مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی

نحوه تملک اطاق سریداری در مشاعات ساختمان (مشاوره قضایی ۴)

سئوال از خانم سنایی:

سلام، ما منزل پدریمونو مشارکت با یک سازنده کردیم. برامون ۴ طبقه، در هر طبقه سه واحد ساخت که دو طبقه را سازنده برداشت و دو طبقه هم ما که البته با توافق یک مقداری هم پول که کاری بهش نداریم. یک طبقه کامل مادرم برداشته و طبقه دیگه که سه واحد بود، من و دو برادرم که آنها واحدشونو فروختند ولی من ساکن هستم.

موقع ثبت، حدود سه سال پیش، مأمور ثبت همه واحدها و پارکینگ و انباری را متراژ و ثبت در سند هر واحد کرد. همون موقع، ۲ تا پارکینگ اضافه اومد و یک انباری ۱۲ متری که دو تا پارکینگ یکیش برای مادرم شد و یکی دیگه اش پارکینگ سازنده که فروخت به یکی از واحدها اما یک اتاقک ۱۲ متری هم اضافه در پارکینگ طبقه اول دراومد که جزو نقشه نبود ولیکن گفتند فضای پرتی زیر پله، این اتاقک دراومد.

الان مشکل من و مادرم اینه، اون موقع که مأمور ثبت اومد ما حضور نداشتیم ولی یکی از همسایه ها که وکیله، حضور داشت که این اتاقک را سرایداری و مشاع اعلام کرد، درصورتیکه میتونست انباری اضافه یا دوم برای من یا مادرم ثبت در سند بشه. به هرحال، ما زمین و ساخت گذاشتیم ولی همسایه ها پولی از این بابت نه به سازنده پرداخت کردند و نه به ما و الان برای استفاده مشاع  شده که برای همه است و واقعاً دور از انصافه. حالا میخواستم ببینم آیا راه قانونی داره این انباری را از سرایداری خارج و وارد یکی از سند های من یا مادرم بکنیم. “با تشکر و سپاس”

پاسخ ما

با توجه به این که لازمه پاسخ به سئوال شما نیازمند بیان مقدماتی است که به تبیین بهتر پاسخ کمک خواهدکرد، در ابتداء به آن پرداخته و متعاقب آن به سئوال شما پاسخ خواهیم داد.

لطفاً برای دسترسی به ادامه مطلب ثبت نام نموده، وارد سایت شوید. اگر عضو سایت هستید، وارد کاربری خود شوید.

منبع: قضاوت آنلاین

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=15372


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

۴ دیدگاه

 1. با سلام
  بدلیل بی تجربگی سوئیتی ۷۰ متری خریدم بدون سندمالکیت و تو مبایعه نامه بنگاه نوشته بود پارکینگ شخصی داره، در حالی که فقط یک حیاط کوچک داشت ولی تو پایانکار نوشته بود ۲۲ متر پارکینگ داره.
  سوالم اینه شهرداری میتونه بدون سند، پروانه ساخت یا پایان کار بده؟
  فرق حیاط و پارکینگ چیه؟
  تو قیمت تاثیر نداره. آخه متری خریدم.
  من آپارتمان رو متر کردم ۵۰ متر بود ولی تو مبایعه نامه نوشته بود ۷۰ متر با پارکینگ شخصی.
  میخوام ببینم تو متراژ سوئیت، مساحت پارکینگ و یا حیاط یا بالکن جمع میشه چطوریه؟
  در ضمن اونجا ۲ واحده و صورتمجلس تفکیکی هم نداره، وظیفه کیه تفکیک کنه و در کجا؟ من بر علیه شهرداری شکایت کنم یا مالک، به چه عنوان؟

