دکتر رضا سرداری
دکتر رضا سرداری

زندگی نامه دکتر رضا سرداری، استاد حقوق عمومی و اساسی

دكتر رضا سرداری، در سال ۱۲۹۲ (ش.) در تهران به دنیا آمد. پس از طی دوره ابتدایی، دوره متوسطه را در دارالفنون گذارند. دوره لیسانس مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی را با موفقیت گذراند.

وی با دومین گروه محصلان اعزامی به اروپا، راهی فرانسه شد و سرانجام با ارائه پایان نامه‌ای تحت عنوان «قراردادهای ایران و روسیه تا ابتدای جنگ جهانی دوم» دكترای حقوق عمومی و اقتصاد را دریافت كرد. در كنار این دوره تحصیلی، سه دیپلم عالی از مدرسه عالی علوم سیاسی پاریس، موسسه عالی جرم شناسی و موسسه علوم زندانها، كسب كرده است.

پس از بازگشت به ایران، به پستهای معاون اداره مطالعات و امور اقتصادی، مدیر بیمه كارگران، وكالت دادگستری و مدیر عامل سازمان بیمه‌های تامین اجتماعی گمارده شد. از سال ۱۳۲۹ (ش.) پس از دكتر قاسم قاسم‌زاده، به عنوان استاد كرسی حقوق اساسی به عضویت هیئت علمی دانشكده حقوق درآمد و در دوره دكترای حقوق، به تدریس حقوق اساسی تطبیقی پرداخت. او همچنین در دانشكده معقول و منقول نیز تدریس تاریخ حقوق اسلامی را بر عهده داشت. در سال ۱۳۳۸ (ش.) به مدت دو سال معاون وزارت كار شد.

از آثار تالیفی دكتر سرداری، می‌توان به نوشته‌هایی در حقوق اساسی و حقوق عمومی اشاره كرد كه در دانشكده حقوق و مراكز علمی دیگری چون دانشكده علوم اقتصادی وزارت دارایی، دانشكده پلیس و دانشكده وزارت خارجه به عنوان مرجع، تدریس می‌شدند.

دكتر رضا سرداری، در شانزدهم آبان ماه ۱۳۴۳ (ش.) در سن ۵۱ سالگی بر اثر حمله قلبی بدرود حیات گفت.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=18112


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید