دکتر علی صدارت
دکتر علی صدارت

زندگی نامه دکتر علی صدارت، قاضی دادگستری

دكتر علی صدارت، از چهره‌های نامدار قضایی و شعرای مشهور صده اخیر ایران (متخلص به نسیم)، در سال ۱۲۸۵ (ش.) در اردكان یزد به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در اردكان و دوره متوسطه را در مدرسه سعدی اصفهان، با اخذ دیپلم در سال ۱۳۱۲ (ش.) به پایان رساند. در همین سال وارد مدرسه عالی حقوق شد و در سال ۱۳۱۴ (ش.) شعبه علوم حقوق قضایی و در سال ۱۳۱۵ (ش.) شعبه علوم سیاسی را به پایان رساند.

وی بلافاصله پس از فراغت از تحصیل به استخدام كادر قضایی دادگستری درآمد و عناوین شغلی مختلفی را در تصدی داشت كه عبارتند از: امین الصلح شیراز، دادرس دادگاه بخش شیراز، رئیس شعبه دادگاه شهرستان شیراز، رئیس كل دادگاه‌های شهرستان شیراز، رئیس دادگستری استان پنجم، مستشار دادگاه استان ۱ و ۲، رئیس شعبه ۸ دادگاه استان ۱ و ۲، رئیس كل دادگاههای شهرستان تهران (۱۳۲۴ ش.)، دادیار دادسرای انتظامی قضات، دادستان استان ۱ و ۲، دادستان استان.

صدرات در سال ۱۳۳۴ (ش.) به منظور تحقیق و مطالعه علمی در زمینه حقوق ملل اروپا، به فرانسه رفت و سرانجام در سال ۱۳۳۶ (ش.) با ارائه پایان نامه «حدود و دیات در فقه اسلام» موفق به دریافت دكترای حقوق جزا شد. در بازگشت به ایران، به ادامه كارهای قضایی در دادگستری پرداخت و عناوین شغلی مختلفی را بر عهده گرفت كه عبارتند از: بازپرس اداره بازرسی كل كشور، مستشار شعبه ۱۰ دیوان عالی كشور و رئیس شعبه ۱۱ دیوان عالی تهران كه تا زمان بازنشستگی در سال ۱۳۵۵ (ش.) ادامه داشت. همچنین ایشان در اواسط دهه ۱۳۴۰ (ش.) در دانشكده حقوق به تدریس حقوق جزا و گاهی نیز در دانشكده ادبیات به تدریس می‌پرداخت.

اهم آثار تالیفی و تحقیقی دكتر صدارت عبارتند از: ۱- حقوق جزا و جرم شناسی ۲- تحول حقوق مالكیت

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 2٫00 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code