نظام آموزش عالی حقوق
نظام آموزش عالی حقوق

تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق در ایران

قضاوت‌آنلاین: تاریخچه نظام آموزشی عالی حقوق در ایران شامل سه قسمت با عناوین “تاریخچه، چگونگی تشكیل مدرسه عالی علوم سیاسی و نحوه شکل‌گیری مدرسه عالی حقوق است که بسیار خواندنی است. پست حاضر که به تاریخچه اختصاص دارد، اندکی کوتاه بوده و به عنوان دریچه‌ای برای ورود به مشروح دو تاریخچه بعدی است.

تاریخچه

پیشینه تعلیم و تعلم حقوق در ایران، به روش دانشگاهی و مفهوم معمول آن در جهان، از بدو تأسیس مدرسه عالی حقوق و مدرسه عالی سیاسی، آغاز می‌شود. در واقع برای این آغاز، دو مبدا تاریخی وجود دارد، یكی سال ۱۳۱۷ (هـ . ق.) برابر با ۷۸-۱۲۷۷ (ش.) و دیگری ۹۹-۱۲۹۸ (ش.).

پیش از ورود به بحث تفصیلی نحوه ایجاد این دو مدرسه عالی، زمینه‌های تشكیل آنها را بررسی كرده و در ادامه، به معرفی سیر تحصیلات عالیه حقوق، مراكز و دانشكده‌های حقوق و چگونگی تاریخ تاسیس و فعالیتهای علمی آنها خواهیم پرداخت.

مدرسه عالی علوم سیاسی، در واقع ادامه مدرسه سیاسی بود. حتی زمینه اولیه مدرسه عالی حقوق در همین مدرسه ریخته شد و استادان و مدرسان آن نیز از اساتید مدرسه سیاسی بودند. مدرسه عالی حقوق و مدرسه عالی علوم سیاسی در سالهای آغازین فعالیت خود، به عنوان دو مركز علمی مستقل از یكدیگر شناخته می‌شدند. بعدها، با توجه به ماهیت علمی بسیار نزدیك آنها به یكدیگر، در هم ادغام شدند و نخست، دانشكده حقوق و سرانجام دانشكده حقوق و علوم سیاسی را در تهران پدید آوردند.

منبع: کتاب چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 1٫00 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید