دکتر عبدالحمید اعظمی زنگنه
دکتر عبدالحمید اعظمی زنگنه

زندگی نامه دکتر عبدالحمید اعظمی زنگنه، استاد حقوق تجارت و اقتصاد

دكتر عبدالحمید اعظمی زنگنه، فرزند اعظم الدوله زنگنه، در سال 1283 (ش.) در كرمانشاه به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در زادگاهش به پایان رساند و در سال 1301 (ش.) به مدرسه عالی علوم سیاسی تهران رفت. در سال 1305 (ش.) و پس از دریافت دیپلم عالی، وارد مدرسه عالی حقوق شد و یك سال بعد، به دلیل داشتن دیپلم عالی به دادگستری دعوت شد و كار قضایی خود را به عنوان عضو اداره تهیه قوانین، آغاز كرد. بعدها منشی محكمه تجارت و عضو علی البدل این محكمه شد.

در سال 1307 (ش.) پس از دریافت لیسانس در رشته حقوق شاخه اداری، با نخستین گروه محصلان اعزامی به اروپا، راهی فرانسه شد. در سال 1309 (ش.) لیسانس مالیه و در سال 1310 (ش.) لیسانس حقوق و در سال 1311 (ش.) دیپلم عالی حقوق عمومی خود را از مدرسه عالی علوم سیاسی پاریس گرفت. یك سال بعد (1312 ش.) دیپلم عالی اقتصاد را دریافت كرد و سرانجام با ارائه پایان نامه‌ای تحت عنوان «نفت ایران» موفق به اخذ درجه دكترای علم اقتصاد شد.

زنگنه پس از بازگشت به ایران، به تدریس علم اقتصاد و بانك و پول در دانشكده حقوق و علوم سیاسی تهران پرداخت. بعدها به معاونت دانشكده و در سال 1323 (ش.) به استادی كرسی حقوق تجارت سال دوم دانشكده حقوق منصوب شد. در فاصله سالهای 1325 تا 1329 (ش.) عهده‌دار ریاست دانشكده حقوق دانشگاه تهران بود.

دكتر عبدالحمید اعظمی زنگنه، در بیست و هشتم اسفندماه 1329 (ش.) به ضرب گلوله‌ای كه توسط یكی از دانشجویان شلیك شده بود، به سختی مجروح شد و در هشتم فروردین ماه 1330 (ش.) در یكی از بیمارستانهای تهران درگذشت.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

آخرین بروزرسانی: جولای 21st, 2017 ساعت: 04:13 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=16774


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
تبلیغ متنی: https://www.tehran-atorney.com/
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید