خانه » قوانین » قوانین حقوقی » لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ با اصلاحات بعدی و زیرنویس مواد
کانون وکلای دادگستری

لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ با اصلاحات بعدی و زیرنویس مواد

قضاوت آنلاین: در وجه تسمیه ذکر “استقلال” در عنوان لایحه حاضر، باید گفت، با کوشش های بسیار حسن پیرنیا، نخستین مقررات وکالت با عنوان “وکلای دادگستری” به تصویب رسید. در دوره وزرات عدلیه علی اکبر داور در سال ۱۳۰۹ “کانون وکلای عدلیه” رسماً افتتاح شد و ایشان که مسئولیت وزرات عدلیه را نیز بر عهده داشته اند، به عنون رئیس کانون وکلاء تأیید شدند. سپس با ابتکار دکتر احمد متین دفتری، قانون وکالت در ۲۵ بهمن ۱۳۱۵ به تصویب رسید و برای نخستین بار وکلای دادگستری دارای شخصیت حقوقی شدند. در سال ۱۳۳۱ در زمان نخست وزیری دکتر محمد مصدق، لایحه ای با عنوان استقلال کانون وکلای دادگستری به امضاء رئیس دولت رسید و در سال ۱۳۳۳ به تصویب مجلس رسید و به این ترتیب کانون وکلاء از وزارت عدلیه استقلال یافت.

لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۵ اسفند ۱۳۳۳ با اصلاحات بعدی

ماده ۱ ـ كانون وكلای دادگستری موسسه ای است مستقل و دارای شخصیت حقوقی كه در مقر هر دادگاه استان تشكیل می شود.(۱)
در نقاطی كه تا این تاریخ كانون وكلا وجود ندارد تشكیل كانون مشروط به این است كه در آن حوزه حداقل ۶۰ نفر وكیل دادگستری به شغل وكالت اشتغال داشته باشند و تا وقتی كه عده وكلا به حدنصاب مزبور نرسیده وكلای آن حوزه تابع مقررات و نظامات كانون وكلای مركز خواهندبود.(۲)
كانون وكلای دادگستری از قسمتهای ذیل تشكیل می شود :
الف ـ هیات عمومی .
ب ـ هیات مدیره .
ج ـ دادسرای انتظامی وكلا .
د ـ دادگاه انتظامی وكلا .
زیرنویس:
۱- به موجب قانون تشكیل دادگاههای عمومی ۱۳۵۸ دادگاههای استان منحل شده‌اند ولی با توجه قانون اصلاح پاره ای از مواد قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۸۱/۷/۲۸ مجلس شورای اسلامی موسوم «قانون احیای دادسراهای عمومی و انقلاب» و نیز قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ مجدداً احیاء شدند.
۲- به موجب تبصره ۲ ماده ۶ قانون كیفیت اخذ پروانه وكالت دادگستری مصوب ۱۷/۱/۱۳۷۶ مجلس شورای اسلامی محدوده حوزه هركانون، به پیشنهاد وزیر دادگستری و تصویب رییس قوه قضاییه مشخص می شود.

ماده ۲ ـ كانون وكلای هر محل به وسیله هیات مدیره اداره خواهدشد هیات مدیره كانون وكلای مركز از ۱۱ نفر عضو اصلی و شش نفر عضو علی البدل تشكیل می شود و در سایر مراكزدادگاههای استان مركب از ۵ نفر عضو اصلی و ۳ نفر عضو علی البدل خواهدبود .
هیات مدیره عهده دار امور مربوطه به كانون بوده و رییس هیات سمت ریاست كانون را دارد ونماینده قانونی كانون در كلیه مراجع رسمی است رییس كانون كلیه اعمال اداری و حقوقی كانون راانجام خواهدداد .
تبصره ـ بقای عضویت هیات مدیره مشروط بر این است كه محل اقامت وكیل منتخب در تمام مدت عضویت در مركز همان استان باشد.

ماده ۳ ـ هیات عمومی كانون وكلای هر استان از وكلایی كه در آن حوزه اشتغال به وكالت دارند و حایز شرایط زیر باشند تشكیل می شود و هر دو سال یك بار برای انتخاب اعضا هیات مدیره تشكیل جلسه می دهد .
وكلایی كه واجد شرایط زیر باشند می توانند در انتخاب اعضا هیات مدیره كانون شركت نمایند : الف ـ وكلای پایه یك و پایه دو دادگستری مشروط براینكه :
۱ ـ محكومیت انتظامی از درجه ۴ به بالا نداشته باشند .
۲ ـ در حال تعلیق از وكالت نباشند .

ماده ۴ ـ با توجه به ماده ۴ قانون كیفیت اخذ پروانه وكالت دادگستری مصوب ۱۷/۱/۱۳۷۶ مجلس شورای اسلامی منسوخ است.
زیرنویس:
ماده ۴ مصوب ۱۳۳۳/۱۲/۲) – اعضاء هیات مدیره كانون وكلاء از بین وكلاء پایه یك هر حوزه كه واجد شرایط زیر باشند برای مدت دو سال انتخاب می شوند
الف – لااقل ۳۵ سال داشته باشند .
ب – لیسانسیه حقوق بوده و لااقل ده سال سابقه وكالت یا قضاوت داشته باشند به شرط آنكه ۵ سال آن سابقه وكالت پایه یك باشد .
ج – وكلایی كه فاقد دانشنامه لیسانس می باشند در صورتی می توانند انتخاب شوند كه دارای مدت ۲۰ سال سابقه وكالت یا ۲۰ سال سابقه وكالت وقضاوت باشند به شرط آنكه ۵ سال از مدت مزبور سابقه وكالت پایه یك داشته باشند.
د – محكومیت انتظامی بالاتر از درجه ۴ نداشته باشند .
ه ـ – سوء شهرت نداشته باشند .
د – محكومیت انتظامی بالاتر از درجه ۴ نداشته باشند .
ﻫ- سوء شهرت نداشته باشند.

3+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (4 رأی, میانگین: 4٫50 از5)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

Avatar
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز، کارشناس ارشد حقوق خصوصی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره حقوقی در سایت و تلگرام و قبول وکالت پرونده‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.