خانه » چند رسانه‌ای » فایل‌های صوتی » صوتی دادرسی مدنی » فایل صوتی (۶) دعاوی ثلاث، دکتر محمد رضا ادریسیان، کارآموزی قضایی تهران
دکتر محمد رضا ادریسیان
دکتر محمد رضا ادریسیان

فایل صوتی (۶) دعاوی ثلاث، دکتر محمد رضا ادریسیان، کارآموزی قضایی تهران

قضاوت آنلاین: از درس دعاوی ثلاث ویژه کارآموزان قضایی قضات تهران با تدریس دکتر محمدرضا ادریسیان – قاضی دادگاه تجدیدنظر استان تهران و مدرس دانشگاه که در بردارنده نکات علمی و کاربردی حقوقی مهمی است، تاکنون قسمت اولکلیات و خصوصیات دعاوی ثلاث ، قسمت دومرابطه مالکیت و تصرف دعوانی و قسمت سومتعیین تکلیف آثار و بقایای ایجادشده در محل تصرف عدوانی، قسمت چهارمارتباط دعاوی طاری با دعاوی ثلاث، و قسمت پنجم دستور موقت در دعاوی دعاوی ثلاث در قضاوت آنلاین منتشرشد و امروز قسمت ششم-نحوه اجرای حکم رفع تصرف عدوانی علیه غیر محکوم علیه آماده دانلود گردید. ضمناً شما می‌توانید از اولین سری انتشار فایل‌های دوره کارآموزی که شامل ۱۰ فایل صوتی درس اجرای احکام مدنی با تدریس دکتر محمد علی شاه حیدری پور می‌باشد به رایگان دانلود نمایید.

در جلسه حاضر، استاد درس را با  طرح یک پرونده عملی شروع می کند و در صدد پاسخ به این پرسش بر می آید که “نحوه اجرای حکم رفع تصرف عدوانی علیه غیرمحکوم علیه” چگونه خواهد بود. همچنین اگر خواهان در درج مشخصات خوانده هویت وی را اشتباه قید نماید، مثلاً به جای نام احمدی، احمدی زاده در دادخواست ذکر کند، آیا مورد از موارد اصلاح حکم موضوع ماده ۳۰۹ قانون آیین دادرسی مدنی  است یا خیر، در هر حال وضعیت اجرای حکم چه خواهد شد؟

طرح مسئله: آقای «الف» به عنون خواهان پرونده دعوایی علیه آقای «احمدی» مطرح می‌کند در حالی که ملک موضوع دعوی در تصرف آقای «حسینی» است. متعاقب اقامه دعوی، احضاریه و نسخه ثانی دادخواست که به نام احمدی است، به آقای حسینی ابلاغ می شود ولی او بی توجه به آن است زیرا عقیده دارد که حتماً اشتباهی شد. رسیدگی انجام می شود و حکم غیابی رفع تصرف عدوانی ملک علیه آقای احمدی صادر می گردد. حکم حضوراً به آقای حسینی ابلاغ واقعی می‌شود ولی بازهم وقتی می بیند که رأی علیه احمدی است، حتی تجدیدنظرخواهی هم نمی کند در نتیجه رأی قطعی می‌شود. در زمان اجرای حکم، خواهان و مأمور اجراء برای به تصرف دادن ملک به خواهان، به محل می روند ولی مشاهده می کنند که آقای حسینی در محل تصرف دارد و می گوید که من چهار سال است محل را متصرف هستم، به من احضاریه ندادید، محاکمه نشدم، حکم هم که علیه آقای احمدی صادر شد نه من، پس این حکم قابل اجراء نیست! در حالی که مطابق قانون، حکم به رفع تصرف عدوانی اجراء فوری دارد. دادورز مراتب را صورتجلسه می کند و برای قاضی شعبه می‌نویسد که از اوضاع و احوال بر می‌آید، آقای حسینی مدت ها محل را در تصرف دارد نه آقای احمدی ولی ما نه او را خواستیم و نه حکم علیه او است، چه باید کرد؟

استاد در پاسخ به سئوالات طرح شده، ضمن بیان دو دیدگاه قضایی در این ارتباط، به تحلیل حکم ماده ۴۴ قانون اجرای احکام مدنی و تعیین این که آیا این حکم ناظر به پرونده است یا خیر و نیز به نقد ماده ۱۷۲ قانون آیین دادرسی مدنی و مشکلات ناشی از اجرای آن در شرایط فعلی نظام قضایی و ارائه راه حل جایگزین، بیان نظریه اداره کل حقوقی قوه قضاییه و در نهایت به تعیین حکم قضیه می پردازند.

 • دانلود
 • مشخصات فایل
 • راهنمای دانلود
 • گزارش مشکل
لینک مستقیم به درخواست استاد حذف شد.
موضوع: نحوه اجرای حکم رفع تصرف عدوانی علیه غیر محکوم علیه، اجرای آن در اموال مشترک، اجرای حکم رفع تصرف عدوانی غیابی

مدرس: دکتر محمد رضا ادریسیان، قاضی دادگاه تجدیدنظر استان تهران و مدرس دانشگاه

سال آموزش: آبان ۱۳۹۵

مکان: مرکز آموزش قوه قضاییه

فرمت: MP3

حجم: ۰۹:۶۱ مگابایت

مدت: ۰۰:۲۱:۱۲

ناشر: قضاوت آنلاین (برای اولین بار در اینترنت)

رمز فایل دانلود شده : www.ghazavatonline.com (تایپ شود)

برای دانلود فایل‌های صوتی و ویدیویی، از برنامه‌های مدیریت دانلود ترجیحاً Internet Download Manager استفاده نمایید. در صورت نصب این برنامه روی سیستم، به مجرد کلیک روی دکمه پخش فایل، برنامه فوق فراخوانده شده و پنجره دانلود آن به صورت Pop-up ظاهر می‌شود و شما می‌توانید با کلیک روی دکمه Start Download فایل را به راحتی دانلود نمایید. همچنین اگر روی لینک مستقیم دانلود فایل کلیک نمایید، مشابه عمل فوق صورت خواهدگرفت اما در صورتی که سیستم شما فاقد برنامه‌های فوق باشد، با کلیک روی لینک مستقیمم دانلود، به کمک مرورگر نصب شده در سیستم اقدام به دانلود آن نمایید. توجه داشته باشید که گاهی اوفات، در صورت بروز مشکل در دانلود فايل‌ها، می‌توانید به آخر لينک دانلود فايل، يک علامت سوال ? قرار دهيد تا فايل به راحتي دانلود شود.

لطفاً در صورت وجود مشکل در دانلود فایل یا خرابی لینک آن، مراتب را در بخش دیدگاه پست حاضر اعلام تا اصلاح شود. در صورت نیاز به ارتباط با ما، از بخش تماس با مدیر اقدام نمایید.

منبعقضاوت‌آنلاین

2+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

۲ نظر

 1. Avatar

  با سلام و تشکر وافر بابت قراردادن فایل های استاد ادریسیان، خواهشمند است فایل های ایین دادرسی کیفری و جزای عمومی و اختصاصی اموزش کاراموزان قوه قضاییه را نیز در دسترس قرار دهید. با تجدید احترام؛ محمد شاه علی

  ۰
 2. مدیر سایت

  با درود
  ضمن تشکر از شما، انشاء الله بعد از اتمام سری حاضر، اگر درخواست کاربران به حد لازم برسد، براساس اولویت آنان اقدام خواهد شد.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.