سید احمد امامی

زندگی نامه سید احمد امامی

سيد احمد امامي، فرزند آيت الله ميرزا سيد محمود فخرالفقها، در سال ۱۲۷۳ (ش.) در تهران به دنيا آمد. دليل نامگذاري نام خانوادگي او، امامت پدرش در نمازهاي جماعت بود.

امامی تحصيلات مقدماتي خود را در تهران آغاز كرد و زبان و ادبيات عرب علوم اسلامي، فقه و اصول، معاني و بيان و علم كلام را به خوبي فرا گرفت. در سال ۱۲۹۵ (ش.) وارد مدرسه عالي حقوق و علوم سياسي شد و در سال ۱۲۹۸ (ش.) ليسانس قضايي گرفت. در همين سال به عدليه پيوست و به سمت عضو امانت دادگاه بخش حضرت عبدالعظيم (س.) منصوب شد.

ديگر عناوين شغلي ايشان عبارتند از: عضو شعبه محكمه بدايت سيار، رئيس شعبه سوم دادگاه شهرستان مركز، داديار دادسراي ديوان عالي كشور، مدير كل ثبت اسناد، مستشار ديوان عالي كشور، رئيس شعبه ديوان عالي كشور، دادستان كل كشور (۱۳۳۲ ش.) در زمان وزارت آقا سيد جمال اخوي رئيس شعبه‌هاي مختلف ديوان عالي كشور.

سيد احمد امامي، يكي از قضات برجسته و تيزهوش دادگستري بود و تسلطي بي‌نظير بر امور قضايي و مسائل حقوقي و جزايي داشت. او در محاكمات تاريخي دادگستري عضو محاكم بود. امامي در سال ۱۳۳۵ (ش.) بازنشسته شد اما تا پايان عمر به عنوان كارشناس و مشاور عالي حقوقي در موسسات خصوصي به فعاليت مشغول بود و چند سالي نيز به وكالت پرداخت.

سيد احمد امامي، پس از ۹۷ سال عمر پرتلاش، در سال ۱۳۷۰ (ش.) چشم از جهان فرو بست.

منبع: مبارکيان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالي حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=14305


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن