تازه های سایت
خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه سید احمد امامی
سید احمد امامی

زندگی نامه سید احمد امامی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه ب.ظ

سيد احمد امامي، فرزند آيت الله ميرزا سيد محمود فخرالفقها، در سال ۱۲۷۳ (ش.) در تهران به دنيا آمد. دليل نامگذاري نام خانوادگي او، امامت پدرش در نمازهاي جماعت بود.

امامی تحصيلات مقدماتي خود را در تهران آغاز كرد و زبان و ادبيات عرب علوم اسلامي، فقه و اصول، معاني و بيان و علم كلام را به خوبي فرا گرفت. در سال ۱۲۹۵ (ش.) وارد مدرسه عالي حقوق و علوم سياسي شد و در سال ۱۲۹۸ (ش.) ليسانس قضايي گرفت. در همين سال به عدليه پيوست و به سمت عضو امانت دادگاه بخش حضرت عبدالعظيم (س.) منصوب شد.

ديگر عناوين شغلي ايشان عبارتند از: عضو شعبه محكمه بدايت سيار، رئيس شعبه سوم دادگاه شهرستان مركز، داديار دادسراي ديوان عالي كشور، مدير كل ثبت اسناد، مستشار ديوان عالي كشور، رئيس شعبه ديوان عالي كشور، دادستان كل كشور (۱۳۳۲ ش.) در زمان وزارت آقا سيد جمال اخوي رئيس شعبه‌هاي مختلف ديوان عالي كشور.

سيد احمد امامي، يكي از قضات برجسته و تيزهوش دادگستري بود و تسلطي بي‌نظير بر امور قضايي و مسائل حقوقي و جزايي داشت. او در محاكمات تاريخي دادگستري عضو محاكم بود. امامي در سال ۱۳۳۵ (ش.) بازنشسته شد اما تا پايان عمر به عنوان كارشناس و مشاور عالي حقوقي در موسسات خصوصي به فعاليت مشغول بود و چند سالي نيز به وكالت پرداخت.

سيد احمد امامي، پس از ۹۷ سال عمر پرتلاش، در سال ۱۳۷۰ (ش.) چشم از جهان فرو بست.

منبع: مبارکيان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالي حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *