دکتر عبدالحمید اعظمی زنگنه
دکتر عبدالحمید اعظمی زنگنه

زندگی نامه دکتر عبدالحمید اعظمی زنگنه، استاد حقوق تجارت و اقتصاد

دكتر عبدالحمید اعظمی زنگنه، فرزند اعظم الدوله زنگنه، در سال ۱۲۸۳ (ش.) در كرمانشاه به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در زادگاهش به پایان رساند و در سال ۱۳۰۱ (ش.) به مدرسه عالی علوم سیاسی تهران رفت. در سال ۱۳۰۵ (ش.) و پس از دریافت دیپلم عالی، وارد مدرسه عالی حقوق شد و یك سال بعد، به دلیل داشتن دیپلم عالی به دادگستری دعوت شد و كار قضایی خود را به عنوان عضو اداره تهیه قوانین، آغاز كرد. بعدها منشی محكمه تجارت و عضو علی البدل این محكمه شد.

در سال ۱۳۰۷ (ش.) پس از دریافت لیسانس در رشته حقوق شاخه اداری، با نخستین گروه محصلان اعزامی به اروپا، راهی فرانسه شد. در سال ۱۳۰۹ (ش.) لیسانس مالیه و در سال ۱۳۱۰ (ش.) لیسانس حقوق و در سال ۱۳۱۱ (ش.) دیپلم عالی حقوق عمومی خود را از مدرسه عالی علوم سیاسی پاریس گرفت. یك سال بعد (۱۳۱۲ ش.) دیپلم عالی اقتصاد را دریافت كرد و سرانجام با ارائه پایان نامه‌ای تحت عنوان «نفت ایران» موفق به اخذ درجه دكترای علم اقتصاد شد.

زنگنه پس از بازگشت به ایران، به تدریس علم اقتصاد و بانك و پول در دانشكده حقوق و علوم سیاسی تهران پرداخت. بعدها به معاونت دانشكده و در سال ۱۳۲۳ (ش.) به استادی كرسی حقوق تجارت سال دوم دانشكده حقوق منصوب شد. در فاصله سالهای ۱۳۲۵ تا ۱۳۲۹ (ش.) عهده‌دار ریاست دانشكده حقوق دانشگاه تهران بود.

دكتر عبدالحمید اعظمی زنگنه، در بیست و هشتم اسفندماه ۱۳۲۹ (ش.) به ضرب گلوله‌ای كه توسط یكی از دانشجویان شلیك شده بود، به سختی مجروح شد و در هشتم فروردین ماه ۱۳۳۰ (ش.) در یكی از بیمارستانهای تهران درگذشت.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=16774


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن