شعبه دادگاه
شعبه دادگاه

استفاده دارنده از چک تضمینی، خیانت در امانت نیست

دادنامه شماره: ۳۰۱۱۵۶

تاریخ صدور: ۱۳۹۰/۱۲/۸

مرجع صدور: شعبه ۱۱۶۳ دادگاه عمومی تهران

رأی بدوی

در خصوص اتهام آقای م.پ. فرزند ه. مبنی بر خیانت در امانت نسبت به یک فقره چک به شماره‌ی ۵۰۵۷۰۱ عهده‌ی بانک ص. به مبلغ پانصد و چهل و هفت میلیون و یکصد هزار ریال، با عنایت به کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه‌ی ۲ تهران، اظهارات گواهان، دفاعیات غیرموجه و بلااثر متهم و سایر قرائن و امارات موجود در پرونده، توجه اتهام به وی محرز و مسلم است. لذا دادگاه مستنداً به ماده‌ی ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی مشارالیه را به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم می‌نماید. رأی صادره حضوری و ظرف مهلت بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

دادرس شعبه ۱۱۶۳ دادگاه عمومی جزایی تهران

شماره رأی: ۹۱۰۹۹۷۰۲۲۲۱۰۰۹۸

تاریخ صدور: ۱۳۹۱/۸/۱۰

مرجع صدور: شعبه ۲۱ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

رأی دادگاه تجدید نظر

درخصوص اعتراض آقای م.ق. به وکالت از م.پ. نسبت به دادنامه شماره ۳۰۱۱۵۶ مورخه ۸/۱۲/۹۰ صادره از شعبه ۱۱۶۳ دادگاه عمومی تهران که به موجب آن مشارالیه به اتهام خیانت در امانت نسبت به یک فقره چک به شماره ۵۰۵۷۰۱ به مبلغ چهل و هفت میلیون و یکصد هزار ریال محکومیت حاصل نموده است، با ملاحظه محتویات پرونده و لایحه اعتراضیه وکیل تجدیدنظرخواه و صرف‌نظر از اعلام گذشت شکات خصوصی آقایان م.الف. و  م.الف. که طی سند محضری … مورخه ۶/۴/۹۱ دفتر اسناد … تهران و سند شماره … مورخه ۶/۴/۹۱ دفتر اسناد رسمی … قزوین اعلام رضایت نموده‌اند، با توجه به شکایت اولیه وکیل شکات مبنی بر اینکه چک به‌عنوان ضمانت بابت معاملات طرفین داده شده و چک تضمینی نمی‌تواند امانت تلقی شود زیرا علت تضمین استفاده دارنده چک در صورت لزوم از بازپرداخت بدهی است والا در فرض [پرونده] استفاده اگر خیانت تلقی گردد، تحویل آن به‌عنوان تضمین بی‌معنی خواهد بود. لذا دادگاه باتوجه به مراتب مذکور و به لحاظ فقد دلیل کافی بر توجه اتهام خیانت با استناد به بند یک ماده ۲۵۷ قانون آیین دادرسی کیفری و اصل برائت با نقض دادنامه تجدیدنظرخواسته، رأی بر برائت مشارالیه صادر می‌نماید. رأی صادره قطعی است.

رئیس شعبه ۲۱ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ـ مستشار دادگاه

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 4,00 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=19449


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1753 مطالب

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code