تازه های سایت
خانه » بیوگرافی » قضات دادگستری » زندگی نامه میمنت چوبک؛ نخستین قاضی زن ایران
میمنت چوبک

زندگی نامه میمنت چوبک؛ نخستین قاضی زن ایران

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰ و ۴۴ دقیقه ب.ظ

سركار خانم مینت چوبك، فرزند عبدالخالق چوبك، در سال ۱۳۲۳ (ش.) در بوشهر به دنیا آمد. خانواده و اسلاف او از وكلای دادگستری و عدلیه بودند. قسمتی از دوره ابتدایی را در مدرسه معینیه بوشهر و بقیه را در مدرسه مهر آیین شیراز به پایان رساند. دوره متوسطه را در سال ۱۳۴۲ (ش.) در مدرسه ناموس شیراز و با رتبه اول و ممتاز در تمام دوره رشته ادبی گذراند.

چوبک در سال ۱۳۴۲ (ش.) وارد دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۴۶ (ش.) لیسانس قضایی گرفت. در سال ۱۳۴۵ (ش.) در حالی كه خانم ها از ورود به دوره کارآموزی علمی قضایی محروم بودند، به دلیل پیگیری و مكاتبات او و دیگر خانم‌های دانشجو و همچنین مساعدت وزیر دادگستری، مجوز ورود خانم‌ها به این دوره صادر شد. در سال ۱۳۴۷ (ش.) به همراه پنج تن از دیگر خانم‌های دانشجو وارد كادر قضایی دادگستری شد و پس از یك سال كارآموزی، با رتبه چهارم بین تمام شركت كنندگان و رتبه اول بین خانم‌ها، به عنوان «نخستین زن قاضی ایران» در سال ۱۳۴۸ (ش.) سوگند قضایی را با ادای احترام به قرآن كریم به جای آورد.

در سال ۱۳۵۱ (ش.) از دانشكده حقوق دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی كنونی) با ارائه رساله «در امر قیومت» فوق لیسانس حقوق جزایی گرفت. سپس به تدریس آیین دادرسی كیفری، حقوق مدنی و حقوق اساسی در دوره‌های كارآموزی دادگستری و دانشكده اقتصادی و دارایی مشغول شد. وی یكی از اعضای سخنران مدعو در بسیاری از كنفرانس‌های علمی، حقوقی و قضایی در داخل و خارج از كشور بود. دیگر عناوین شغلی خانم چوبك عبارتند از: دادیار دادسرای عمومی تهران (مأمور در اداره سرپرستی تهران)، اولین زن معاون اداره سرپرستی محجورین تهران، اولین زن بازپرس (در تاریخ قضایی ایران)، مستشار اداره حقوقی، مستشار اداره حقوقی (مامور در شورای سرپرستی زندان‌ها)، مشاور امور محجورین، مشاور دادگاه مدنی خاص (مامور در اداره سرپرستی و دریافت ابلاغ معاونت اداره سرپرستی)، مشاور دیوان عدالت اداری (مامور در اداره حقوقی)

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

فوق لیسانس حقوق خصوصی و علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات. از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها؛ تصمیم داشتم تا وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود رایگان انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *