دکتر حسینقلی کاتبی
دکتر حسینقلی کاتبی

زندگی نامه دکتر حسینقلی کاتبی؛ قاضی، وکیل و نویسنده

دكتر حسینقلی كاتبی، در سال ۱۲۹۱ (ش.) در تبریز به دنیا آمد. دوره‌های ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به پایان رساند و از دانشكده حقوق، لیسانس گرفت. در سال ۱۳۱۸ (ش.) به كادر قضایی دادگستری پیوست، اما در سال ۱۳۲۲ (ش.) كناره گیری كرد و به وكالت پرداخت. پس از مدتی، دكترای حقوق خود را از دانشگاه پاریس گرفت. در كنار وكالت در دادگستری، سالها به تحصیل در علوم حقوقی، ادبیات فارسی، فلسفه و جامعه شناسی پرداخت و آثاری پدید آورد كه در حال حاضر نیز جزو مراجع به شمار می‌آیند.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر كاتبی عبارتند از: ۱- حقوق تجارت (بارها تجدید چاپ شده است) ۲- دیكسیونر(*) فرهنگ حقوقی (فرانسه به فارسی) ۳- در عقود و تعهدات و الزامات ۴- آذربایجان و وحدت ملی ۵- حقوق بشر ۶- حقوق كیفری بین الملل ۷- بردگی ۸- نگارش فارسی ۹- فصلی در انشاء ۱۰- شكوفه‌های ادب ۱۱- وكالت در دعاوی.

دكتر حسینقلی كاتبی، در سال ۱۳۶۵ (ش.) پس از هفتاد و اندی سال عمر با عزت و پر تلاش، در خارج از كشور دیده از جهان فرو بست.

زیرنویس:

(*) (اسم) [فرانسوي: dictionnaire] کتابي که در آن واژه‌هاي يک زبان و معني آن‌ها به همان زبان يا به زباني ديگر، به ترتيب الفبايي جمع آوري شده و دربار? هر واژه، اطلاعاتي چون هويت دستوري، ريشه‌شناسي، و آوانگاري را بيان مي‌کند؛ لغت‌نامه.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

3.9/5 = (30 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=19025


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید