سید محسن صدر ملقب به صدر الاشراف
سید محسن صدر ملقب به صدر الاشراف

زندگی نامه سید محسن صدر ملقب به صدر الاشراف؛ قاضی دادگستری

سید محسن صدر، ملقب به صدرالاشراف، فرزند میرزا سید حسین در سال ۱۲۸۹ (هـ. ق.) به دنیا آمد. پدر و عموها و دیگر افراد خانواده‌اش از تحصیلات علوم شرعی و دینی برخوردار بودند و او نیز دوره مقدماتی و عالی اجتهاد را نزد خانواده‌اش و در حوزه های علمیه آغاز كرد و در كنار این علوم، به قوانین و مقررات جاری عدلیه اشراف یافت.

سید محسن در سال ۱۲۸۴ (ش.) به كادر قضایی عدلیه پیوست و كار خود را با معاونت محكمه جزا آغاز كرد. در سال ۱۳۳۰ (هـ. ق.) به مدیریت دایره جزایی اداره امور عدلیه و در جمادی الاول همین سال به ریاست محكمه استیناف تهران منصوب شد. در سال ۱۳۳۵ (هـ. ق.) مسئولیت محاكم استیناف خراسان را بر عهده گرفت. پس از یك سال به تهران برگشت و در سال ۱۳۳۶ (هـ. ق.) مشاور دیوان عالی تمیز، در سال ۱۲۹۷ (ش.) مامور در تشكیلات قضایی استیناف گیلان، در اول اردیبهشت ۱۲۹۹ (ش.) ریاست شعبه دیوان عالی تمیز، در نوزدهم حوت ۱۲۹۹ (ش.) رئیس محكمه استیناف و در سال ۱۳۰۰ (ش.) رئیس شعبه دیوان عالی تمیز (مجدداً) شد.

سید محسن صدر پس از تشكیل عدلیه نوین، با رتبه ۱۰ قضایی به ریاست شعبه دیوان عالی تمیز منصوب شد (بیستم اردیبهشت ۱۳۰۵ ش.) در هفدهم بهمن ماه ۱۳۰۶ (ش.) معاونت اهل پاركه تمیز، در بیست و نهم فروردین ۱۳۰۷ (ش.) مستشار دیوان عالی تمیز، در بیست و هشتم مردادماه ۱۳۰۷ (ش.) رئیس محكمه انتظامی قضات، در پانزدهم تیرماه ۱۳۰۹ (ش.) رئیس شعبه سوم دیوان عالی تمیز، در بیست و ششم شهریورماه ۱۳۱۲ (ش.) و هجدهم شهریور ماه ۱۳۱۵ و سیزدهم مردادماه ۱۳۲۲ (ش.) وزیر دادگستری شد و سرانجام در هفتم اسفندماه همین ماه به بازنشستگی رسید. او یكی از پیشكسوتان نظام نوین قضایی و از اعضای كمسیون تدوین قوانین مهم ایران بویژه قانون مدنی بود و در بسیاری از محاكمات جنجالی و حوادث تاریخی شركت داشت.

سید محسن صدر (صدرالشراف) در آبان ماه ۱۳۴۱ (ش.) در تهران دار فانی را وداع گفت.

منبع: قضاوت آنلاین

به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=15224


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن