دکتر موسی عمید
دکتر موسی عمید

دکتر موسی عمید

زندگی نامه دکتر موسی عمید، استاد حقوق مدنی

دكتر موسی عمید، در سال ۱۲۸۶ (ش) در خانواده‌ای روحانی از اهالی تبریز به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را نزد علمای تبریز گذراند. آنگاه به تهران آمد و از محضر استاد آیت الله سید حسن مدرس، آقا میرزا طاهر تنكابنی و میررضا ایروانی كسب فیض كرد. سپس به قم رفت و پس از تلمذ در محضر مراجع تقلید و استادان حوزه علمیه قم به درجه اجتهاد رسید.

دكتر عمید، پس از بازگشت به تهران، برای ادامه تحصیل با دومین گروه محصلان اعزامی به اروپا، راهی فرانسه شد. تحصیلات متوسطه و عالی را با دریافت لیسانس حقوق و فلسفه از دانشگاه سوربن پاریس به پایان رساند و با ارائه پایان‌نامه‌ای تحت عنوان «موضوع طلاق در حقوق ایران و مقایسه آن با حقوق ملل دیگر» دكترای حقوق خصوصی را از همان دانشگاه دریافت كرد.

در كنار تحصیل در سوربن، به تحصیل فلسفه در دانشگاه ژنو سوئیس مشغول بود و سرانجام با نگارش پایان نامه‌ای تحت عنوان «معرفت النفس از نظر شیخ الرئیس بوعلی سینا» دكترای فلسفه دانشگاه ژنو را با درجه‌ ممتاز به دست آورد. او همچنین موفق به دریافت دیپلم علوم جزایی از موسسه جزایی پاریس شد.

پس از بازگشت به ایران، در سال ۱۳۱۹ (ش.) به عضویت رسمی هیئت علمی دانشكده حقوق دانشگاه تهران درآمد و به تدریس حقوق مدنی در این دانشكده پرداخت و استاتید بزرگانی چون دکتر امیر ناصر کاتوزیان و دکتر محمد جعفر جعفری لنگرودی بود.

او در دانشكده معقول و منقول نیز تاریخ فلسفه در اسلام را تدریس می‌كرد و بین سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۲ (۱۲ سال) ریاست دانشكده حقوق دانشگاه تهران را به عهده داشت.

آثار و تألیفات

آثار و تألیفات دکتر موسی عمید عبارتند از:

ارث در حقوق مدنی ایران

تاریخ فلسفه در اسلام

دوره حقوق مدنی

دكتر موسی عمید در سال ۱۳۴۳ (ش.) در سن ۵۷ سالگی در تهران دار فانی را وداع گفت.

منبع: کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

1/5 = (1 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=17735


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن