خانه » بیوگرافی » قضات دادگستری » زندگی نامه دکتر موسی جوان، قاضی و وکیل دادگستری
دکتر موسی جوان
دکتر موسی جوان

زندگی نامه دکتر موسی جوان، قاضی و وکیل دادگستری

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱ و ۵۲ دقیقه ب.ظ

دكتر موسی جوان، فرزند مرحوم شیخ علی مجتهد جوان، در سال ۱۲۷۵ (ش.) در تبریز به دنیا آمد. دوره ابتدایی و متوسطه را در تبریز گذراند و سپس به تهران آمد و در مدرسه عالی سیاسی به تحصیل پرداخت و در سال ۱۲۹۹ (ش) در مدرسه عالی حقوق به ادامه تحصیل مشغول شد و لیسانس گرفت. در سال ۱۳۰۳ (ش.) در كنار تحصیلات عالی، علوم فقهی و دینی را نزد پدر و علمای تبریز فرا گرفت و مدتی در تهران از محضر علمای وقت مانند میرزا مهدی آشتیانی و میرزا طاهر تنكابنی فقیه نصیری، حكمت، فلسفه و منطق آموخت.

پس از پایان دوره تحصیلی در مدرسه عالی حقوق، به فرانسه رفت و موفق به دریافت دكترای حقوق شد. در كنار این تحصیلات، به آموختن زبانهای فرانسه، روسی، عربی، تركی و انگلیسی همت گماشت و بر آنها تسلط یافت.

پس از بازگشت به ایران، به خدمت قضایی دادگستری مشغول شد و عناوینی مانند وكیل عمومی استیناف و بدایت، حاكم بدایت و مستنطق اول تهران را در تصدی داشت.

در سال ۱۳۱۰ (ش.) از خدمت قضایی كناره گیری كرد و تا پایان عمر به وكالت پرداخت. او نیز همانند دو برادر خود، جعفر جوان و محمد جوان (عادل الدوله) از هوش و ذكاوت خدادادی برخوردار بود و از وكلای مشهور زمان خود به شمار می آمد. وی بیشتر به تاریخ و فلسفه علاقه‌مند بود و اطلاعات وسیعی در این زمینه‌ها و علوم فقهی داشت. پدرش در سنین جوانی (پانزده الگی) به درجه اجتهاد رسید. یكی از فرزندان او به نام پروفسور علی جوان از طراحان پروژه‌های فضایی ناسا و كاشف لیزرگازی است. دكتر موسی جوان، در زمانی كه كتابهای حقوقی از تعداد انگشتان یك دست كمتر بود، به تالیف اثری حقوقی همت گماشت كه حتی هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اهم آثار تالیفی و تحقیقی دكتر جوان عبارتند از: ۱- دوره مبانی علم حقوق (پنج جلدی) ۲- حكمت تطبیقی در حقیقت و حس و عقل ۳- تاریخ اجتماعی ایران باستان ۴- مجموعه مقالات راجع به زرتشت و پاسخ به این سو ۵- تفسیر اوستا و ترجمه گاتاها ۶- مجموعه قوانین زردتشت یا وندیداد اوستا ۷- بطلان قاعده استصحاب ۸- رد تصوف و رد حكمه الاشراق

دكتر موسی جوان، در مهرماه ۱۳۵۰ (ش.) دار فانی را وداع كرد. پیكرش در امامزاده عبدالله (س.) در كنار مزار دو برادرش به خاك سپرده شده است.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 4٫00 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

۲ نظر

  1. Avatar

    ایشون با وجود هوش و ذکاوتشون تعصب شدید اسلامی داشت و یک مسلمان تندور بود که با فرهنگ ایرانی سر دشمنی داشت خصوصا با زرتشتیان .

  2. Avatar

    با سلام و سپاس از توضیح شما
    ای کاش به منشاء اعلام نظر از حیث این که، حاصل تجربیه شخصی شاگردی با استاد و یا مطالعه از منبعی است، نیز اشاره می‌نمودید.

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.