مشاوره حقوقی
مشاوره حقوقی

علت و اثر ذکر قابل اعتراض یا قطعی بودن رأی دادگاه در ذیل آن (مشاوره قضایی ۷)

سئوال از آقای امین:

رای بدوی از شعبه ای بدون ذکر مهلت تجدید نظر خواهی صادر و به طرفین ابلاغ واقعی شده است. محکوم علیه در خارج از مهلت مقرر و تقریباً ماه بعد از ابلاغ نسبت به ثبت دادخواست تجدید نظر خواهی اقدام که شعبه بدوی با تمسک به این موضوع که رای بدوی فاقد مهلت تجدید نظر خواهی نسبت به پذیرش دادخواست تجدید نظر اقدام کرده است. قاضی محکمه معتقد است که چون مهلت ذکر نشده این وظیفه محکوم له بوده که درخواست رای تصحیحی کند، در حالی که عملاً خطای قاضی حق محکوم له را پایمال کرده است. امکان اقدامی وجود دارد؟

پاسخ از ما:

در سئوال مشخص نیست که مراد از شعبه بدوی، از دادگاه حقوقی است یا کیفری و نیز معین نیست که رأی صادره دادگاه از آراء قابل اعتراض می باشد یا خیر؟ مع الوصف در پاسخ باید گفت:

۱. ذکر قابلیت اعتراض (اعم تجدیدنظرخواهی و یا فرجامخواهی) یا قطعی بودن در ذیل آراء (اعم از احکام و قرارهای قابل اعتراض) صادره از سوی مراجع قضایی به همراه مهلت اعتراض مربوط، از باب آگاهی طرفین دعوی به حق قانونی آنان در امکان یا عدم امکان اعتراض و عنداللزوم استفاده از آن می‌باشد که به جهت اهمیت و آثار مترتب بر این حق، قانونگذار درج آن را در ذیل آراء برای محاکم ضرروی دانست. برای اطلاع بیشتر به تبصره ۳ ماده ۳۳۹ قانون آئين دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۲۱ فروردین ۱۳۷۹ و ماده ۳۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۴ اسفند ۱۳۹۲ مراجعه نمایید.

برای دسترسی به ادامه مطلب ثبت نام نموده، وارد سايت شويد. اگر عضو سايت هستيد، وارد کاربري خود شويد.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code