خانه » بیوگرافی » قضات دادگستری » زندگی نامه حسین نقوی؛ قاضی دادگستری
حسین نقوی

زندگی نامه حسین نقوی؛ قاضی دادگستری

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰ و ۴۶ دقیقه ب.ظ

حسین نقوی، فرزند حاج محمد علی كاشانی، در سال ۱۲۸۲ (ش.) در تهران به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در دبستان فرانسوی آلیانس و دوره متوسطه را با احراز مقام شاگرد اولی در دبیرستان دارالفنون به پایان رساند. سپس به همراه اولین گروه دانشجویان مدرسه عالی حقوق، به تحصیل در این مدرسه پرداخت و در سال ۱۳۰۴ (ش.) لیسانس قضایی گرفت.

نقوی تا سال ۱۳۰۶ (ش.) به تدریس حقوق در مدرسه دارالفنون پرداخت. در همین سال‌ها، به عنوان مدیر دفتر محكمه تجارت به كار در وزارت عدلیه تا اردیبهشت سال ۱۳۰۷ (ش.) مشغول شد. سپس عضو علی البدل محكمه تجارت شد، اما به منظور ادامه تحصیل به فرانسه رفت و از دانشكده حقوق دانشگاه پاریس، دیپلم عالی حقوق عمومی و دیپلم عالی حقوق خصوصی دریافت كرد و با اینكه دوره دكترای حقوق را نیز به پایان رسانده بود اما چون به دلایلی نتوانست پایان نامه‌اش را ارائه دهد، بدون مدرك دكترا به ایران بازگشت.

عناوین شغلی او در امور قضایی عبارتند از: عضو علی‌البدل محكمه بدایت مركز (از اسفندماه ۱۳۱۰ تا خردادماه ۱۳۱۱ ش.)، كفیل شعبه دادگاه شهرستان، حاكم محكمه بدایت، مستشار درجه اول استیناف، رئیس دادگاه استان (از آبان ۱۳۱۶ تا بهمن ۱۳۱۷ ش.)، رئیس دادگاه استان، معاون ثبت كل اسناد، رئیس كارگزینی وزارت دادگستری، دادیار دیوان عالی كشور (از بهمن ۱۳۲۰ تا شهریور ۱۳۲۱ ش.)، رئیس اداره نظارت، رئیس كل دادگاه‌های استان مركز (از اردیبهشت ۱۳۲۳ تا مرداد همین سال)، مستشار دیوان عالی كشور (از مرداد ۱۳۲۳ تا اسفند ۱۳۲۴ ش.)، معاون كل وزارت دادگستری (اسفند ۱۳۲۴ ش.)، رئیس شعبه چهارم دیوان عالی كشور (از آذر ۱۳۲۵ تا بهمن ۱۳۲۸ ش.). سپس مدتی سناتور انتخابی مجلس سنا، عضویت هیئت مختلط نفت، مشاور حقوقی دكتر مصدق برای دفاع در دادگاه لاهه و رئیس كمیسیون تشخیص مطالبات دولت ایران از شركت نفت انگلیس بود.

او مدتی نیز در كمیسیونهای تدوین قوانین به عنوان عضو اصلی شركت داشت و یكی از اعضای گروه تهیه كنندگان اساسنامه شركت ملی نفت ایران بود. در سالهای ۲۰-۱۳۱۵ (ش.) به تدریس در آموزشگاه عالی ثبت اسناد كشور پرداخت. او عضو هیئت ممتحنه قضات در دانشكده حقوق دانشگاه تهران، عضو هیئت ممتحنه استخدام قضات در دادگستری، مشاوی حقوقی بانك ملی ایران و عضو شورای این بانك نیز بود.

حسین نقوی، پس از ۶۳ سال زندگی پر تلاش، در شهریورماه ۱۳۴۵ (ش.) بر اثر سكته قلبی درگذشت. پیكرش در ابن بابویه تهران به خاك سپرده شده است.

منبع: قضاوت آنلاین

 به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *