تازه های سایت
خانه » مقاله ها » مقالات آیین دادرسی مدنی » تأمین خواسته در امور حقوقی از درخواست تا اجراء (قسمت ششم و پایانی)
تأمین خواسته
تأمین خواست

تأمین خواسته در امور حقوقی از درخواست تا اجراء (قسمت ششم و پایانی)

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵ و ۰۲ دقیقه ب.ظ

قضاوت‌آنلایناز سلسله مقالات «قرار تأمین خواسته در امور حقوقی از ابتدای درخواست تا صدور قرار و اجرای آن»، قسمت اول کلیات، تعریف، مفهوم و فلسفه تأسیس تأمین خواسته، قسمت دوم شرایط عمومی درخواست تأمین خواسته، قسمت سوم شرایط اختصاصی درخواست صدور قرار تأمین خواسته، قسمت چهارم موارد درخواست و صدور قرار تأمین خواسته و شرایط صدور و اجرای قرار تأمین خواسته و نمونه قرارها در سایت منتشر گردید و امروز قسمت ششم و پایانی آن با عنوان «پرسش و پاسخ قضایی در قرار تأمین خواسته» منتشر‌می‌شود.

گفتار ششم  پرسمان قضایی

سوال – آیا طرفین می توانند نسبت به تصمیم دادگاه در مورد اخذ تامین یا تعیین میزان آن اعتراض یا شکایت نمایند؟

پاسح- طرفین می توانند نظر دادگاه را به غیرقانونی بودن تصمیم یا نامناسب بودن میزان تامین جلب نمایند و اگر قرار تامین خواسته برخلاف قانون و بدون اخذ تامین صادر شده باشد، خوانده مطابق ماده ۱۱۶ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی می تواند در مهلت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ قرار، اعتراض نموده و تقاضای فسخ آن را کند و این اعتراض در قالب یک عرضحال و لایحه ساده به عمل می‌آید و دادگاه در اولین جلسه (اگر درخواست توام با دعوا اصلی مطرح شده باشد، در اولین جلسه دادرسی و الا در اولین جلسه با وقت نظارت یا فوق‌العاده با حضور یا بدون حضور طرفین) نسبت به اعتراض خوانده تعیین تکلیف می نماید.

سوال – اگر خواهان در اصل دعوی موفق نشود و خوانده با طرح دعوی حقوقی موفق به وصول و ایصال خسارت ناشی از اجرای تامین خواسته از محل تامین خواهان شود و سپس در رسیدگی های بعدی مانند اعاده دادرسی به لحاظ عدم اثبات ورود زیان یا دلایل دیگر، رای نهایی و قطعی نقض شود، خواهان اولیه چگونه می تواند وجوه پرداختی به خوانده را مسترد نماید؟

پاسخ – دادگاه مجری حکم باید عملیات اجرائی را متوقف کند و اگر پایان یافته باشد، دستور اعاده به وضع سابق را صادر و نسبت به وصول و رد وجوه به خواهان اقدام کند. به نظر می رسد نیازی به طرح دعوی حقوقی خواهان برای بازپس‌گرفتن وجوه ندارد.

سوال – آیا مدعی می تواند به تبع امر کیفری و یا به صورت جداگانه، دادخواست ضرروزیان تقدیم و مطالبه وجه چک وعده‌داری که هنوز موعد آن فرا نرسیده را بنماید و اگر چنین دادخواستی تقدیم شود، قابل پذیرش می باشد یا خیر؟ در همین زمینه اگر تقاضای صدور قرار تامین خواسته به عمل آید، آیا قابل پذیرش است یا خیر؟

پاسخ – در این خصوص دو نظر وجود دارد:

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 3٫50 از5)
Loading...

درباره‌ی مهران کاظمی فروز

قاضی دادگستری تهران، کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی و عضو تحریریه تیم قضاوت آنلاین که دوست دارم آموخته های حقوقی خود را با دیگران به اشتراک بگذارم. امیدوارم مطالبی که تقدیم می کنم، مفید باشد.

