آراء شعب دیوان عالی کشور در امور کیفری

محل وقوع جرائم مزاحمت، تهدید و توهین تلفنی محل حدوث نتیجه است

قضاوت‌آنلاین: نشست نقد رای با موضوع «دادگاه صالح رسیدگی به جرائم مزاحمت، تهدید و توهین تلفنی» در پژوهشگاه قوه قضائیه برگزار شد.

رأی دیوان عالی کشور در خصوص دادگاه صالح رسیدگی به جرائم مزاحمت، تهدید و توهین تلفنی است

شماره رأی: ۹۱۰۹۹۷۰۹۰۸۰۰۱۱۸۰

تاریخ صدور: ۱۳۹۱/۱۲/۱

مرجع صدور: شعبه ۲۰ دیوان عالی کشور

خلاصه جریان پرونده

آقای ق. شکایتی علیه شخصی ناشناس دایر بر مزاحمت تلفنی، تهدید به آتش‌سوزی اموال و اسیدپاشی به دادسرای عمومی کرج تقدیم و اعلام داشته است از ماه هفتم سال ۱۳۹۰ از طریق سیم‌کارت‌های شماره … و … و … و … و … اس.ام.اس بسیاری جهت تهدید و توهین به شماره تلفن خود و بستگانم انجام گرفته که باعث سلب آسایش و رعب و وحشت گردیده است. تقاضای رسیدگی دارم. موضوع جهت رسیدگی به شعبه ۲۶ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب کرج محول شده است. دستورات قضایی لازم صادرگردیده است. النهایه آقای دادیار درتاریخ ۶/۷/۹۱ با اعلام اینکه محل وقوع بزه انتسابی درحوزه قضایی شهرستان کرج نبوده و رسیدگی خارج از صلاحیت محلی این دادسرا می‌باشد، لذا مستنداً به ماده ۵۴ قانون آیین دادرسی کیفری، قرار عدم صلاحیت به صلاحیت رسیدگی دادسرای عمومی و انقلاب تهران صادر و اعلام می‌گردد. با ارسال پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب تهران در ناحیه ده دادسرای تهران، به شعبه ۵ بازپرسی ارجاع گردیده است. از شاکی تحقیق شده، اظهار داشته: ساعت دو ـ سه شب، وقتی در منزلم در کرج، در حال استراحت بودم، این تماس‌ها بامن گرفته شد. سپس در تاریخ ۶/۱۰/۹۱ آقای بازپرس، با اعلام اینکه بزه‌های موردشکایت، حسب تماس تلفنی صورت گرفته و شاکی در منزل خود درکرج و محل کار خود جواب‌گوی تماس‌های بوده است، با توجه به رأی وحدت‌رویه شماره ۷۲۱ مورخ ۲۱/۴/۹۰ هیأت عمومی دیوان‌عالی کشور و با عنایت به اینکه در صورتی که جرایم ارتکابی از ناحیه مشتکی‌عنه، چنانچه در حوزه‌های قضایی مختلف واقع شده باشد و مجازات مشابه باشد و متهم دستگیر نشده باشد، دادگاهی که ابتدائاً شروع به رسیدگی نموده، صلاحیت رسیدگی به کلیه جرایم را دارد و باتوجه به اینکه مزاحمت‌های تلفنی در محل سکونت وی، درکرج بوده است، قرار عدم صلاحیت به شایستگی و صلاحیت دادسرای عمومی کرج صادر و اعلام می‌نماید. با حصول اختلاف، پرونده به دیوان‌عالی کشور ارسال و به این شعبه ارجاع گردیده است.

رای دیوان

با عنایت به محتویات پرونده، اساساً موارد اتهامی اعلام‌شده از ناحیه شاکی، از طریق همان مزاحمت تلفنی حاصل شده است که با توجه به رأی وحدت‌رویه هیأت عمومی دیوان‌عالی کشور به شماره ۷۲۱ مورخ ۲۱/۴/۹۰، محل مزاحمت (وقوع بزه مزاحمت) محل حدوث نتیجه بوده و مناط صلاحیت دادگاه رسیدگی‌کننده نیز همین امر است، لذا و با توجه به موضوع، ضمن تأیید قرار صادره از ناحیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران، به صلاحیت رسیدگی دادسرای عمومی و انــقلاب کرج اعلام نظر می‌گردد.

رئیس شعبه ۲۰ دیوان‌عالی کشور ـ مستشار

مبنع: قضاوت‌آنلاین

1/5 = (1 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=16680


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن