دکتر عبدالعلی معظمی
دکتر عبدالعلی معظمی

زندگی نامه دکتر عبدالله معظمی، استاد حقوق بین الملل

دكتر عبدالله معظمی، فرزند محمد معظمی گلپایگانی ملقب به معظم السلطنه، در سال ۸۹-۱۲۸۸ (ش.) در روستای سروباطان گلپایگان به دنیا آمد. پس از طی تحصیلات مقدماتی، دیپلم متوسطه را از دارالفنون تهران گرفت و در سال ۱۳۰۷ (ش.) با موفقیت در مسابقه علمی محصلان اعزامی به خارج، وارد دانشگاه پاریس شد.

معظمی لیسانس حقوق را از دانشگاه پاریس و دكترای حقوق و اقتصاد را از دانشگاه مارسی گرفت. در همین دوران، دانشنامه مدرسه عالی علوم سیاسی و گواهینامه دوره حقوق جزایی را نیز دریافت كرد.

پس از بازگشت به ایران، به خدمت نظام وظیفه فراخوانده شد و در سال ۱۳۱۸ در حالی كه دوره خدمت احتیاط افسری را می‌گذراند، به عنوان دانشیار حقوق مدنی سال سوم دانشكده حقوق دانشگاه تهران، به اعضای هیئت علمی این دانشگاه پیوست. در سال ۱۳۲۰ (ش.) به معاونت دانشكده حقوق منصوب شد. اصلی ترین درس او، حقوق بین‌الملل خصوصی بود. دكتر معظمی، در چند دوره از مجلس شورای ملی، معاونت مجلس را بر عهده داشت.

دكتر عبدالله معظمی، در دهم آبان ماه ۱۳۵۰ (ش.)، در ۶۲ سالگی چشم از جهان فرو بست. پیكرش در محدوده آرامگاه خانوادگی معظمی، در ضلع شمالی ابن بابویه شهر ری تهران، به خاك سپرده شده است.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=17773


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن