دکتر سید علی شایگان
دکتر سید علی شایگان

زندگی نامه دکتر سید علی شایگان، استاد حقوق مدنی

دكتر سید علی شایگان، یكی از نخستین استادان رشته حقوق مدنی در دانشكده حقوق بود. او در سال ۱۲۸۱ (ش.) در شیراز به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی، ابتدایی و بخشی از تحصیلات دوره متوسطه را در زادگاهش سپری كرد و بقیه دوره متوسطه را در تهران گذراند. آنگاه بلافاصله به مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی رفت و با درجه لیسانس قضایی فارغ التحصیل شد.

در سال ۱۳۰۶ (ش.) برای تكمیل تحصیلات به فرانسه رفت. دو سال در دانشكده حقوق لیون به فراگیری علم حقوق پرداخت. بعد به دانشكده حقوق دانشگاه پاریس رفت و سرانجام با ارائه پایان نامه «تاریخ حقوق عمومی اسلام» موفق به اخذ دكترای حقوق در رشته حقوق عمومی و اقتصاد شد. در سال ۱۳۱۳ (ش.) به تدریس در دانشكده حقوق تهران پرداخت و در همین سال به معاونت دانشكده نیز منصوب شد.

در سال ۱۳۲۶ (ش.) به عنوان استاد درس حقوق مدنی دوره دكتری حقوق دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و سالها عهده‌دار ارائه این درس بود. همچنین به عنوان مستشار حقوقی وزارت دارایی با این وزارتخانه همكاری داشت. یكی از آثار تالیفی او كتاب «حقوق مدنی» است كه یكی از كتابهای درسی به شمار می‌آمد.

دكتر سید علی شایگان، سرانجام در سن ۸۰ سالگی و در اوایل ۱۳۶۰ (ش.) در تهران چشم از جهان فرو بست.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=16574


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن