شعبه دادگاه
شعبه دادگاه

مجازات فرهنگی شکارچیان غیرمجاز

یک قاضی دادگاه کیفری ۲ استان اصفهان، شکارچی های غیرمجاز دستگیر شده در پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی را به جای تحمل حبس به مجازات فرهنگی از قبیل تحقیق علمی در زمینه محیط زیست، اصلاح رفتار و نیز تغذیه وُحوش در فصول سرد سال محکوم کرد.

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی در جنوب شرقی شهر اصفهان واقع شده است. مساحت پارک ملی کلاه قاضی بیش از ۴۷ هزار هکتار و مساحت پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی بیش از سه هزار و ۵۰۰ هکتاراست. در این منطقه تاکنون ۲۵۲ گونه گیاهی مانند کاسنی، درمنه، علف شور، بنه و بادام کوهی، ۱۷ گونه پستاندار، ۴۵ گونه پرنده و ۱۱ گونه خزنده شناسایی شده است که به همین جهت مورد علاقه شکارچیان غیرمجاز است.

دادگاه پیش گفته دو متخلف شکار و صید را به اتهام شکار یک راس بزکوهی، توهین به مقامات و ماموران دولت و تمرد نسبت به ماموران حین انجام وظیفه به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. همچنین یکی از متخلفان شکار و صید علاوه بر مجازات های مزبور به تحمل یک سال حبس به سبب تمرد از دستور ماموران و تحمل ۷۴ ضربه ضربه شلاق تعزیری بابت توهین به ماموردولت حین انجام وظیفه محکوم شد اما دادگاه اجرای مجازات این متهمان را به دلیل نبود سابقه کیفری و تخفیف به لحاظ جوان بودن و پیش بینی اصلاح مرتکبان، مناسبت ندانست و قرار تعلیق مجازات های حبس متخلفان را به مدت سه سال صادر کرد تا متخلفان در این مدت باید ملتزم به حسن رفتار و عدم ارتکاب بزه در آینده شده و همکاری لازم را با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان محل زندگی خود در زمینه حفاظت از حیات وحش به خصوص تغذیه حیوانات در فصول سرد در مناطق حفاظت شده داشته باشند و به صورت هر دو ماه یک بار به واحداجرای احکام مراجعه و ۴۰بار عبارت “من انسان خوب و متمدنی هستم، شکار حیوانات و بدر رفتاری با آنها باعث سنگ دل شدن انسان می شود ؛ من دوست ندارم انسان سنگ دلی باشم پس حیوانات را شکار نمی کنم و به آنها آزار نمی رسانم چرا که عواقب تغییر در اکوسیستم در درجه اول متوجه نوع بشر خواهد بود“را رونویسی کنند. محکومان باید تحقیقی یک صفحه ای در هر جلسه راجع به یکی از گونه های جانوری بومی ایران که در معرض انقراض است انجام دهند و در نیزگواهی همکاری اداره محیط زیست به همراه گواهی عدم سوء پیشینه خود را در یک روز مانده به پایان تعلیق به دادستان ارائه کنند.  چنانچه محکومان در مدت تعلیق بدون عذر موجه از دستورهای دادگاه تبعیت نکنند، دادگاه صادر کننده حکم قطعی به درخواست دادستان یا قاضی اجرای احکام، حسب مورد برای بار اول یک تا ۲ سال به مدت تعلیق اضافه یا قرار تعلیق را لغو می کند ؛ هرگاه محکوم از تاریخ صدور قرار تا پایان مدت تعلیق، مرتکب یکی از جرایم عمدی موجب حد، قصاص، دیه یا تعزیر تا درجه هفت شوند دادگاه قرار تعلیق را لغو و دستور اجرای حکم معلق را نیز صادر می کند.

منبع: قضاوت آنلاین

به نقل از روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست استان اصفهان

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=16011


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره زهرا امیدی

Avatar photo
فوق‌ليسانس فيزيک اتمی و دانشجوی مقطع دکتری، دارای سوابق متمادی تدريس علوم پايه در مدارس آموزش و پرورش و علاقمند به مسائل آموزشی، تربيتی و روانشناسی.
در صدد هستم در فرصت‌های مقتضی تجارب آموزشی خود را با کاربران قضاوت‌آنلاين به اشتراک گذارم.
ديگر نوشته‌های من
مشاوره در انجمن