موسی سرابندی قاضی دادگستری

زندگی نامه موسی سرابندی؛ قاضی دادگستری

موسی سرابندی، فرزند جعفر قلی خان، در سال ۱۲۸۲ (ش.) در محله سنگلج تهران به دنیا آمد. تحصیلات خود را با فراگیری علوم فقهی و اصول در حوزه‌های علمیه تهران آغاز كرد و دوره‌های عالی را در كنار دوره متوسطه (رشته ریاضی، دارالفنون) به پایان رساند. در سال ۱۲۹۸ (ش.) به مدرسه عالی علوم سیاسی رفت و لیسانس گرفت. سپس به كادر وزارتت خارجه پیوست و به همكاری مستقیم با علی اكبر خان داور پرداخت. پس از تشكیل دادگستری نوین، به دلیل احاطه‌ای كه بر زبانهای انگلیسی و فرانسه و همچنین علوم فقهی و شرعی داشت، به وزارت دادگستری منتقل شد.

سرابندی در سال ۱۳۱۰ (ش.) با رتبه ۸ قضایی به دادستانی شهر تهران منصوب شد. سپس دادستان خراسان، اصفهان و آذربایجان شد. در سال ۱۳۲۶ (ش.) با رتبه ۱۱ قضایی به ریاست دادگستری استان فارس منصوب شد. در سال ۱۳۲۸ (ش.) مدتی كفیل استانداری استان فارس بود و در ۱۳۲۹ (ش) مدیریت كل قضایی وزارت دادگستری را بر عهده گرفت.

در سال ۳۰-۱۳۲۹ (ش.)، در دوران وقایع ملی شدن صنعت نفت و نخست وزیری دكتر مصدق و بروز اختلافات سیاسی در منطقه بحران زده خوزستان، به استانداری این استان منصوب شد و نقشی اساسی در خلع ید كمپانی نفت ایران و انگلیس و تثبیت دولت مركزی و ملی شدن صنعت نفت ایفا كرد. سپس استاندار كرمانشاهان شد و تاثیر چشمگیری در حل اختلاف موجود در میان ایلات این منطقه داشت. بعدها رئیس ثبت كل كشور، مدرس دانشكده حقوق و مستشار دیوان عالی كشور شد.

موسی سرابندی، پس از ۶۰ سال عمر با عزت، در چهاردهم فروردین ماه ۱۳۴۲ (ش.) بر اثر ابتلاء به سرطان خون بدرود حیات گفت. پیكرش در امامزاده عبدالله (س.) شهر ری تهران به خاك سپرده شده است.

منبع: مبارکیان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=15200


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code