دکتر کریم سنجابی
دکتر کریم سنجابی

دکتر کریم سنجابی

بیوگرافی دکتر کریم سنجابی استاد حقوق اداری و عمومی

دكتر كریم سنجابی، فرزند سردار ناصر سنجابی (از ایل سنجابی)، در سال ۱۲۸۳ (ش.) به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه‌ای كه توسط صمصام الملك تأسیس شده بود، به پایان رساند.
در بحران جنگ جهانی اول و مهاجرت خانواده‌اش به ایل سنجابی، حساب و هندسه را نزد سلیمان میرزا و علوم دیگر را نزد میرزا طاهر تنكابنی و سهراب زاده فرا گرفت.

سنجابی سیزده ساله بود كه ایل سنجابی مورد حمله و تاراج انگلیسی‌ها قرار گرفت. پدرش را اسیر كرده و به بغداد فرستادند و ایل سنجابی نیز به كرمانشاه كوچ داده شد. در این زمان دكتر سنجابی دوره اول متوسطه را به پایان رسانده بود.
در سال ۱۳۰۰ (ش.) به تهران آمد و در مدرسه عالی علوم سیاسی ثبت نام كرد. پس از دریافت دیپلم عالی، به مدرسه عالی حقوق رفت و در سال ۱۳۰۷ (ش.) با نخستین گروه محصلان اعزامی به اروپا، راهی فرانسه شد. سرانجام با ارائه پایان نامه خود تحت عنوان «اصلاحات كشاورزی و كشاورزان در ایران» موفق به دریافت دكترای دولتی حقوق عمومی از دانشگاه پاریس شد.
پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۱۴ (ش.) با سمت دانشیار دانشكده حقوق تهران، به تدریس حقوق اداری و حقوق عمومی پرداخت و تا آخر عمر در همین كسوت باقی ماند. البته در فاصله سالهای ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۵ (ش.) عهده دار ریاست دانشكده حقوق نیز شده بود.
دكتر كریم سنجابی، در ۱۳۷۴ (ش.) در سن ۹۲ سالگی در خارج از كشور درگذشت.

منبع: کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code