دکتر محمد علی معتمد
دکتر محمد علی معتمد

زندگی نامه دکتر محمد علی معتمد، استاد حقوق کیفری

دكتر سید محمدعلی معتمد، مؤسس و بنیانگذار دانشكده حقوق دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی كنونی) در سال ۱۲۹۶ (ش.) در اراك به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در اراك و دوره متوسطه را در دبیرستان دارالفنون تهران به پایان رساند. سپس به مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی راه یافت و در سال ۱۳۲۰ (ش) لیسانس گرفت. در همین سال به سوئیس رفت و ابتدا در دانشكده حقوق دانشگاه نوشاتل به تحصیل حقوق پرداخت، اما ادامه تحصیلات خود را در دانشكده حقوق دانشگاه اكسان پرووانس، پی گرفت و با ارائه پایان نامه عدم دادگاه تفتیش اتهام (هیئت اتهامی در ایران) موفق به دریافت دكترای حقوق كیفری شد.

در سال ۱۳۳۲ (ش.) به ایران بازگشت و مدتی در مشاغل دولتی نظیر كار در وزارت دارایی و ریاست شركت بیمه ایران به كار پرداخت. در سال ۱۳۴۵ (ش.) با تلاش و پیگیری مستمر او، در دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی كنونی) دوره تحصیلات تكمیلی فوق لیسانس با نام «دوره مشاوران اداری» و «دوره كارشناسی ارشد دادگاه اطفال» تشكیل شد. این دوره‌ها نخستین گام برای تشكیل و گشایش دانشكده حقوق دانشگاه ملی ایران بود. پس از جلسات مختلف با مقامات عالی رتبه فرهنگی و پیگیری‌های جدی و مكاتبات مفصل دكتر معتمد، سرانجام پس از برگزاری ۲ دوره تكمیلی كارشناسی ارشد، مجوز رسمی گشایش دانشكده حقوق دانشگاه ملی ایران (دومین دانشكده حقوق در كشور) در سال ۱۳۴۶ (ش.) صادر شد.

دكتر معتمد از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۹ (ش.) ریاست و سرپرستی دانشكده حقوق دانشگاه ملی ایران را بر عهده داشت. در كنار ریاست بر دانشكده، تا سال ۱۳۵۸ به تدریس حقوق جزای عمومی و حقوق جزای بین المللی در دوره های كارشناسی و كارشناسی ارشد مشغول بود. از جمله آثار تالیفی و تحقیقی او می‌توان به كتاب حقوق جزای عمومی (دوره) و تعداد بی‌شماری مقالات حقوقی منتشر شده در نشریات حقوقی و اجتماعی آن سالها اشاره كرد.

دكتر سید محمد علی معتمد، در سیزدهم تیرماه ۱۳۷۲ (ش.) بر اثر بیماری قلبی در سن ۷۶ سالگی، در تهران دار فانی را وداع گفت.

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code