تازه های سایت
خانه » بیوگرافی » قضات دادگستری » زندگی نامه سید عمادالدین میر مطهری؛ قاضی دادگستری
سید عمادالدین میر مطهری

زندگی نامه سید عمادالدین میر مطهری؛ قاضی دادگستری

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰ و ۴۷ دقیقه ب.ظ

سید عمادالدین میرمطهری، در سال ۱۲۷۸ (ش.) در خانواده‌ای روحانی به دنیا آمد. به توصیه پدر، تحصیلات خود را در علوم اسلامی، ادبیات فارسی و عربی، فقه و اصول و خوشنویسی آغاز كرد. در كنار این علوم، به فراگیری زبان خارجه و علوم جدید در مدرسه فرانسوی آلیانس (حدود ۶ سال) پرداخت. مدرسه‌های سن لویی، ژاندارك، لازاریستها و آلیانس، مدارس آموزش زبان تحصیلی متجددین آن زمان بود (زبان فرانسه).

میرمطهری پس از دریافت دیپلم، مدرس مدرسه آلیانس شد. در سال ۹۹-۱۲۹۸ (ش.) به تشویق مسیو دیزیور (مدیر مدرسه)، به مدرسه عالی حقوق تهران رفت و دوره لیسانس را طی سه سال و با رتبه اول به پایان رساند. وی پس از پس از تشكیل دادگستری نوین در دوره وزرات علی اکبرخان داور، با پایه ۴ قضایی به سمت امین صلح تهران منصوب شد.

دیگر عناوین شغلی وی عبارتند از: عضو محكمه ابتدایی، رئیس محكمه بدایت استیناف، عضو هیئت تجدیدنظر املاك واگذار شده، رئیس دادگاه اعاده دادرسی املاك اختصاصی، دادیار دیوان عالی كشور، مستشار دیوان عالی كشور، رئیس شعبه دیوان عالی كشور، معاون وزارت دادگستری (۱۳۳۰ ش.)، كفیل وزارت دادگستری رئیس دیوان عالی كشور (از ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۲ ش.)

میر مطهری به طوری كه از عناوین شغلی او آشكار است، یكی از معدود روسای دیوان عالی كشور است كه از پایین ترین مقام‌های قضایی (امین صلح تهران) تا بالاترین مدارج دادگستری (رئیس دیوان عالی كشور) ارتقا یافته است. وی در سال ۱۳۵۲ (ش) بازنشسته شده است.

منبعقضاوت آنلاین به نقل از مبارکيان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *