خانه » کشکول » تقویم حقوق » تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق در ایران
نظام آموزش عالی حقوق
نظام آموزش عالی حقوق

تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق در ایران

قضاوت‌آنلاین: تاریخچه نظام آموزشی عالی حقوق در ایران شامل سه قسمت با عناوین “تاریخچه، چگونگی تشكیل مدرسه عالی علوم سیاسی و نحوه شکل‌گیری مدرسه عالی حقوق است که بسیار خواندنی است. پست حاضر که به تاریخچه اختصاص دارد، اندکی کوتاه بوده و به عنوان دریچه‌ای برای ورود به مشروح دو تاریخچه بعدی است.

تاریخچه

پیشینه تعلیم و تعلم حقوق در ایران، به روش دانشگاهی و مفهوم معمول آن در جهان، از بدو تأسیس مدرسه عالی حقوق و مدرسه عالی سیاسی، آغاز می‌شود. در واقع برای این آغاز، دو مبدا تاریخی وجود دارد، یكی سال ۱۳۱۷ (هـ . ق.) برابر با ۷۸-۱۲۷۷ (ش.) و دیگری ۹۹-۱۲۹۸ (ش.).

پیش از ورود به بحث تفصیلی نحوه ایجاد این دو مدرسه عالی، زمینه‌های تشكیل آنها را بررسی كرده و در ادامه، به معرفی سیر تحصیلات عالیه حقوق، مراكز و دانشكده‌های حقوق و چگونگی تاریخ تاسیس و فعالیتهای علمی آنها خواهیم پرداخت.

مدرسه عالی علوم سیاسی، در واقع ادامه مدرسه سیاسی بود. حتی زمینه اولیه مدرسه عالی حقوق در همین مدرسه ریخته شد و استادان و مدرسان آن نیز از اساتید مدرسه سیاسی بودند. مدرسه عالی حقوق و مدرسه عالی علوم سیاسی در سالهای آغازین فعالیت خود، به عنوان دو مركز علمی مستقل از یكدیگر شناخته می‌شدند. بعدها، با توجه به ماهیت علمی بسیار نزدیك آنها به یكدیگر، در هم ادغام شدند و نخست، دانشكده حقوق و سرانجام دانشكده حقوق و علوم سیاسی را در تهران پدید آوردند.

منبع: کتاب چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

1+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 1٫00 از5)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

همچنین ببینید

خاطره

احترام آرزو

چرا باید آرزوی دیگران را محترم شماریم و به آن نخندیم را در خاطر بسیار خواندی تیمسار ضرغام به هنگام بازدید رضا شاه پهلوی از یکی از پادگان های کشور نقل می شود.

کافی نت

بخشنامه پلیس فتا به دفاتر خدمات اینترنتی (کافی نت ها) کشور

بخشنامه پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا به دفاتر خدمات اینترنت (کافی نت‌ها) حاوی تکالیفی برای مسئولین این مراکز و حفظ حقوق کاربران کافی نت ها است

پاسخی بگذارید