خانه » کشکول » تقویم حقوق » تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق در ایران
نظام آموزش عالی حقوق
نظام آموزش عالی حقوق

تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق در ایران

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹ و ۲۵ دقیقه ق.ظ

قضاوت‌آنلاین: تاریخچه نظام آموزشی عالی حقوق در ایران شامل سه قسمت با عناوین “تاریخچه، چگونگی تشكیل مدرسه عالی علوم سیاسی و نحوه شکل‌گیری مدرسه عالی حقوق است که بسیار خواندنی است. پست حاضر که به تاریخچه اختصاص دارد، اندکی کوتاه بوده و به عنوان دریچه‌ای برای ورود به مشروح دو تاریخچه بعدی است.

تاریخچه

پیشینه تعلیم و تعلم حقوق در ایران، به روش دانشگاهی و مفهوم معمول آن در جهان، از بدو تأسیس مدرسه عالی حقوق و مدرسه عالی سیاسی، آغاز می‌شود. در واقع برای این آغاز، دو مبدا تاریخی وجود دارد، یكی سال ۱۳۱۷ (هـ . ق.) برابر با ۷۸-۱۲۷۷ (ش.) و دیگری ۹۹-۱۲۹۸ (ش.).

پیش از ورود به بحث تفصیلی نحوه ایجاد این دو مدرسه عالی، زمینه‌های تشكیل آنها را بررسی كرده و در ادامه، به معرفی سیر تحصیلات عالیه حقوق، مراكز و دانشكده‌های حقوق و چگونگی تاریخ تاسیس و فعالیتهای علمی آنها خواهیم پرداخت.

مدرسه عالی علوم سیاسی، در واقع ادامه مدرسه سیاسی بود. حتی زمینه اولیه مدرسه عالی حقوق در همین مدرسه ریخته شد و استادان و مدرسان آن نیز از اساتید مدرسه سیاسی بودند. مدرسه عالی حقوق و مدرسه عالی علوم سیاسی در سالهای آغازین فعالیت خود، به عنوان دو مركز علمی مستقل از یكدیگر شناخته می‌شدند. بعدها، با توجه به ماهیت علمی بسیار نزدیك آنها به یكدیگر، در هم ادغام شدند و نخست، دانشكده حقوق و سرانجام دانشكده حقوق و علوم سیاسی را در تهران پدید آوردند.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.