دکتر حسینقلی کاتبی
دکتر حسینقلی کاتبی

زندگی نامه دکتر حسینقلی کاتبی؛ قاضی، وکیل و نویسنده

دكتر حسینقلی كاتبی، در سال ۱۲۹۱ (ش.) در تبریز به دنیا آمد. دوره‌های ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به پایان رساند و از دانشكده حقوق، لیسانس گرفت. در سال ۱۳۱۸ (ش.) به كادر قضایی دادگستری پیوست، اما در سال ۱۳۲۲ (ش.) كناره گیری كرد و به وكالت پرداخت. پس از مدتی، دكترای حقوق خود را از دانشگاه پاریس گرفت. در كنار وكالت در دادگستری، سالها به تحصیل در علوم حقوقی، ادبیات فارسی، فلسفه و جامعه شناسی پرداخت و آثاری پدید آورد كه در حال حاضر نیز جزو مراجع به شمار می‌آیند.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر كاتبی عبارتند از: ۱- حقوق تجارت (بارها تجدید چاپ شده است) ۲- دیكسیونر(*) فرهنگ حقوقی (فرانسه به فارسی) ۳- در عقود و تعهدات و الزامات ۴- آذربایجان و وحدت ملی ۵- حقوق بشر ۶- حقوق كیفری بین الملل ۷- بردگی ۸- نگارش فارسی ۹- فصلی در انشاء ۱۰- شكوفه‌های ادب ۱۱- وكالت در دعاوی.

دكتر حسینقلی كاتبی، در سال ۱۳۶۵ (ش.) پس از هفتاد و اندی سال عمر با عزت و پر تلاش، در خارج از كشور دیده از جهان فرو بست.

زیرنویس:

(*) (اسم) [فرانسوي: dictionnaire] کتابي که در آن واژه‌هاي يک زبان و معني آن‌ها به همان زبان يا به زباني ديگر، به ترتيب الفبايي جمع آوري شده و دربار? هر واژه، اطلاعاتي چون هويت دستوري، ريشه‌شناسي، و آوانگاري را بيان مي‌کند؛ لغت‌نامه.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 1٫50 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code