۱۳۹۵/۱۰/۱۵

شماره: ۷/۹۵/۲۶۳۴

شماره پرونده: ۱۷۷۴-۱/۱۸۶-۹۵ ک

وفق ماده ۳۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، جرایم تعزیری درجه هفت و هشت به طور مستقیم در دادگاه مطرح می شود. معیار و ملاک تشخیص درجه جرم و تعیین مرجع صالح جهت رسیدگی به آن، مجازات قانونی جرم است که بر اساس شاخص های ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ مشخص می گردد. البته مجازات قانونی جرم ممکن است در ماده خاص مشخص شده باشد یا در مواد دیگری نظیر بندهای ۱ و ۲ ماده ۳ قانون وصول برخی ازدرآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین [تغییر مبالغ بندهای یک و دو بشرح جدول شماره ۱۶ قانون بودجه کل کشور سال ۱۳۹۵ است].

با عنایت به اینکه مجازات مرتکب بزه موضوع ماده ۱۸۱ قانون کار، حبس از ۹۱ روز تا ۱۸۰ روز است، اولاً جرم مذکور با عنایت به میزان حبس مقرر در ماده اخیرالذکر از جرایم موضوع بند های ۱ و ۲ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین نیست. ثانیاً با انطباق مجازات قانونی این جرم با شاخص های مقرر در ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و لحاظ تبصره ۲ این ماده، جرم مزبور، جرم تعزیری درجه هفت محسوب می گردد و باید طبق ماده ۳۴۰ قانون صدرالذکر در دادگاه مطرح شود.

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 2٫00 از5)
Loading...

۲ نظر

 1. Avatar

  با سلام
  بنده رای قطعی هیات حل اختلاف اداره کار مبنی بر پرداخت مطالبات و حق بیمه بنده توسط کارفرما میباشد و دوماه از صدور رای گذشته است و مطالبات بنده پرداخت نشده است از انجایی که کارفرمای بنده شخصیت حقوقی دارد ایا میتوانم شکایت کیفری بابت عدم اجرای رای هیات حل اختلاف نسبت به مدیر عامل انجام بدم؟ چه جرمی برای این کار درنظر گرفته شده است؟
  با تشکر

  0
 2. علیرضا مرادی

  با درود
  سئوال شما به «انجمن های مشاوره حقوقی قضاوت آنلاین» منتقل و در آنجا پاسخ داده شد.
  برای مشاهده پاسخ به تاپیک «مجازات جرم خودداری کارفرما از اجرای رأی هیأت های حل اختلاف کار» مراجعه کنید و چنانچه توضیح و ابهامی در خصوص پاسخ دارید، در ذیل آن بیان کنید.
  ضمناً چون بخش «دیدگاه» هر پست تنها برای اعلام نظر نسبت به مطالب سایت اختصاص دارد، منبعد سئوالات خود را بر حسب مورد در یکی از «انجمن‌های سایت» مطرح کنید.

  0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.