  • با درود
   مقصود شما از خرید ملک بدون سند مالکیت، دارای ابهام است زیرا مشخص نیست که اساساً ملک فاقد رسند رسمی مالکیت است یا شما به صورت مبایع نامه ملک دارای سند رسمی را خریداری کرده اید و هنوز سند رسمی به نام شما منتقل نشده است. لذا با فرض خرید سوئیت به شرح اخیر، پاسخ سئوالات شما به قرار زیر است:
   اول- باید با بررسی مذاکرات مقدماتی منجر به تنظیم مبایع نامه، مبایع نام تنظیمی و سند مالکیت، مشخص شود که مقصود از پارکینک شخصی چیست، زیرا حسب معمول ناظر پارکینک مزاحم است.
   دوم- مسلماً بدون سند مالکیت رسمی، شهرداری پروانه ساخت صادر نمی کند و بدون اتمام کامل ساخت نیز، پایان کار صادر نمی شود.
   سوم- اصولاً حیاط ناظر به فضایی مشاعی ساختمان های آپاراتمانی است که هر یک از مالکین واحدهای آپارتمانی حق استفاده از آن دارند، ولی پارکینک جزء فضای اختصاصی یک واحد ساختمان است که تنها مالک همان واحد حق استفاده از آن دارد.
   چهارم- بحث کاهش مساحت در اموال و خاصه اموال قابل تجزیه یا غیرقابل تجزیه بودن و حقوق طرفین در این خصوص، از مباحث بسیار مهم حقوق مدنی است که بدون ملاحظه مذاکرات مقدماتی طرفین عقد، مبابع نامه تنظیمی و سند مالکیت نمی تواند اعلام نظر کرد.
   پنجم- در فروش واحدهای آپارتمانی، پارکینگ به صورت مجزا و مستقلاً مورد فروش قرار نمی گیرد بلکه به عنوان توابع مبیع لحاظ شده که وجود آن در ارزش آپارتمان مؤثر دارد. متراژ پارکنیک و مشخصات آن در صورتمجلس تفکیکی قید می شود.
   ششم- بعد از اتمام ساخت، صورتمجلس تفکیکی را سازنده ملک باید از ثبت درخواست کرده و برای هر واحد آپارتمانی صادر می شود.
   هفتم- از آنجایی که مشخص نیست شکایت شما علیه شهرداری بابت چه امری است، نمی توان در این خصوص اعلام نظر کرد.
   هشتم- باید با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک موضوع عدم صدور سند مالکیت را پیگیری نمایید.

 2. با سلام درود
  واحدی پیش خریداری نموده بودم که توسط نماینده دادستانی تحویلم گردید. متاسفانه در زمان تحویل واحد پارکینگ و انیاری آماده نبود و دو سال بعد با دوندگی‌های زیاد توانستم پارکینگ و انباری را توسط نماینده دادستانی در بلوک شمالی تحویل بگیرم. متاسفانه با توجه به نظریه کارشناسی، قاضی پرونده بعد حدوداً بیست روز دیگه، دستور قبلی را لغو کرده و اذعان داشته چون محکوم علیه گفته در ساختمان شمالی پارکینگ و انباری ندارم و تحویل مالکان گردیده، با توجه به این که اینجانب خود مالک واحد در ساختمان شمالی هستم، می توانم در بلوک جنوبی پارکینگ و انباری محکوم له را تحویل نمایم. محکوم علیه مبایعه نامه ای ارائه داده که در تاریخ ۱۳۹۶/۶/۸ بوده و عنوان داشته من به آقای × تعداد ۷ واحد فروختم که هر واحد دارای دو پارکیگ و انباری هست در حالی که قرداد اینجانب ۱۳۹۰/۱/۲۸ می باشد.
  آیا قاضی می تواند حکم اجرا شده را لغو نماید، آیا قرارداد اینجانب در اولویت نمی باشد، چگونه می توان دستور جدید را لغو کرد؟

  • با سلام
   اول- نحوه اختصاص پارکینک و انباری به هریک از واحدهای آپارتمانی در ساخمان، بدین صورت است که، اگر در قرارداد پیش فروش و یا مبایع نامه تنظیمی خریدار و سازنده، موقعیت آن تعیین شده باشد، سازنده به هنگام تنظیم صورتمجلس تفکیکی در ثبت اسناد و املاک، ملکف است همان پارکینک و انباری را به آن واحد اختصاص دهد و بر این اساس، صورتجمجلس تفکیکی تنظیم می شود، اما اگر چنین توافقی صورت نگرفته باشد، این شخص سازنده است که در زمان صورتمجلس مزبور تعیین می کند که کدام پارکینک و انباری به کدام واحد ساختمانی اختصاص یابد.
   دوم- در مرحله اجرای احکام، در صورتی که بنا به دلایل مشخص ثابت شود که دادگاه دستور اشتباهی صادر نموده است، می تواند از دستور خود عدول کند. اما از آنجایی که در سئوال شما مشخص نیست که آیا دادگاه جهت صحت و سقم اظهارات محکوم علیه، مراتب را از ثبت اسناد و املاک استعلام نمود که آیا پارکینک و انباری ادعایی در زمان تحویل از سوی نماینده دادستانی به شما، واگذار شده است یا بعد از آن، نمی توان نسبت به دستور دادگاه اعلام نظر کرد.
   سوم- با توجه به این که در زمان تنظیم میابع نامه مورخ ۱۳۹۶/۶/۸، هنوز حقی برای شما در پارکینک و انباری واقع در بلوک جنوبی ایجاد نشده بود، تقدم زمانی مبایع نامه شما نسبت به آن اثری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code