خانه » آراء » آراء کیفری شعب دیوان عالی » دادگاه صالح رسیدگی به اتهام تأسیس و راه اندازی سایت مبتذل و مستهجن (رأی دیوان عالی کشور)
آراء شعب دیوان عالی کشور در امور کیفری

دادگاه صالح رسیدگی به اتهام تأسیس و راه اندازی سایت مبتذل و مستهجن (رأی دیوان عالی کشور)

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۱ و ۲۸ دقیقه ب.ظ

چکیده: مرجع صالح در رسیدگی به جرم ایجاد سایت مجازی مستهجن در شبکه های رایانه ای و انتشار تصاویر و تشکیل گروه و عضو گیری، دادگاه عمومی جزایی می باشد.

تاریخ: ۱۳۹۳/۲/۳۰

شماره: ۹۳۰۹۹۷۰۹۲۵۰۰۰۲۷۱

مرجع: شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور

خلاصه جریان پرونده

حسب گزارش پلیس فتا استان کهکیلویه ‌و بویراحمد آقای م.ک. و م.ح. به اتهام ایجاد سایت مجازی مستهجن در شبکه‌‌های رایانه‌ای اینترنتی و انتشار تصاویر مبتذل و مستهجن و تشکیل گروه و عضوگیری تحت تعقیب دادسرای عمومی و انقلاب یاسوج قرار گرفته که دادسرا پس از پاره‌ای اقدام در مورد م.ک. به اتهام ایجاد سایت مستهجن در شبکه رایانه‌ای و انتشار تصاویر مبتذل و مستهجن و تشکیل گروه و عضوگیری در سایت کیفرخواست صادره و به دادگاه ارسال که شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی جزایی یاسوج به استناد ماده ۱۱ قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت‌های غیرمجاز می‌نمایند قرار عدم صلاحیت خود را به اعتبار و شایستگی رسیدگی دادگاه انقلاب شهرستان بویراحمد (یاسوج) صادر و اعلام و پرونده ارسال که شعبه  اول این دادگاه با توجه به ماده ۳ استنادی قانون فوق و توجهاً به مواد ۷۴۲ و ۷۴۳ قانون مجازات اسلامی [مواد ۱۴ و ۱۵ قانون جرایم ریانه ای مصوب ۱۳۸۸]، رسیدگی به موضوع اتهامی را خارج از صلاحیت ذاتی دادگاه انقلاب دانسته و دادگاه عمومی را صالح به رسیدگی عنوان نموده که به لحاظ حدوث اختلاف پرونده به دیوان‌عالی‌کشور ارسال که جهت رسیدگی به این شعبه ارجاع شده است.

هیئت شعبه به تاریخ بالا تشکیل جلسه داده و پس از قرائت گزارش آقای کرمی عضو ممیز و ملاحظه اوراق پرونده مشاوره نموده، چنین رأی می‌دهد:

رای دیوان

با توجه به این‌که ایجاد سایت مجازی مستهجن در شبکه‌های رایانه‌ای و انتشار تصاویر و تشکیل گروه و عضوگیری از شمول ماده ۱۱ قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز می‌نمایند خروج موضوعی دارد و با توجه به صلاحیت عام محاکم دادگستری و صلاحیت خاص محاکم انقلاب، بنابراین با تأیید قرار عدم صلاحیت شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی یاسوج و اعلام صلاحیت شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی جزایی یاسوج بدین‌وسیله حل اختلاف می‌شود.

رئیس شعبه سی و پنجم دیوان‌عالی‌کشور ـ مستشار

 

منبع: قضاوت آنلاین

 به نقل از پژوهشگاه قوه قضاییه

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.