۸ نظر

 1. با سلام
  همسرم برای مهریه تامین خواسته گرفت و حسابها و یک چهارم حقوق مرا مسدود نمود. آیا حال که قاضی پس از اعسار حکم به پرداخت اقساطی مهریه داده و من تعدادی سکه داده ام، میتوانم نسبت به رفع تأمین خواسته و آزادی حسابها و باز پس گیری حقوق کسر شده ام کنم یا خیر؟ و اینکه چگونه باید اقدام کنم؟
  با سپاس فراوان

 2. با سلام
  با توجه به فلسفه تأسیس تأمین خواسته که فراهم کردن موجبات اجرای کامل حکم می باشد و با عنایت به ماده ۱۰۸ قانون آیین دادرسی مدنی، به نظر قرار صادره تا زمان اجرای کامل حکم، به قوت خود باقی خواهد بود اما بعد از آن می توانید در اجرای قسمت صدر ماده ذکرشده اقدام کنید. ضمناً حکم اعسار صادره به نفع شما و اثر آن، مرتبط با ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، از جهت عدم حبس شما به لحاظ عدم امکان پرداخت یکجای محکوم به مالی مؤثر می باشد.

 3. با سلام مجدد
  یعنی تا پرداخت کامل مهریه حسابهایم مسدود میماند؟
  قاضی با توجه به کارمند بودن من و اینکه ماهیانه زیر ۲ میلیون حقوق میگیرم ۱۰ سکه پیش و ماهی یک سکه برام بریده
  از سویی هم بابت تامین خواسته ماهی حدودا ۵۰۰ تومن بعنوان یک چهارم حقوق من کسر و ب همسرم پرداخت میشه
  با این حال یعنی هم باید ماهی یک سکه بدم هم ماهی یک چهارم حقوقم؟
  نفقه فرزند و.. بماند
  مثل اینکه دست و پای یکی راببندند و بگویند حالا بدو

 4. با سلام
  اساساً فلسفه وجود تأمین خواسته، ایجاد تضمین برای اجرای حکم و وصول محکوم به است. بنابراین تا زمان اجرای کامل حکم و استفاء محکوم به باقی خواهد بود اما با توجه به صدر ماده ۱۱۸ قانون آیین دادرسی مدنی این حق برای محکوم علیه وجود دارد که بتواند به میزانی که محکوم به را پرداخت می کند، به همان نسبت از دادگاه درخواست رفع توقیف مال توقیف شده را نماید.

 5. باسلام
  آیا خواهان می تواند بابت هزنیه دادرسی وحق الوکاله وکیل درخواست تامین خواسته کند؟
  با تشکر

 6. با سلام
  تأمین خواسته دارای شرایط عمومی و اختصاصی است.
  شرایط عمومی آن، همان شرایط اقامه دعوی است که از جمله آن وجود حق منجز در زمان طرح دعوی است و حق مشروط و مؤجل، قبل از تحقق شرط و رسیدن سر رسید، قابل مطالبه نبوده و علی القاعده ممنوع است.
  وجود دین محتمل خوانده بابت هزینه داردسی و حق الوکاله وکیل، احتمالی و معلق به رسیدگی قضایی و احراز آن توسط دادگاه است، در نتیجه طلب خواهان بابت این موارد نیز، طلب احتمالی و معلق به محکومیت خوانده در اصل دعوی است.
  خواسته در صورتی قابل تأمین است که منجر باشد، چرا که حق مشروط و معلق قابل تأمین نیست و طلب مؤجل با توجه به ماده ۱۱۴ قانون آیین دادرسی مدنی، در صورتی مجاز است که مستند به سند رسمی باشد، در حالی که مطالبات موضوع سئوال، فاقد ویژگی بیان شده در ماده است.
  وانگهی مطابق ماده ۱۱۳ قانون پیش‌گفته ، از شرایط اختصاصی تأمین خواسته آن است که میزان خواسته معلوم و معین باشد، در حالی که میزان دقیق هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل در زمان درخواست نامشخص است و باید در آینده ضمن صدور حکم به محکومیت خوانده در اصل دعوی از سوی دادگاه محاسبه شود که از این حیث نیز، موارد موضوع سئوال قابل تآمین نخواهدبود.

 7. باسلام
  من به عنوان ضامن پشت سفته را امضا کرده ام، آیا دارنده سفته می تواند درخواست تامین خواسته بدهد؟

 8. با سلام
  ضمانت در اسناد تجاری از جمله سفته تضامنی است و تا زمانی که متعهد سفته وجوه آن را نپرداخته باشد، دارنده سفته می تواند برای دریافت آن ها به هریک از ضامن و متعهد سفته، به صورت منفرداً یا مجتمعاً مراجعه کند. به جهت همین تعهد است که دارنده حق دارد تأمین خواسته از اموال بلامعارض ضامن و متعهد را درخوست نماید.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *