فایل صوتی حقوق
فایل صوتی

فایل صوتی کارگاه آموزشی خودزنی و معیارهای تشخیص آن از صدمات ناشی از منازعه؛ دکتر ابوالفضل خورشیدی

پیشتر مطلبی با عنوان صدمات بدنی عمدی یا غیرعمدی ساختگی و طرق تشخیص آن که به دسته‌بندی انواع افرادی که در نزاع‌های ساختگی به قصد تقلب جهت دریافت گواهی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند را در قضاوت آنلاین منتشرکردیم. بی‌مناسب ندیدیم تا در پیوند با آن، سخنرانی دکتر ابوالفضل خورشیدی – رئیس مرکز پزشکی قانونی شهرستان ورامین که در “کارگاه آموزشی دوره‌های پزشکی قانونی ویژه قضات سازمان قضايي نيروهاي مسلح” ایراد شد را به عنوان تکمله بحث در سایت قرار دهیم. در همین ارتباط ذکر این نکته ضروری است که علی‌الاصول خودزنی در قوانین جزایی ایران جرم نیست مگر این که در قانون خاصی تصریح شده باشد مانند ماده ۵۱ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح مصوب۱۳۸۲ و نیز اگر خودزنی در ملاء عام  توأم با ایجاد رعب و و حشت صورت گیرد، در این صورت عمل اخیر مطابق ماده ۶۱۷ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی(‌تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) مصوب ۱۳۷۵ جرم و قابل مجازات خواهد بود. با توجه به نکات مهم و قابل توجه‌ای که در سخنرانی فوق بیان شد، قضاوت آنلاین گوش دادن آن را به علاقمندان مسائل پزشکی قانونی، جرم شناسی و آیین دادرسی کیفری توصیه می‌کند.

در فایل صوتی حاضر، دکتر خورشیدی اشاره مختصری به تاریخچه خود زنی در تمدن‌های قدیم تا به امروز، پژوهش‌های علمی در زمینه خودزنی، تعارف و دسته بندی‌هایی که در زمینه آن از سوی شخصت های معروف در عرصه پزشکی قانونی و تعریف خودشان از خودزنی و واژگان مترادفی که برای خودزنی استعمال می شود، ارائه می کنند. سپس به بیان مقصود از ضایعات ایجاد شده در حالت غیرمنازعه با رضایت فرد، مخدرهای درونی و اثر آن، علل و انگیزه‌های خود زنی در افراد مختلف در مشاغل و تقسیم‌بندی‌های صورت‌گرفته در این زمینه و در نهایت، بطور مفصل به مشخصات و علائم پزشکی صدمات ناشی از خودزنی از صدمات ایجاد شده در حالت منازعه و معیارهای تشخیصی در مراکز پزشکی قانونی و نحوه تهیه نظریات این مرکز و محتوای آن در این ارتباط می‌پردازند. در اثناء مباحث، به سئوالاتی حضار هم پاسخ می‌دهند.

منبع: قضاوت آنلاین

4.7/5 = (3 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=15602


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت