کرونوتراپی
کرونوتراپی

کرونوتراپی و تأثیر ساعت داخلی بدن در آن

دانش تنظیم درمان های دارویی با ساعت داخلی بدن بیمار را کرونوتراپی گویند. دانشی که در آن بیمارها، هماهنگ با ساعت داخلی بدنشان مداوا می شوند. دانشی که از تنظیم درمان های دارویی با ساعت داخلی بدن صحبت می کند.

مثلاً در بیماری رماتیسم مفصلی، زمانی تزریق دارو صورت می گرد که سیستم ایمنی بدن فقط برای چند ساعت ضعیف شود. در ابتداء محققان از بدن بیمار خون می گیرند و نمونه آن را بررسی می کنند تا بهترین زمان برای تزریق داروها را پیدا کنند.

گاهی فقط با تغییر زمان تزریق داروهایی مثل شیمی درمان می توان از عوارض جانبی داروها جلوگیری کرد.

محققان عقیده دارند که اگر دارو ها دقیقاً در زمان درست تزریق شوند، می توان از شدت پیشرفت بیماری جلوگیری کرد زیرا آن وقت دارو به موقع از بدن دفع می شود و بدن بیمار بیشتر روز عاری از دارو است و در نتیجه احتمال بروز عوارض جانبی کمتر است.

در پاریش از دانش کرونوتراپی روی بعضی از بیماران مبتلا به سرطان استفاده شده است. یکی از بیماران بعد از شیمی درمانی عوارضی مثل تهوی شدید و خستگی بیش از حد داشت اما با تغییر زمان داروهایش از روز به شب این عواض رفع شد.

پروفسور فرانسیس لوی از بیمارستان پل بروس در پاریس که از جمله پزشکان پیشگام در زمنیه داروهای براساس ساعت بدن هست، عقیده دارد که نتایج آزمایش های بالینی اولیه امیدوار کننده است. کرونوتراپی مسمومیت اولیه ناشی از روش های درمانی را کم می کند و چون با ساعت بدن بیمار تنظیم شده در نیتجه کیفیت زندگی بیمار بهتر شده و شانس زنده بودن او بالا می رود.

کرونوتراپی هنوز اول راه است. هرچه پزشکان بیشتر به اهمیت ساعت بدن آگاه شوند، از این روش درمانی هم بیشتر استفاده می کنند.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=1572


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن