خانه » مشاوره ها » مشاوره در امور حقوقی » نحوه تملک اطاق سریداری در مشاعات ساختمان (مشاوره قضایی ۴)
مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی

نحوه تملک اطاق سریداری در مشاعات ساختمان (مشاوره قضایی ۴)

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹ و ۲۹ دقیقه ب.ظ

سئوال از خانم سنایی:

سلام، ما منزل پدریمونو مشارکت با یک سازنده کردیم. برامون ۴ طبقه، در هر طبقه سه واحد ساخت که دو طبقه را سازنده برداشت و دو طبقه هم ما که البته با توافق یک مقداری هم پول که کاری بهش نداریم. یک طبقه کامل مادرم برداشته و طبقه دیگه که سه واحد بود، من و دو برادرم که آنها واحدشونو فروختند ولی من ساکن هستم.

موقع ثبت، حدود سه سال پیش، مأمور ثبت همه واحدها و پارکینگ و انباری را متراژ و ثبت در سند هر واحد کرد. همون موقع، ۲ تا پارکینگ اضافه اومد و یک انباری ۱۲ متری که دو تا پارکینگ یکیش برای مادرم شد و یکی دیگه اش پارکینگ سازنده که فروخت به یکی از واحدها اما یک اتاقک ۱۲ متری هم اضافه در پارکینگ طبقه اول دراومد که جزو نقشه نبود ولیکن گفتند فضای پرتی زیر پله، این اتاقک دراومد.

الان مشکل من و مادرم اینه، اون موقع که مأمور ثبت اومد ما حضور نداشتیم ولی یکی از همسایه ها که وکیله، حضور داشت که این اتاقک را سرایداری و مشاع اعلام کرد، درصورتیکه میتونست انباری اضافه یا دوم برای من یا مادرم ثبت در سند بشه. به هرحال، ما زمین و ساخت گذاشتیم ولی همسایه ها پولی از این بابت نه به سازنده پرداخت کردند و نه به ما و الان برای استفاده مشاع  شده که برای همه است و واقعاً دور از انصافه. حالا میخواستم ببینم آیا راه قانونی داره این انباری را از سرایداری خارج و وارد یکی از سند های من یا مادرم بکنیم. “با تشکر و سپاس”

پاسخ ما

با توجه به این که لازمه پاسخ به سئوال شما نیازمند بیان مقدماتی است که به تبیین بهتر پاسخ کمک خواهدکرد، در ابتداء به آن پرداخته و متعاقب آن به سئوال شما پاسخ خواهیم داد.

لطفاً برای دسترسی به ادامه مطلب ثبت نام نموده، وارد سایت شوید. اگر عضو سایت هستید، وارد کاربری خود شوید.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

کارشناس ارشد حقوق خصوصی، قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره حقوقی و پاسخگویی در تلگرام (با پرداخت هزینه قبلی) و وکالت پرونده‌ها

۲ نظر

 1. با سلام درود
  واحدی پیش خریداری نموده بودم که توسط نماینده دادستانی تحویلم گردید. متاسفانه در زمان تحویل واحد پارکینگ و انیاری آماده نبود و دو سال بعد با دوندگی‌های زیاد توانستم پارکینگ و انباری را توسط نماینده دادستانی در بلوک شمالی تحویل بگیرم. متاسفانه با توجه به نظریه کارشناسی، قاضی پرونده بعد حدوداً بیست روز دیگه، دستور قبلی را لغو کرده و اذعان داشته چون محکوم علیه گفته در ساختمان شمالی پارکینگ و انباری ندارم و تحویل مالکان گردیده، با توجه به این که اینجانب خود مالک واحد در ساختمان شمالی هستم، می توانم در بلوک جنوبی پارکینگ و انباری محکوم له را تحویل نمایم. محکوم علیه مبایعه نامه ای ارائه داده که در تاریخ ۱۳۹۶/۶/۸ بوده و عنوان داشته من به آقای × تعداد ۷ واحد فروختم که هر واحد دارای دو پارکیگ و انباری هست در حالی که قرداد اینجانب ۱۳۹۰/۱/۲۸ می باشد.
  آیا قاضی می تواند حکم اجرا شده را لغو نماید، آیا قرارداد اینجانب در اولویت نمی باشد، چگونه می توان دستور جدید را لغو کرد؟

 2. با سلام
  اول- نحوه اختصاص پارکینک و انباری به هریک از واحدهای آپارتمانی در ساخمان، بدین صورت است که، اگر در قرارداد پیش فروش و یا مبایع نامه تنظیمی خریدار و سازنده، موقعیت آن تعیین شده باشد، سازنده به هنگام تنظیم صورتمجلس تفکیکی در ثبت اسناد و املاک، ملکف است همان پارکینک و انباری را به آن واحد اختصاص دهد و بر این اساس، صورتجمجلس تفکیکی تنظیم می شود، اما اگر چنین توافقی صورت نگرفته باشد، این شخص سازنده است که در زمان صورتمجلس مزبور تعیین می کند که کدام پارکینک و انباری به کدام واحد ساختمانی اختصاص یابد.
  دوم- در مرحله اجرای احکام، در صورتی که بنا به دلایل مشخص ثابت شود که دادگاه دستور اشتباهی صادر نموده است، می تواند از دستور خود عدول کند. اما از آنجایی که در سئوال شما مشخص نیست که آیا دادگاه جهت صحت و سقم اظهارات محکوم علیه، مراتب را از ثبت اسناد و املاک استعلام نمود که آیا پارکینک و انباری ادعایی در زمان تحویل از سوی نماینده دادستانی به شما، واگذار شده است یا بعد از آن، نمی توان نسبت به دستور دادگاه اعلام نظر کرد.
  سوم- با توجه به این که در زمان تنظیم میابع نامه مورخ ۱۳۹۶/۶/۸، هنوز حقی برای شما در پارکینک و انباری واقع در بلوک جنوبی ایجاد نشده بود، تقدم زمانی مبایع نامه شما نسبت به آن اثری ندارد.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *