خاطره
خاطره

بهاء رأی مجدد؛ علیرضا مرادی

دوره‌ی هفتم ریاست جمهوری که مصادف با دور اول ریاست جمهوری دکتر سید محمد خاتمی بود، روزهای پایانی خود را می گذراند. انتخابات دوره‌ی هشتم ریاست جمهوری در حال برگزاری بود. که دکتر خاتمی برای آن نیز کاندید شد. در اتمسسفر آن زمان، هواران ایشان از اتمامی اقشار جامعه بودند.
مطابق قانون، به هنگام برگزاری انتخابات در کشور، برای نظارت و پیشگیری از تخلفات انتخاباتی از سوی نامزدها، طرفداران آنان و رأی دهندگان در حوزه های انتخاباتی و عنداللزوم برخورد قضایی با تخلفات در انتخابات، باید نماینده دادگستری نیز حضور داشته باشد.
در زمان پیش گفته، اینجانب در یکی از مناطق جنوب غربی کشور مشغول خدمت قضایی بودم. بر خلاف میل باطنی، رئیس دادگستری وقت که الان نیز در استان خود مشغول قضات هستند، بنده را به عنوان نماینده دادگستری در یکی از بخش های شهرستان محل خدمت معرفی نمود. بناگزیر، در روز برگزاری انتخابات به همراه دیگر عوامل برگزارکننده انتخابات در بخش مورد نظر حاضر شدم.
در حوالی ساعت دو بعد از ظهر، پیر مردی را به علت تقلب در انتخابات دستگیر کردند و نزد بنده آوردند.
پرسیدم، تخلف ایشان چست؟ گفتند که وی توانست دو بار رأی دهد؟
پرسیدم، چگونه؟
گفتند که یک بار در اولین ساعت آغاز رأی گیری موفق شد رأی بدهد و بار دوم نیز حدود یک ساعت قبل توانست با ترفند خاصی مهر حوزه انتخابی را از روی شناسنامه خود پاک کند و آن را به عنوان فردی که رأی نداده، ارائه و مجدداً رأی دهد که ما در شلوغی کار متوجه نشدیم ولی از طریق اهالی، کلک ایشان مشخص شد. زیرا در بین اهالی پُز می داد که من توانستم دو بار به سید رأی دهم!!!
پیرمرد که از کشاورزان محلی بود، حدود ۶۰ سال سن داشت. با دستانی پینه بسته، قدی متوسط و چهره‌ای شکسته که نشان می داد زندگی سخت و کار کشاورزی در بخش فوق، چه به روز وی آورده است!
در ضمن این که به چهره او نگاه می کردم، در ذهن مرور می کردم که وی چرا، چگونه و با چه جسارت و جرأتی این کار را انجام داده است؟ پرسیدم مأموران گزارش کردند، شما با پاک کردن مهر از روی شناسنامه، مجدداً رأی دادید، این کار شما تخلف است؟ آیا گزارش را تأیید می کنی؟
گفت بله.
گقتم چرا چنین کردی؟
گفت به عشق سید! اگر نمی فهمیدند، باز هم رأی می دادم!
گفتم شما چکونه موفق شدی آثار مهر حوزه انتخابی را از روی شناسنامه پاک کنی؟
گفت به کمک سیب زمینی!

گفتم سیب زمینی؟

گفت بله، بیاروید تا نشان دهم!
مأموران مهر حوزه را روی برگه ای مشابه شناسنامه زدند و آن را در اختتار پیرمرد قرار دادند. وی به کمک تنها یک عدد سیب زمینی توانست کل مهر را پاک کند به نحوی اگر آن کاغذ شناسنامه بود، مأموران حوزه در آن شور و شوق انتخابات توأم با شلوغی جمعیت، چون نمی توانند دقت لازم را بخرج دهند، نمی توانستند آن را تشخیص دهند.
پرسیدم از کجا به ذهن شما رسید که سیب زمینی می تواند، آثار مهر را پاک کند؟
گفت: ما روستایی ها ترفندهایی بلدیم که شهری‌های فارس شیره خور بلد نیستند!!!

5/5 = (3 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=16069


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت