خانه » مقاله ها » مقالات حقوق جزا » مقاله مجازات حمل و نگهداری بی سیم های غیرمجاز (قسمت سوم)
بی سیم

مقاله مجازات حمل و نگهداری بی سیم های غیرمجاز (قسمت سوم)

قسمت سوم- نحوه برخورد ضابطان دادگستری و مقام های قضایی با بی سیم های غیرمجاز مکشوفه

مأمورین نیروهای انتظامی مکلفند به مجرد کشف بی سیم های غیرمجاز یا مشاهده استفاده از ایستگاه های رادیویی بدون مجوز قانونی، بی سیم را توقیف و مرتکب آن را نزد مقام قضایی اعزام نمایند. اقدامات مقامات قضایی در رابطه با بی سیم های فوق در دو مرحله قابل بررسی است. نخست تکلیف مراجع تعقیب و تحقیق و دیگری مرجع دادرسی و صدور حکم.در این پست به قسمت اول و در پست آتی به قسمت دوم می پردازیم.

با توجه به قانون استفاده از بي‌سيم‌هاي اختصاصي و غير حرفه‌اي (‌آماتوري) ‌مصوب ۲۵/۱۱/۱۳۴۵ با اصلاحات بعدی و آیین نامه اجرایی قانون استفاده از بیسیم های اختصاصی و غیر حرفه ای ( آماتوری) مصوب ۱۳/۱۱/۱۳۶۱ هیأت وزیران و شرح و وظایف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مقام قضایی تحقیق دادسرا باید بدواً از اداره کل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی[۱] تقاضای کارشناسی دستگاه بی سیم (فرستنده یا گیرنده) مکشوفه را نسبت به موارد مهم ذیل به عمل آورد:

اولاً: مشخصات فنی دستگاه بی سیم از حیث ساخت کارخانه ای یا دستی (تولید کارخانه است یا دست ساز می باشد)، نوع دستگاه مجاز، غیرمجاز و غیرمتعارف که شامل مارک، مدل، سریال، تیپ، باند فرکانسی، محدوده فرکانسی، تعدادکانال، توان خروجی، شعاع تحت پوشش، نوع ارتباط، پهنای باند و نوع پخش آن، فاصله کانالی، کشورسازنده، تعداد، مقررات قانونی (چنانچه آگاهی نداشته باشد) می شود، چیست؟

ثانیاً: آیا بی سیم فاقد پروانه و غیرمجاز است؟

ثالثاً: فرکانس کاری آن چیست، آیا از نوع نظامی است که دوایر امنیتی از آن استفاده می کند و غیرمجاز است و آیا از فرکانس های آن بهره برداری غیرمجاز شده است یا خیر؟

رابعاً: بی سیم مکشوفه دارای عقبه بوده و در شبکه ای از بی سیم ها معنی و مفهوم می یابد و حمل منفرد آن بیهوده است یا خیر؟

خامساً: با توجه به مشخصات بی سیم، امکان اصلاح پذیری آن وجود دارد یا خیر؟

لازم به یادآوری است که چنانچه مقام قضایی اشراف به مباحث فنی فوق نداشته باشدمی تواند با ارسال دستگاه بی سیم به اداره مذکور، به صورت کلی هم استعلام نمایند، کارشناسان خدوم این اداره رحمت کشیده و نسبت به موارد فوق نیز اعلام نظر کارشناسی کامل خواهند نمود.

نمونه ای از نظریه کارشناسی اداره کل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نسبت به یک دستگاه بی سیم مکشوفه

مشخصات فنی

مارک: Kenwood

مدل: TK-320$

سریال: ۷۰۱۱۱۷۲۵

تیپ: Professional (حرفه ای- غیرمتعارف)

باند فرکانسی: UHF

محدوده فرکانسی: ۴۷۰ MHz الی ۴۵۰

تعدادکانال: ۱۶ کانال

توان خروجی: ۵ وات (ذاتاً غیرمجاز) غیرمتعارف

شعاع تحت پوشش: حدود ۵/۵ کلیومتر در فضای آزاد (ذاتاً غیرمجاز-غیرمتعارف)

نوع ارتباط: Simplex

پهنای باند و نوع پخش آن: ۱۶K0F3EJN (ذاتاً غیرمجاز)

فاصله کانالی: ۲۵ KHz (ذاتاً غیرمجاز)

کشورسازنده: سنگاپور

تعداد: یک دستگاه به همراه باطری، آنتن ، کلیس کمری

بی سیم فاقد پروانه، دارای عقبه بوده و در شبکه ای از بی سیم ها معنی و مفهوم می یابد و حمل منفرد آن بیهوده است. با عنایت به انجام مراحل تست و آزمایش روی دستگاه بی سیم ارسالی، محرز گردید که از فرکانس های آن بهره برداری غیرمجاز شده است. با توجه به خصوصیات بی سیم مکشوفه و اصلاح ناپذیر بودن آن، وفق ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی صدور حکم به ضبط و معدوم نمودن آن توسط این اداره کل از آن مقام قضایی تقاضا می شود.

البته این نکته هم لازم به ذکر است که بر حسب مورد ممکن است این اداره کل از فروشنده، خریدار و استفاده کنندگان این گونه دستگاه های بی سیم هم شکایت نماید تا حسب مورد بر اساس مادتین ۱۰ و ۱۱ قانون استفاده از بی سیسم های اختصاصی و غیرحرفه ای مصوب اسفند ماه ۱۳۴۵ متهم یا متهمین مورد مجازات قرار گیرند. در قسمت بعدی مقاله نست به صحت و سقم این تقاضا اعلام نظر حقوقی خواهد شد.

همچنین باید خاطر نشان کرد، از آنجایی که کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات فاتب و ناجا بطور رسمی به عنوان نماینده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص جمع آوری و توقیف بی سیم های غیرمجاز در سطح تهران بزرگ فعالیت می نماید، می توان نظریه کارشناسی را از معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات فاتب هم تقاضا کرد. در این صورت تقاضای کارشناسی بی سیم از این جهت هم به عمل می آید که اولاً: فرکانس منصوب بر روی آن متعلق به ناجا است یا خیر؟ ثانیاً: آیا بی سیم از نوع ذاتاً غیرمجاز و مخرب است یا خیر؟

نمونه اعلام نظر کارشناسی معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات فاتب نسبت به یک دستگاه بی سیم مکشوفه

با بررسی به عمل آمده فرکانس منصوب بر روی بی سیم ارسالی، این دستگاه متعلق به ناجا نمی باشد ولی احتمال مالکیت فرکانس برنامه ریزی شده بر روی بی سیم فوق به ارگان و سازمان های دولتی و غیردولتی دیگری تعلق داشته باشد، متصور است. بی سیم فوق از نوع بیسم ذاتاً غیرمجاز و مخرب بوده که بایستی پس از توقیف، پلمپ و تحویل انبار سازمان تنظمیم مقررات و ارتباطات رادیویی شود.

پیشنهاد ما این است که حتی المقدور استعلام کامل از اداره کل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انجام شود.

زیرنویس:

[۱]– این اداره کل زیر مجموعه «سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی» است و این سازمان خود جزء وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محسوب می گردد. مثلاً اگر حوزه قضایی شما منطقه شرق تهران باشد باید از اداره کل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شرق استعلام شود. در عمل نیز اداره نظارت بر سرویس های رادیویی دستگاه بی سیم را کارشناسی نموده ولی اداره کل فوق پاسخ مرجع قضایی را تنظیم و ارسال می نماید.

سایر قسمت ها:

قسمت اول – آشنایی با بی سیم، کاربردهای بی سیم، انواع بی سیم، مدیریت فرکانس رادیویی، ضرورت برخورد قانونی با بی سیم های غیرمجاز و فروشندگان و استفاده کنندگان از آن و آشنایی با اصطلاحات مرتبط با ارتباطات رادیویی

قسمت دوم – قوانین و مقررات قانونی حاکم بر بی سیم های غیرمجاز

قسمت چهارم – رویکرد قضات و رویه قضایی نسبت به اعمال مجرمانه حمل و نگهداری بی سیم های غیرمجاز

در صورت هرگونه پرسش، می‌توانید در بخش دیدگاه هر یک از پست های فوق مطرح تا پاسخ داده شود.

منبع: قضاوت آنلاین

1+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی علیرضا مرادی

علیرضا مرادی
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز و عضو تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره و وکالت پرونده‌ها

۴ نظر

 1. Avatar
  محمود خان زاده

  سلام
  من مهندس ساختمان هستم.
  با توجه به موقعیت شغلی از بیسیم جنرال الکتریک استفاده می کردم.
  پلیس بیسیم را ضبط کرده و به دادگاه ارجاع داد. قاضی ضمن توقیف بیسیم، مبلغ نهصد هزار تومان جریمه صادر کرد.
  چطور باید ثابت کنم که بیسیم مجاز بوده؟
  آیا پس از پرداخت جریمه می توان اقدام کرد، با توجه به اینکه اتومبیل بنده نیز توقیف شده است، مجبور هستم تا برای عدم توقیف باید جریمه پرداخت شود

  0
 2. علیرضا مرادی

  با درود
  صرف نظر از اختلاف رویه قضایی قضایی در خصوص «درجه و مرجع صالح رسیدگی به جرم نگهداری بی سیم های غیرمجاز و مجازات آن» که با تصویب قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ حادث شد، مرجع رسیدگی اعم از دادسرا و دادگاه باید برای احراز غیرمجاز بودن بی سیم، نظر تخصصی «تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی» یا « فناوری اطلاعات و ارتباطات فاتب» را اخذ کند.
  مشخص نیست خودروی شما به چه علت توقیف شده است؟! زیرا رابطه ای میان حمل و نگهداری یک دسته بی سیم غیرمجاز با توقیف خودرو وجود ندارد.
  با توجه به این که تصویر و یا متن حکم دادگاه ارسال نشده است، نمی توان نسبت به صحت و سقم اخذ نظریه فوق و همچنین مجازات جزای نقدی تعیین شده اظهارنظر کرد.
  در صورت تمایل تصویر خوانای حکم یا متن کامل آن را از طریق فرم تماس با ما و یا کانال تلگرامی قضاوت آنلاین ارسال تا بررسی و اعلام نظر شود.
  مقدمه پرداخت جریمه از سوی شما، عدم اعتراض به حکم است ولی با پرداخت آن، پرونده مختومه خواهدشد. بنابراین اگر قصد اعتراض دارید، نباید جریمه را پرداخت کنید.

  0
 3. Avatar
  مرتضی شفی زاده

  جناب مرادی
  با سلام و خدا قوت
  بفرمایید بنده که دانش آموخته حقوق قضایی هستم به چه نحوی می توانم به فعالیت شما کمک نمایم.
  متشکرم.

  0
 4. علیرضا مرادی

  با درود
  جناب آقای شفی زاده
  ضمن سپاس از علاقمندی شما به همکاری با قضاوت آنلاین
  با توجه به محتوای سایت قضاوت آنلاین و نیز انجمن حقوقی آن، موضوعاتی که علاقمند به فعالیت در هریک می باشید را به همراه سوابق خود از طریق فرم تماس با ما اعلام تا اقدام شود.

  0

پاسخی بگذارید