دکتر هوشنگ رشید یاسمی کرمانشاهی
دکتر هوشنگ رشید یاسمی کرمانشاهی

زندگی نامه دکتر هوشنگ رشید یاسمی کرمانشاهی، استاد پزشکی قانونی

دكتر هوشنگ رشید یاسمی، فرزند غلامرضا رشید یاسمی كرمانشاهی، یكی از ادبای معاصر كشور، در سال ۱۲۹۹ (ش.) در كرمانشاه به دنیا آمد. قسمتی از تحصیلات ابتدایی را در كرمانشاه و بقیه را در تهران به پایان رساند. پس از پایان دوره متوسطه وارد دانشكده پزشكی دانشگاه تهران شد و در سال ۲۶-۱۳۲۵ (ش.) با ارائه پایان‌نامه تومورهای آهكی پوست موفق به دریافت دكترای طب با رتبه ممتاز شد. استاد راهنمای او در این پایان‌نامه دكتر مصطفی حبیبی گلپایگانی بود.

یاسمی پس از خدمت نظام وظیفه به عنوان استادیار رسمی كرسی انگل شناسی دانشكده پزشكی انتخاب شد و در سال ۱۳۲۸ (ش.) به فرانسه رفت و در رشته بیماریهای خون و پزشكی قانونی مشغول به تحصیل شد و موفق به دریافت دانشنامه مربوطه گردید. در كنار این دوره، در سرویس انگل شناسی و بنگاه پاستور پاریس مشغول مطالعه و تكمیل تحصیلات خود بود. در اینجا پایان‌نامه تاثیر ویتامین ب ۱۲ در بیماری بیرمه را نوشت كه مورد قبول شورای دانشكده پزشكی پاریس قرار گرفت.

وی پس از بازگشت به ایران، در مسابقه دانشیاری پزشكی قانونی شركت كرد و با رتبه اول به سمت دانشیار كرسی پزشكی قانونی و طب (زیر نظر دكتر محمدحسین ادیب) برگزیده شد. در ابتدا تدریس قسمت‌های مرگ، خفگی‌ها و مسمومیت‌ها بر عهده او بود. چند سال بعد به درجه استادی ارتقا یافت و در سال ۱۳۷۰ (ش.) بازنشسته شد.

دیگر سوابق علمی ایشان عبارتند از: گذراندن دوره عالی هماتولوژی در سرویس پروفسور شوالیه بیمارستان بروسه، دریافت دیپلم پزشكی قانونی از دانشكده پزشكی پاریس، همكاری در سرویس پروفسور لانژرون برای قارچ شناسی، دیپلم طب گرمسیری از دانشكده پزشكی پاریس، آسیستان در سرویس پروفسور گایارد استاد انگل شناسی دانشكده پزشكی پاریس، تحقیقات علمی در لابراتور هماتولوژی دكتر پرلس، دیپلم آسیستان اترانژه در مورد هماتولوژی، دیلم مالاریالوژی از دانشكده پزشكی پاریس، دیپلم سرولوژی از سرویس آلفرد فورنیه از دانشكده پزشكی پاریس، كادر سرویس پزشكی قانونی هامبورگ نزد پروفسور فرتیز، مطالعه در قسمت پزشكی قانونی و طب كار در بالتیمور امریكا، مطالعه و تحقیق در قسمت خون شناسی در بالتیمور امریكا.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر رشد یاسمی عبارتند از: ۱- پزشكی قانونی و طب كار، مرگ و جنایت (۱۳۵۵ ش.) ۲- تعیین هویت و جرم یابی (با همكاری دكتر صمد قضایی) ۳- پزشكی قانونی مسمومیت‌ها (۱۳۵۴ ش.)

منبع: قضاوت‌آنلاین به نقل از مبارکیان، عباس، چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=19553


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن