جیلبریک کردن سیستم عامل IOS

جیلبریک کردن دستگاه ها IOS، معایب و محاسن آن

صاحبان گوشی یا تبلبت IOS‌یی حتماً ‌متوجه شدند که در بادی امر نصب نرم افزار روی این سیستم عامل کمی پیچیده به نظر می رسد و به راحتی سیستم عامل Android‌یی نیست. به همین جهت شاید آنان ترجیح دهند که گجت خود را به یک موبایل فروشی سپرده تا نرم افزارهای مورد نیاز آنان را نصب کند اما غافل از این که ممکن است هزینه نصب برنامه های اورجنیال را بپردازند و در مقابل نرم افزارهای کرک شده روی دستگاه آنان نصب شود. لابد می پرسد چطور؟ با ما در این ساعت از قضاوت آنلاین همراه شوید تا به راز آن و طرق تشخیص نصب نوع نرم افزارهای دستگاه خود پی ببرید.

مفهوم

عبارت JailBreak مرکب از دو کلمه  jail‌ به معنی زندان و Break‌ به معنی شکستن و فرار است. این عبارت به صورت ترکیبی به معنای شکستن زندان، فرار از زندان ترجمه می شود. در اصطلاح نرم افزارهای موبایل و تبلت به “هک و شکستن قفل سیستم عامل دستگاه IOS” گفته می شود.

خاستگاه

از آنجایی که در رابطه، گجت های مجهز به سیستم عامل IOSیی، عده ای عقیده دارند که دارندگان این دستگاه‌ها در زندانی که شرکت سازنده برایشان درست کرده است، قرار دارند، چرا که محدودیت های زیادی برای کاربران ایجاد شد و هیچ گونه دسترسی به فایل ها و قسمت های مختلف سیستم عامل ندارد و مجبورند فقط و فقط از برنامه ها و محصولات موجود در فروشگاه مجازی IOS عرضه می شود، استفاده کنند. از نظر این عده، جیلبرک کردن فرایندی است که با اجرای آن، قفل های زندان باز می شود و محدودیت هایی که توسط سازنده بر روی سیستم اعمال شده، از بین می رود و در راستای تحقق به این هدف جیلبریک کردن، بوجود آمد.

محاسن

۱. دسترسی کامل به سیسستم عمل: جیلبرک کرده به شما اجازه می دهد تا هر نرم افزاری را به روی دستگاه نصب کنید، پوسته و ظاهر دلخواه خود را در آن داشته باشد، به فایل های سیستمی سیستم عامل دسترسی پیدا کنید و خلاصه هر بلایی که خواستید روی دستگاه خودبیاورید.

۲. استفاده بدون محدویت از بولتوث: از قابلیت هایی که جیلبرک کردن به دستگاه اضافه می کند، استفاده کامل و بدون محدودیت از بلوتوث است. از جمله مسائلی که برای دارندگان دستگاه های IOS آزاردهنده بود، این که نمی توانستند از قابلیت بلوتوث آن استفاده کنند ولی وقتی راه حل جیلبرک کردن آمد، دیگر دارندگان آنها خیلی راحت هر فایل را بدون محدودیت دریافت و ارسال می کنند.

معایب

۱. از دست دادن قابلیت آپدیت: اگر شما گوشی یا تبلت را جیلبریک کنید دیگر نمی توانید آپدیت IOS را به صورت اتوماتیک از خود دستگاه انجام دهید و برای این کار باید فرایند پیچیده ای را طی کنید. مثلاً باید آن را از طیق نرم افزار iTunes کامپیوتر دریافت و سپس به دستگاه خود منتقل کنید.

۲. از بین رفتن امنیت دستگاه: با جیلبریک کردن دستگاه، تعدادی از دیوارهای محافظی که شرکت سازنده دور دستگاه شما کشید، از بین می رود و شما در معرض خطر بیشتری قرار می گیرید.

۳. گاهش سرعت کارکرد دستگاه: از عوارض شکستن قفل دستگاه، باعث می شود سیستم عامل شما کند کارند.

۴. افزایش مصرف باطری: جیلبریک کردن سبب می شود تا مصرف باتری شما بیشتر شود و به شارژ کردن بیشتر نیاز داشته باشید.

۵. هنگ شده و ری استارت های پیاپی: چون با جیلبرک کردن خیلی از قفل ها شکسته می شود و تغییر زیادی روی سیستم عامل ایجاد می شود، پس طبیعی است که تعداد هنگ کردن یا ری استارت شدن سیستم عامل دستگاه شما بیشتر از حالت عادی شود که به نوبه خود می تواند کلافه کننده باشد، به ویژه آن که در حال استفاده در اینترنت یا کار روی نرم افزاری خاصی باشید و اطلاعات شما ناگهان از دست برود!

۶. از بین رفتن گارانتی دستگاه: گرچه جیلبریک کردن دستگاه منع قانونی ندارد ولی به مجرد این عمل، دستگاه از حالت گارانتی خارج شده و هر اتفاقی که برای دستگاه بیفتد، مسئولیت آن با شما خواهد بود و دیگر پرداخت هزینه‌ها بابت گارانتی بی فایده خواهد بود!

طرق تشخیص

برای پی بردن به این که آیا گجت شما هک شد و آیا برنامه های نصب شده روی آن اورجینال ایت یا کپی شده و جیلبریک، دو شیوه وجود دارد که عبارتند از:

روش اول-وجود برنامه Cydia: اگر در میان برنامه های نصب شده بر روی گوشی یا تبلت شما برنامه ای به نام Cydia وجود دارد، مطمئن باشید که برنامه های نصب شده روی گوشی شما جیلبرک شد، به این معنی که دستگاه شما توسط نصاب برنامه‌ها هک شد و قفل آن شکسته شد و سپس برنامه های منصوب روی آن کپی گردید.

روش دوم- برنامه های کرک شده: صرف این که برنامه Cydia روی دستگاه شما نصب نباشد هم دلیل بر اورجینال بودن برنامه های نصب شده نیست زیرا ممکن است برنامه های نصب شده از نوعی باشد که از سایت های چینی گرفته شده باشد. نصب این برنامه ها نیاز به جلیبرگ کردن دستگاه شما ندارد. در بازار فعلی بیشتر از نوع اخیر است. یکی از نشانه های نصب چنین برنامه هایی این است که، فروشنده به شما تأکید می کند که حتی یک برنامه از App Store وب سایت IOS دانلود و نصب نکنید زیرا با این کار، آن برنامه های منصوب از کار می افتند.

نتیجه گیری

اگر شما یک کاربر کاملاً حرفه ای هستید و می خواهید دستگاه را بطور کامل تحت اختیار خود بگیرید و دایم آن را تغییر دهید و معایب این امر برای شما چندان مهم نباشد، شاید جیلبرک کردن مناسب حال شما باشد اما اگر یک کاربر عادی هستید، توصیه متخصصان آن است که به هیچ وجه چنین کاری نکنید. حال تصمیم با خودتان است!

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=15123


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت