تازه های سایت
خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر موسی عمید، استاد حقوق مدنی
دکتر موسی عمید
دکتر موسی عمید

زندگی نامه دکتر موسی عمید، استاد حقوق مدنی

دكتر موسی عمید، در سال ۱۲۸۶ (ش) در خانواده‌ای روحانی از اهالی تبریز به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را نزد علمای تبریز گذراند. آنگاه به تهران آمد و از محضر استاد آیت الله سید حسن مدرس، آقا میرزا طاهر تنكابنی و میررضا ایروانی كسب فیض كرد. سپس به قم رفت و پس از تلمذ در محضر مراجع تقلید و استادان حوزه علمیه قم به درجه اجتهاد رسید.

دكتر عمید، پس از بازگشت به تهران، برای ادامه تحصیل با دومین گروه محصلان اعزامی به اروپا، راهی فرانسه شد. تحصیلات متوسطه و عالی را با دریافت لیسانس حقوق و فلسفه از دانشگاه سوربن پاریس به پایان رساند و با ارائه پایان‌نامه‌ای تحت عنوان «موضوع طلاق در حقوق ایران و مقایسه آن با حقوق ملل دیگر» دكترای حقوق خصوصی را از همان دانشگاه دریافت كرد. در كنار تحصیل در سوربن، به تحصیل فلسفه در دانشگاه ژنو سوئیس مشغول بود و سرانجام با نگارش پایان نامه‌ای تحت عنوان «معرفت النفس از نظر شیخ الرئیس بوعلی سینا» دكترای فلسفه دانشگاه ژنو را با درجه‌ ممتاز به دست آورد. او همچنین موفق به دریافت دیپلم علوم جزایی از موسسه جزایی پاریس شد.

پس از بازگشت به ایران، در سال ۱۳۱۹ (ش.) به عضویت رسمی هیئت علمی دانشكده حقوق دانشگاه تهران درآمد و به تدریس حقوق مدنی در این دانشكده پرداخت.

او در دانشكده معقول و منقول نیز تاریخ فلسفه در اسلام را تدریس می‌كرد. بین سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۲ (۱۲ سال) ریاست دانشكده حقوق دانشگاه تهران را به عهده داشت. كتابهای : ارث در حقوق مدنی ایران، تاریخ فلسفه در اسلام و دوره حقوق مدنی از جمله آثار تألیفی ایشان است.

دكتر موسی عمید، در سال ۱۳۴۳ (ش.) در تهران دار فانی را وداع گفت.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 1٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *