خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر سعید حکمت، استاد پزشکی قانونی
دکتر سعید حکمت
دکتر سعید حکمت

زندگی نامه دکتر سعید حکمت، استاد پزشکی قانونی

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱ و ۴۶ دقیقه ب.ظ

دكتر سعید حكمت، یكی از استادان پیش‌كسوت در علوم پزشكی قانونی، در سال ۱۲۹۲ (ش.) در تبریز به دنیا آمد. دوره‌های ابتدایی و متوسطه را در مدرسه حكمت به پایان رساند. در سال ۱۳۱۰ (ش.) وارد دانشكده پزشكی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۱۶ (ش.) دكترای طب عمومی را دریافت كرد.

وی پس از خدمت نظام وظیفه، چند سالی در بیمارستان فیروز آبادی و انستیتو پاستور تهران به طبابت پرداخت و علوم آزمایشگاهی را نیز فرا گرفت. در سال ۴۵ – ۱۹۴۴ (م.) عازم سوئیس شد و در دانشكده پزشكی دانشگاه ژنو به تحصیل تخصصی طب مشغول شد. در سال ۱۹۴۸ (م.) دیپلم تخصصی طب را دریافت كرد و اَسیستان [دستیار] دانشگاه ژنو شد. در همان سال به تدریس در دانشكده پزشكی (۳ سال) مشغول شد و امور آزمایشگاهی پزشكی قانونی دانشگاه ژنو را بر عهده گرفت.

در سال ۱۳۳۰ (ش.) به ایران برگشت و در زمان وزارت شیخ عبدالعلی لطفی (وزیر عدلیه) به ریاست مركز پزشكی قانونی وزارت دادگستری منصوب شد و ده سال در این سمت باقی ماند. در سال ۴۱ – ۱۳۴۰ (ش.) به اروپا و سپس كانادا رفت و در مركز جرم شناسی و جرم‌یابی دانشگاه مونترئال كانادا به امور پزشكی قانونی و فراگیری روان شناسی كیفری پرداخت و دیپلم تخصصی این رشته را دریافت كرد. پس از دو سال به ایران بازگشت و از سال ۴۳ – ۱۳۴۲ (ش.) به تدریس پزشكی قانونی در دانشكده پزشكی دانشگاه تهران پرداخت. در سال ۱۳۴۵ (ش.) به دانشكده حقوق دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی كنونی) منتقل شد و تا سال ۱۳۵۷ (ش.) به طور كامل و از این سال تا حال حاضر به طور نیمه وقت به تدریس پرداخته است. دیگر عناوین و سمت‌های دكتر حكمت در قبل و بعد از انقلاب اسلامی عبارتند از: مشاور پزشكی وزارت دادگستری (پیش از انقلاب)، كارشناس و عضو هیئت علمی مجمع بین المللی جرم شناسی، عضو علمی تحقیقاتی و تطبیقی دانشگاه مونترئال و دریافت نشانهای علمی از مراكز بین المللی رشته پزشكی.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر حكمت عبارتند از: ۱- پزشكی قانونی قضایی ۲- روان شناسی كیفری ۳- روان پزشكی كیفری ۴- اخلاق پزشكی و پزشكی قانونی ۵- پزشكی قانونی (۲ جلدی) ۶- روان شناسی جنایی ۷- مسمومیت با آرسنیك (چاپ دانشگاه ژنو) ۸- روان پزشكی (چاپ دانشگاه ژنو) ۹- تعیین مقدار الكل خون (چاپ دانشگاه ژنو) ۱۰- مسئولیت وظایف پزشكان (چاپ لندن) ۱۱- انواع درمان بیماری مالاریا

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.