دکتر سید علی شایگان
دکتر سید علی شایگان

زندگی نامه دکتر سید علی شایگان، استاد حقوق مدنی

دكتر سید علی شایگان، یكی از نخستین استادان رشته حقوق مدنی در دانشكده حقوق بود. او در سال ۱۲۸۱ (ش.) در شیراز به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی، ابتدایی و بخشی از تحصیلات دوره متوسطه را در زادگاهش سپری كرد و بقیه دوره متوسطه را در تهران گذراند. آنگاه بلافاصله به مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی رفت و با درجه لیسانس قضایی فارغ التحصیل شد.

در سال ۱۳۰۶ (ش.) برای تكمیل تحصیلات به فرانسه رفت. دو سال در دانشكده حقوق لیون به فراگیری علم حقوق پرداخت. بعد به دانشكده حقوق دانشگاه پاریس رفت و سرانجام با ارائه پایان نامه «تاریخ حقوق عمومی اسلام» موفق به اخذ دكترای حقوق در رشته حقوق عمومی و اقتصاد شد. در سال ۱۳۱۳ (ش.) به تدریس در دانشكده حقوق تهران پرداخت و در همین سال به معاونت دانشكده نیز منصوب شد.

در سال ۱۳۲۶ (ش.) به عنوان استاد درس حقوق مدنی دوره دكتری حقوق دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و سالها عهده‌دار ارائه این درس بود. همچنین به عنوان مستشار حقوقی وزارت دارایی با این وزارتخانه همكاری داشت. یكی از آثار تالیفی او كتاب «حقوق مدنی» است كه یكی از كتابهای درسی به شمار می‌آمد.

دكتر سید علی شایگان، سرانجام در سن ۸۰ سالگی و در اوایل ۱۳۶۰ (ش.) در تهران چشم از جهان فرو بست.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=16574


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1752 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code