نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه
نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

قانونی بودن نیابت قضایی برای وثیقه معرفی شده (نظریه مشورتی شماره اداره کل حقوقی قوه قضاییه)

شماره پرونده ۲۰۹۷ ـ ۱/۱۶۸ ـ ۹۳

سؤال

در پرونده‌های نیابتی مشاهده می‌شود که مرجع نیابت‌دهنده در مفاد نیابت بیان می‌دارد «چنانچه قرار تأمین کیفری منتهی به بازداشت متهم گردید، نامبرده تحت‌الحفظ به مرجع معطی نیابت ارسال شود»، حال این پرسش قابل تأمل است که اگر متهم برای تأمین وثیقه ملکی را معرفی نماید که در خارج از حوزه قضایی مرجع مجری نیابت باشد، آیا این مرجع، صلاحیتت اعطای نیابت را دارد یا خیر ؟

 نظریه مشورتی شماره ۳۱۵۱/۹۳/۷ ـ ۱۷/۱۲/۱۳۹۳ اداره کل حقوقی قوه قضائیه

اذن در شیئ، اذن در لوازم آن هم است؛ بنابراین، با توجه به مفاد مواد ۵۹ و ۶۰ قانون آئین دادرسی در امورکیفری ۱۳۷۸ [مواد ۱۱۹ و ۱۲۰ قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲]، وقتی که به مرجع قضائی مجری نیابت، اجازه صدور قرار تأمین و قبولی آن داده می­شود، از جمله این اختیارات، پذیرش سندی است که برای وثیقه ارائه می‌شود؛ گرچه مستلزم اعطای نیابتت جهت ارزیابی و توقیف ملک از طریق ثبت، خارج از حوزه قضائی مجری نیابت باشد.

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از روزنامه رسمی، سال هفتاد و یک، شماره ۲۰۶۲۲، ویژه نامه شماره ۸۳۴، سه شنبه ۱ دی  ۱۳۹۴

2.3/5 = (3 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=14567


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

۴ دیدگاهها

 1. Avatar photo

  درود و عرض ادب و ارات خدمت مسئولین مربوطه
  بنده برای شخصی سند ملکی رو به عنوان وثیقه طبق مراحل قانونی بازداشت کردم ولی به دلایلی منصرف از گذاشتن وثیقه برای شخص مورد نظر شدم
  سند مالکیت رو تا مرحله بازداشت در اداره ثبت املاک انجام داده ام، فقط مرحله آخر که بایستی دستور و امضاء مسئول شعبه دادیاری به مرجع و شعبه درخواست بازداشت سند دادسرا مربوط به پرونده متهم ارجاع داده شود و در حال حاضر نامه یا دستوری از این شعبه برای شعبه پرونده که در استان دیگر هست صادر نشده است.
  لطفا راهنمایی بفرمائید بنده که از گذاشتن وثیقه برای متهم منصرف شدم، چکاری برا رفع باز داشتی انجام بدهم؟

 2. Avatar photo

  با سلام
  چنانچه شما قرار قبولی وثیقه را امضاء نکرده باشید و از توثیق وثیقه خود منصرف شوید می توانید با مراجعه به مرجع مجری نیابت که محل وجود ملک است، در صورتی که هنوز اوراق نیابت را به مرجع معطی نیابت اعاده ننموده باشد،مراتب را اعلام نمایید تا ضمن رفع توقیف وثیقه، مراتب را به مرجع معطی نیابت اعلام کنند. البته ممکن است با استعلام از مرجع معطی نیابت این امر صورت پذیرد.
  در صورتی که اوراق مربوط به اجرای نیابت را به مرجع معطی نیابت اعاده نموده باشند، به مرجع اخیر (که پرونده اصلی در نزد آن است) مراجعه نموده و مراتب انصراف خود را اعلام نمایید تا با اعطای نیابت به مرجع مجری نیابت، نسبت به رفع توقیف سند اقدام شود.

 3. Avatar photo

  کمال تشکر از راهنمایی پایدار باشید

 4. Avatar photo

  با سپاس از شما