خانه » کشکول » خاطرات قضایی » بهاء رأی مجدد؛ علیرضا مرادی
خاطره
خاطره

بهاء رأی مجدد؛ علیرضا مرادی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۲ و ۴۵ دقیقه ب.ظ

دوره‌ی هفتم ریاست جمهوری که مصادف با دور اول ریاست جمهوری دکتر سید محمد خاتمی بود، روزهای پایانی خود را می گذراند. انتخابات دوره‌ی هشتم ریاست جمهوری در حال برگزاری بود. که دکتر خاتمی برای آن نیز کاندید شد. در اتمسسفر آن زمان، هواران ایشان از اتمامی اقشار جامعه بودند.
مطابق قانون، به هنگام برگزاری انتخابات در کشور، برای نظارت و پیشگیری از تخلفات انتخاباتی از سوی نامزدها، طرفداران آنان و رأی دهندگان در حوزه های انتخاباتی و عنداللزوم برخورد قضایی با تخلفات در انتخابات، باید نماینده دادگستری نیز حضور داشته باشد.
در زمان پیش گفته، اینجانب در یکی از مناطق جنوب غربی کشور مشغول خدمت قضایی بودم. بر خلاف میل باطنی، رئیس دادگستری وقت که الان نیز در استان خود مشغول قضات هستند، بنده را به عنوان نماینده دادگستری در یکی از بخش های شهرستان محل خدمت معرفی نمود. بناگزیر، در روز برگزاری انتخابات به همراه دیگر عوامل برگزارکننده انتخابات در بخش مورد نظر حاضر شدم.
در حوالی ساعت دو بعد از ظهر، پیر مردی را به علت تقلب در انتخابات دستگیر کردند و نزد بنده آوردند.
پرسیدم، تخلف ایشان چست؟ گفتند که وی توانست دو بار رأی دهد؟
پرسیدم، چگونه؟
گفتند که یک بار در اولین ساعت آغاز رأی گیری موفق شد رأی بدهد و بار دوم نیز حدود یک ساعت قبل توانست با ترفند خاصی مهر حوزه انتخابی را از روی شناسنامه خود پاک کند و آن را به عنوان فردی که رأی نداده، ارائه و مجدداً رأی دهد که ما در شلوغی کار متوجه نشدیم ولی از طریق اهالی، کلک ایشان مشخص شد. زیرا در بین اهالی پُز می داد که من توانستم دو بار به سید رأی دهم!!!
پیرمرد که از کشاورزان محلی بود، حدود ۶۰ سال سن داشت. با دستانی پینه بسته، قدی متوسط و چهره‌ای شکسته که نشان می داد زندگی سخت و کار کشاورزی در بخش فوق، چه به روز وی آورده است!
در ضمن این که به چهره او نگاه می کردم، در ذهن مرور می کردم که وی چرا، چگونه و با چه جسارت و جرأتی این کار را انجام داده است؟ پرسیدم مأموران گزارش کردند، شما با پاک کردن مهر از روی شناسنامه، مجدداً رأی دادید، این کار شما تخلف است؟ آیا گزارش را تأیید می کنی؟
گفت بله.
گقتم چرا چنین کردی؟
گفت به عشق سید! اگر نمی فهمیدند، باز هم رأی می دادم!
گفتم شما چکونه موفق شدی آثار مهر حوزه انتخابی را از روی شناسنامه پاک کنی؟
گفت به کمک سیب زمینی!

گفتم سیب زمینی؟

گفت بله، بیاروید تا نشان دهم!
مأموران مهر حوزه را روی برگه ای مشابه شناسنامه زدند و آن را در اختتار پیرمرد قرار دادند. وی به کمک تنها یک عدد سیب زمینی توانست کل مهر را پاک کند به نحوی اگر آن کاغذ شناسنامه بود، مأموران حوزه در آن شور و شوق انتخابات توأم با شلوغی جمعیت، چون نمی توانند دقت لازم را بخرج دهند، نمی توانستند آن را تشخیص دهند.
پرسیدم از کجا به ذهن شما رسید که سیب زمینی می تواند، آثار مهر را پاک کند؟
گفت: ما روستایی ها ترفندهایی بلدیم که شهری‌های فارس شیره خور بلد نیستند!!!

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

Avatar
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز، کارشناس ارشد حقوق خصوصی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره حقوقی و پاسخگویی در تلگرام و وکالت پرونده‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.