دادگاه عالی انتظامی قضات
دادگاه عالی انتظامی قضات

به مدیر دفتر بازپرسی و دادگاه نظامی با مدرک کارشناسی حقوق، پروانه کارآموزی وکالت تعلق می گیرد (رأی شماره ۱۳ دادگاه عالی انتظامی قضاوت)

قضاوت آنلاین: از جمله اشخاصی که برابر بند “د” ماده ۸ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۵ اسفند ۱۳۳۳ با اصلاحات بعدی به آنان پروانه وکالت درجه اول تعلق می گیرد، دارندگان لیسانس حقوق قضایی با حداقل ۵ سال سابقه کار در سمت های حقوقی در دستگاه های دولتی و وابسته دولت و نهادها و نیروهای مسلح هستند. رأیی از شعبه پنجم دادگاه عالی انتظامی قضات صادر شد که برخی آن را قابل تأمل دانستند، در حالی که به ما عقیده رأی صادره با تفسیر صحیح از مستند ذکر شده صادر و قابل دفاع است. کارمندی که مدرک کارشناس ارشد حقوق قضایی را دارا بوده و سال ها در سمت مدیر دفاتر دادسرا و دادگاه‌های نظامی اشتغال داشته و از نزدیک تجربه عملی حقوق را در مراحل تحقیقات و دادرسی کسب نموده، چرا نباید فعالیت وی از مصدایق بند فوق محسوب شود؟

شماره دادنامه: ۱۳
تاریخ صدور: ۱۳۹۶/۲/۲۰
مرجع رسیدگی: شعبه پنجم دادگاه عالی انتظامی قضات
موضوع رسیدگی: اعتراض به تصمیم هیئت مدیره کانون وکلاي دادگستري گلستان

خلاصه جریان پرونده:

اعتراض آقای محمد قربان‌نژاد ضمن درخواست پروانه کارآموزی وکالت از کانون وکلای دادگستری اعلام داشته … سرهنگ بازنشسته نیروی انتظامی است و با سی سال خدمت و با مدرک کارشناس ‌ارشد بازنشسته گردید. در تاریخ ۱۳۶۵/۹/۱ به استخدام رسمی ناجا درآمده و تا پایان بازنشستگی ۱۳۹۵/۹/۱ در سازمان نیروهای مسلح مشغول به خدمت بوده و به‌طور مستمر به‌عنوان مدیر‌دفتر شعبه اول بازپرسی و شعبه اول دادگاه نظامی انجام وظیفه نموده‌است. لیکن هیأت‌مدیره کانون وکلای دادگستری استان گلستان،‌ به‌لحاظ اینکه فاقد شرایط موردنظر قانونگذار در بند “د” ماده ۸ قانون لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری می‌باشد با درخواست ایشان مخالفت و آن را رد نموده‌است. این موضوع منجر به اعتراض وی و طرح پرونده جهت رسیدگی در این دادگاه گردیده‌است. درخواست معترض و لایحه دفاعیه ثبت و پیوست پرونده شده‌است.

اینک شعبه پنجم دادگاه عالی انتظامی قضات به‌ترتیب فوق در هیأت قانونی تشکیل است. با توجه به مندرجات اوراق پرونده و قرائت گزارش تهیه‌شده و بررسی لایحه دفاعی پس از تبادل نظر و با انجام مشاوره به‌شرح آتی انشاء رأی می‌نماید:

رأی دادگاه

اعتراض آقای محمد قربان‌نژاد نسبت به تصمیم مورخ ۱۳۹۵/۱۰/۴ هیأت‌مدیره کانون وکلای دادگستری استان گلستان وارد است و تصمیم مورد اعتراض که بر مبنای رد تقاضای پروانه کارآموزی وکالت دادگستری به لحاظ اینکه مدیر‌ دفتر بازپرسی و مدیر‌ دفتر دادگاه نظامی، کارشناس حقوقی مورد‌ نظر قانونگذار در بند “د” ماده ۸ لایحه قانونی استقلال کانون وکلا نمی‌باشند، قابل تأیید نمی‌باشد زیرا معترض با داشتن مدرک کارشناسی‌ ارشد حقوق‌ قضایی و سال‌ها مدیر‌دفتری دادسرا و دادگاه،‌ عملاً سمت و فعالیت حقوقی داشته و اصولاً مدیر‌ دفتر قضایی از مصادیق بارز بند “د” ماده ۸ لایحه قانونی مرقوم محسوب می‌شود. لذا به استناد ماده ۳۴ آیین‌نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری حکم به الزام کانون محترم وکلای دادگستری گلستان به صدور پروانه کارآموزی وکالت به نام آقای محمد قربان‌نژاد با رعایت موازین قانونی صادر می‌گردد، رأی صادره قطعی است.

رئیس دادگاه: آقایان نورالدین صادقی مستشار: محمود غیاثی عضو معاون: شهرام محمدزاده

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=19285


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن