دکتر حسن ستوده تهرانی
دکتر حسن ستوده تهرانی

دکتر حسن ستوده تهرانی

بیوگرافی دکتر حسن ستوده تهرانی استاد حقوق تجارت

دكتر حسن ستوده تهرانی، در سال ۱۲۸۶ (ش.) در تهران به دنیا آمد. دوره ابتدایی و متوسطه را در تهران گذرانده و پس از دریافت دیپلم متوسطه، به مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی رفت و لیسانس قضایی خود را از این مدرسه گرفت. در این زمان به خدمت در دادگستری دعوت شد و مدتی در پستهای قضایی فعالیت كرد.

دکتر ستوده در سال ۱۳۰۷ (ش.) به فرانسه رفت و پس از دریافت دیپلم عالی حقوق از مدرسه عالی علوم سیاسی پاریس، با ارائه پایان نامه‌ای تحت عنوان «تكامل اقتصادی ایران و عوامل آن» موفق به دریافت دكترای حقوق اقتصادی شد. (۴ دسامبر ۱۹۳۶ م.)

پس از بازگشت به ایران، در اداره بروات تجارت خارجی بانك ملی شروع به كار كرد. در سال ۱۳۱۸ (ش.) به عضویت كادر هیئت علمی دانشكده حقوق دانشگاه تهران درآمد. به موازات تدریس دانشگاهی، در دبیرستانهای تهران به ارائه دروس پول و بانكداری، حمل و نقل و بیمه می‌پرداخت. در سال ۱۳۱۹ (ش.) كرسی تاریخ دیپلماسی عمومی و در سال ۱۳۲۰ (ش.) حقوق تجارت دانشكده حقوق را به درست آورد و تا پایان دوران خدمت خود به تدریس «حقوق تجارت» پرداخت. در فاصله سالهای ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۵ (ش.) معاونت دانشكده حقوق دانشگاه تهران را بر عهده داشت.

اهم آثار تالیفی و تحقیقی دكتر ستوده عبارتند از: ۱- دوره كامل حقوق تجارت (چهار جلدی) ۲- دوره تاریخ دیپلماسی عمومی (سه جلد) ۳- ترجمه قانون مدنی ایران به زبان فرانسه (با همكاری سید مصطفی عدل) ۴- مقالات متعدد حقوقی به زبانهای فارسی و فرانسه (در نشریات حقوقی داخلی و خارجی)
دكتر حسن ستوده تهرانی در سال ۶۹-۱۳۶۸ (ش.) دار فانی را وداع گفت.

منبع: کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code