نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه
نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

مرجع رسیدگی به جرم خودداری کارفرما از اجرای احکام قطعی هیأت های حل اختلاف و تشخیص قانون کار (نظریه ۲۶۳۴)

تاریخ: 1395/10/15

شماره: 7/95/2634

شماره پرونده: ۱۷۷۴-۱/۱۸۶-۹۵ ک

وفق ماده ۳۴۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، جرایم تعزیری درجه هفت و هشت به طور مستقیم در دادگاه مطرح می شود. معیار و ملاک تشخیص درجه جرم و تعیین مرجع صالح جهت رسیدگی به آن، مجازات قانونی جرم است که بر اساس شاخص های ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ مشخص می گردد. البته مجازات قانونی جرم ممکن است در ماده خاص مشخص شده باشد یا در مواد دیگری نظیر بندهای ۱ و ۲ ماده ۳ قانون وصول برخی ازدرآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین [تغییر مبالغ بندهای یک و دو بشرح جدول شماره ۱۶ قانون بودجه کل کشور سال ۱۳۹۵ است].

با عنایت به اینکه مجازات مرتکب بزه موضوع ماده ۱۸۱ قانون کار، حبس از ۹۱ روز تا ۱۸۰ روز است، اولاً جرم مذکور با عنایت به میزان حبس مقرر در ماده اخیرالذکر از جرایم موضوع بند های ۱ و ۲ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین نیست. ثانیاً با انطباق مجازات قانونی این جرم با شاخص های مقرر در ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و لحاظ تبصره ۲ این ماده، جرم مزبور، جرم تعزیری درجه هفت محسوب می گردد و باید طبق ماده ۳۴۰ قانون صدرالذکر در دادگاه مطرح شود.

1/5 = (1 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=14292


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
تبلیغ متنی: https://www.tehran-atorney.com/
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مهران کاظمی فروز

قاضی دادگستری تهران کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی عضو تحریریه تیم قضاوت آنلاین دوست دارم آموخته های حقوقی خود را با دیگران به اشتراک بگذارم امیدوارم مطالبی که تقدیم می کنم مفید باشد. تمام نوشته‌های من

۲ دیدگاه

  1. با سلام
    بنده رای قطعی هیات حل اختلاف اداره کار مبنی بر پرداخت مطالبات و حق بیمه بنده توسط کارفرما میباشد و دوماه از صدور رای گذشته است و مطالبات بنده پرداخت نشده است از انجایی که کارفرمای بنده شخصیت حقوقی دارد ایا میتوانم شکایت کیفری بابت عدم اجرای رای هیات حل اختلاف نسبت به مدیر عامل انجام بدم؟ چه جرمی برای این کار درنظر گرفته شده است؟
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت واتساپ
ارتباط با ما
تماس با ما
بازدیدکننده محترم
برای ارتباط با مدیر سایت و انجمن‌های مشاوره حقوقی قضاوت آنلاین درخواست‌ را در واتسات مطرح کنید.