اطلاعیه آموزشی

اختلاف نظر فقهی شهیدان اول و ثانی

به نام آفریدگار خرد

مقدمه

یکی از دروسی که پاسخگویی به سوالات آن در قبولی آزمون های ورودی کارشناسی ارشد و دکتری اهمیت بسزایی دارد، درس متون فقه است. متأسفانه به دلیل گستردگی و حجم زیاد مطالب و کمبود وقت، اغلب داوطلبان، آنچنان که باید و شاید از عهده مطالعه آن بر نیامده و یا با وصف مطالعه، قادر به پاسخگویی اکثر سوالات نیستند؛ در حالی که در صورت مدیریت صحیح زمان، مطالعه اصولی و دقیق مطالب سوال خیز، داوطلب بسهولت می تواند به اکثر پرسش ها پاسخ صحیح دهد.

منابع درس متون فقه در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری سراسری دو کتاب اللُمعة الدمشقیةاثر شمس‌الدین محمدبن مکی معروف به شهید اول، فقیه سدهٔ هشتم و الروضة البِهیة فی شرح اللُمعة الدمشقیة معروف به شرح لمعه، اثر زین‌الدین بن علی معروف به شهید ثانی فقیه سدهٔ دهم هجری است که اساتید متعددی به ترجمه و تفسیر این دو کتاب پرداخته اند.

یکی از مباحث مهمی که هر ساله محور اصلی سوال بوده و اکثر داوطلبان هم در پاسخگویی به آن مشکل دارند، پرسش های مربوط به اختلاف نظر دو شهید بزرگوار مربور پیرامون مباحث فقهی است که دستیابی به این اختلافات، مستلزم صرف زمان توأم با مطالعه دقیق هر دو کتاب می باشد که شاید برای همگان مسیر نباشد.

در پی مطالعاتی که برای آمادگی آزمون کارشناسی ارشد داشتم، همچنین به یمن بهره مندی از آموزش های اساتید مطرح فقه، پیشتر عمده ترین این موارد را بصورت پراکنده جمع آوری نموده بودم که اینک ترجیح دادم تا اولین مطلب آموزشی ام در وب سایت قضاوت آنلاین با  آن آغاز شود و همین امر انگیزه ای شد تا به تدوین آنها پرداخته و برای استفاده دیگر داوطلبان آمادگی آزمون های پیش گفته منتشر نمایم. امید آن است که این اقدام بتواند نقشی هر چند اندک در موفقیت این عزیران داشته باشد.

برای مشاهده آموزش های منتشر شده در خصوص اختلاف نظر شهیدان اول ثانی اینجا کلیک نمایید.
امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=164


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مهران کاظمی فروز

مهران کاظمی افروز
قاضی دادگستری تهران کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی عضو تحریریه تیم قضاوت آنلاین دوست دارم آموخته های حقوقی خود را با دیگران به اشتراک بگذارم امیدوارم مطالبی که تقدیم می کنم مفید باشد. تمام نوشته‌های من

یک دیدگاه

  1. Avatar photo

    بسیار عالی و مفید بود. سپاسگزار